Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Ostatnie newsy


Stegodyphus lineatus

07 sierpień 2015 18:01 | swiderelk w Serwis i forum Terrarystyka.pl

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: pająki (Araneae)
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Eresidae
Rodzaj: Stegodyphus
Gatunek: Stegodyphus lineatus

Czytaj resztę wpisu →    1 komentarzy    -----

Phidippus regius

08 lipiec 2015 09:02 | Daedin w Serwis i forum Terrarystyka.pl

Gatunek ten występuje w południowo-wschodnich rejonach USA, Wielkich Antylach i na Bahamach, ale najczęściej na półwyspie Floryda.

Dorosłe samce osiągają ok 15mm DC (w zakresie od 12 do 24mm, rozpiętość kończyn 22-45mm), dorosłe samice osiągają ok 20mm DC (w zakresie od 15-32mm). Osobniki z jednej populacji mogą różnić się wielkością.
Już od trzeciej wylinki jesteśmy w stanie określić płeć pająka, po charakterystycznym dla obu płci ubarwieniu(samce zawsze czarne z białymi wzorami, samice - białe, szare, pomarańczowe z jasnymi wzorami).
Samice z południowo-wschodniego wybrzeża USA i na Kubie mają niemal całe ciało w kolorze pomarańczowym. Populacje żyjące w głębi lądu, aż do Kaliforni są bardziej szare.
Poszczególne populacje różnią się od siebie także stylem życia. Np populacja z północnej Florydy są bardziej tolerancyjne dla przedstawicieli swojego gatunku, niz populacja z wysp karaibskich. Jednym z powodów może być dostepność pożywienia, jak również konkurencja o partnera sexualnego.
Phiddipus regius występują na skrajach lasów i śródleśnych łąkach. Młode osobniki wybierają obficiej zarośnięte stanowiska, natomiast starsze wybierają siedliska półpustynne, z otwartymi przestrzeniami i gładkimi powierzchniami - skały, ściany domów, drewniane konstrukcje.

Polują aktywnie, nie budują sieci do zdobywania pokarmu, jednak zawsze używają jej podczas skoków jako zabezpieczenie przed upadkiem.
Skakuny królewskie budują podłużne gniazda z pajęczyny z wyjściami z obu stron, najczęściej w zwiniętych liściach na szczytach krzewów i pod korą drzew(zwłaszcza dębu i sosny). Wykorzystują je do odpoczynku w nocy, linienia i składania jaj. W terrarium najczęściej znajdziemy je pod sufitem.

Małe skakuny karmimy d. melanogaster i skoczogonkami, w miarę wzrostu podajemy coraz większy pokarm. Moje skakuny w stadium L2 spokojnie dawały radę wylęgowi świerszcza kubańskiego, L3 zjadały mole woskowe, wylęg świerszcza oraz karaczana. Dorosłe karmimy każdą żywą ofiarą co 2-3dni (moje L1-L3 jadły codziennie!), nie są wybredne, ale żywe ofiary zdecydowanie są dla nich bardziej atrakcyjne.

Terrarium powinno być wyższe niż szersze, wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 15x15x20cm, a najlepiej 20x20x30cm. Skakuny to aktywne pająki, a pogoń za ofiarą dostarcza ruchu (p.regius potrafią skakać na odległość 40cm!) i wspomaga naturalne instynkty. Konieczna jest dobra, podwójna wentylacja. Temperatura w terrarium powinna wynosić 25-31st C (optymalna 26-28st C) i nie spadać poniżej 21st C. Zagraniczni hodowcy całkowicie odradzają mat i kabli grzewczych, w zamian proponują ogrzewanie żarówką o niskiej mocy. Ma to też związek ze wskazanymi nocnymi spadkami temperatur. Pamiętajmy o dobrym, jasnym oświetleniu!
Terrarium spryskujemy letnia wodą co 3-4dni(w terrariach z bardzo dużą wentylacją co 2 dni), podłoże ma być lekko wilgotne, należy unikać gromadzenia się wody(wilgotność powinna wynosić 60-75%). Skakuny lubią pić - spijają malutkie krople z liści i szyb.
Jako podłoża u używamy ziemi, włókna kokosowego lub ich mieszanki z piaskiem. Do wystroju przydadzą się niewielkie kamienie, gałązki i żywe rośliny z dużymi liśćmi, np Epipremnum (zagraniczni hodowcy wspominają o bardzo pozytywnym wpływie żywych roślin na mikroklimat w terrarium i samopoczucie skakunów).
Hodowanie w temperaturze 30stC przyspiesza rozwój (dojrzałość płciową osiągają już w wieku 5-6mies.) ale tez znacznie skraca długość życia.
Skakuny królewskie żyją ok 1,5-3lat.

Odradza się hodowlę grupową, szczególnie samice są bardzo agresywne wobec siebie. Samce raczej schodzą większemu z drogi lub ukrywają się na spodniej stronie liści. Z największym powodzeniem udaje się hodować wspólnie samca i samicę, należy wtedy zadbać o gęstą roślinność i dostatek pożywienia. Podobno zdarza się, że samiec i samica mieszkają w jednym gnieździe.

Skakuny osiągają dojrzałość w wieku ok. 6-12 mies. - 6-8 wylinka.
W celu rozmnożenia przenosimy samca do terrarium samicy. Jeśli zwierzęta są gotowe do rozrodu, to natychmiast zaczynają się zaloty. Samiec podnosi przednią parę nóg i tańczy wokół/przed samicą. Samica w odpowiedzi równie ż podnosi przednia parę odnóży i pozwala samcowi na rozpoczęcie kopulacji (ok 0,5-1h), która w ciągu kilku następnych dni może być powtarzana.
Po 2-3 tyg od udanej kopulacji samica buduje pierwszy kokon, którego broni, oddalając się jedynie na szybki posiłek.
Samice składają do czterech partii jaj. W jednym kokonie może być 50-200, w każdej kolejnej partii liczba jaj spada. Suma jaj ze wszystkich serii to ok 400 jaj (odnotowano także kokon liczący 570jaj (Anderson 1987)), maksymalna udokumentowana ilość jaj to 715szt (Edwards, 1980). Chów wsobny powoduje znaczny spadek płodności, nale ży unikać rozmnażania skakunów z jednego kokonu.
Zaleca się odebranie kokonu i odchów młodych w osobnym pojemniku(często jest to niemożliwe, gdyż kokon jest przyklejony do szyby). Samica buduje kokony w niewielkich odstępach czasu, bez potrzeby ponownego krycia. Czasami zdarza się, że nimfy z pierwszego kokonu nie zeszły jeszcze z pajęczyny, a samica już buduje następny kokon w tym samym miejscu. Samice P. regius mogą mieć do 4ech kokonów w ciągu życia.
Młode odchowujemy w ok 500ml pojemnikach z dobrą wentylacją (zrobioną igłą lub w postaci naciągniętej pończochy), temperatura powinna wynosić 23-25st C, jako podłoża używamy ręczników papierowych. Najpóźniej do 4 wylinki należy rozdzielić małe skakuny.
Co ciekawe - podczas, gdy u innych skakunów ilość samców w kokonie osiąga nawet 85% - u regiusów ilość samców w kokonie to w najgorszym przypadku 60%. Z jednego kokonu możemy mieć różnie umaszczone samice i różniące się finalnie wielkością samce.

Pająki te z natury spokojne i ciekawskie. Gdy czują się zagrożone, podnoszą przednia parę nóg i odsłaniają szczękoczułki, by ostrzec i odstraszyć ewentualnych napastników. Potężne szczękoczułki z łatwością wbijają się w skórę na pełną długość (ok 3-4mm).
P.regius jako duży gatunek wytwarza stosunkowo silne toksyny, a ukąszenie może być bolesne.
Dypl. Biolog Frank Saager, wieloletni hodowca P.regius, poinformował, że po ukąszeniu w palec, pierwszy pojawił się silny lokalny ból, a następnie po kilku minutach promieniował na ramię i utrzymywał się przez kilka godzin (20-30h) i nasilał się podczas wysiłku. Jego kolega Saager, również został ugryziony przez P.regius, u niego wystąpiło także powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym. Ból osiągał maximum ok 1-3h po ukąszeniu. Ból podczas wysiłku ugryzionej kończyny występował jeszcze do 3ech tygodni. Podczas kolejnych ugryzień pojawiły się także; zaczerwienienie, obrzęk, miejscowa martwica tkanek, a także pogorszenie samopoczucia.


arachnos.eu
Stanislav Macík


Przygotowała Ewa Be.

Czytaj resztę wpisu →    0 komentarzy    -----

Nowa Gwinea 1998 - 2008 odkryte gatunki gadów

05 grudzień 2011 22:25 | Kober w Wiadomości ze świata terrarystyki

Około 43 nowych gatunków gadów odkryto w Nowej Gwinei w latach 1998 - 2008: 5 węży, 37 nowych gatunków jaszczurek i żółwia z miękką skorupa.

W 2005 roku odkryto niewidomego węża [Typhlops hades] (nazwa pochodzi od greckiego boga podziemi, Hadesa). Waz nie jest jadowity i jak sugeruje jego nazwa ma łuski, które pokrywają jego oczy. Prowadzi nocny, skryty tryb życia, dlatego jest rzadko spotykany. Te ciemnobrązowe węże są cienkie i malutkie - 12-14cm długości.

Czytaj resztę wpisu →    0 komentarzy    ****-