Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

- - - - -
Zdjęcie

Ephebopus murinus


Pająk ten jest defensywny, często jest uznawany za nerwowego. Trudno jest czasami przewidzieć zachowanie tego gatunku. Kolejną ciekawostką jest umiejscowienie włosków parzących, znajdują się one na udach nogogłaszczek zamiast na odwłoku. Pomimo jego uosobienia, pająk ten ma słaby jad i nadaje się na pierwszego "podziemniaka". Zachowanie uzależnione jest jednak od cech osobniczych.
Występowanie: Brazylia, Gujana Francuska, Surinam

Środowisko: Lasy tropikalne i subtropikalne

Biotop: Zamieszkują lasy tropikalne na terenach północnej Brazylii, Gujany francuskiej oraz południowego Surinamu. Osiedlają się w wykopanych przez siebie norach.

Pojemnik hodowlany: Terrarium

Wielkość pojemnika: 30x30x30cm to minimalny rozmiar może mieć jednak rozmiary 40x30x30cmCzy wiesz, że...

Osiąga rozmiary: Dorosłą samica tego gatunku dorasta do 5-6cm DC. Samce są o wiele mniejsze, ich maksymalne rozmiary to 3-4cm DC.
Jest aktywny: W nocy
Posiada jad: Słaby

Notka prawna

Ochrona gatunkowa w Polsce: Nie
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie
Gatunek niebezpieczny wg MOŚ: Nie
CITES: Nie
Aneks UE: Nie

Warunki hodowlane

Temperatura: 25-28°C w dzień, nocą kilku-stopniowy spadek temperatury jednak nie niższy niż 20°C
Wilgotność: 70-80% Ptaszniki te są bardzo wrażliwe na zmianę wilgotności powietrza.
Oświetlenie: Warto zachować naturalny, dobowy cykl oświetlenia, ale nie jest to konieczne
Żywienie: Młode są stosunkowo duże więc ich wykarmienie nie powinno stanowić problemu. Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami lub larwami drewnojada. Zróżnicowana dieta powinna być przestrzegana dla zdrowia oraz prawidłowego rozwoju naszego pupila.
Rozmnażanie: Rozmnażanie niestety jest dość trudne, samica często bywa agresywna wobec partnera. Samiec ma szansę stracić życie jeszcze przed kopulacją. Kiedy jednak uda się zbliżenie samica bardzo często może zaskoczyć nas linieniem, zamiast upragnionym kokonem. Kiedy jednak obie trudności zostaną pokonane, po udanej kopulacji, samica składa kokon po ok. 8-9 tygodniach od zapłodnienia. W kokonie zazwyczaj znajduję się 100-150 jaj.
Podgatunki i odmiany: Dark form - posiada zabarwiony na czarno karapaks, według wielu opinii uzależnione jest to od występowania.


0 Komentarze


lub Zaloguj się