Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

- - - - -
Zdjęcie

Macrothele calpeiana


Niewielki gatunek pająka z rodziny Hexathelidae, osiągający do 3.5 DC w przypadku samic a 2.5 DC w przypadku samców. Samiec nie różni się od samicy barwą. Samica wraz z odnóżami, dorasta do 7-8 centymetrów. W obu przypadkach u tego pająka dominuje czarna, połyskująca barwa. Odwłok rzadko porośnięty włoskami, zaokrąglony z widocznym ornamentem biegnącym wzdłuż (widoczne zwłaszcza przy obfitym nakarmieniu pająka), zakończony długimi kądziołkami przędnymi.
  • Kenley lubi towww.facebook.com/thezillajr
Macrothele calpeiana  • Andalusian Funnel-Web Spider


Występowanie: Hiszpania

Środowisko: Lasy strefy umiarkowanej

Biotop: Zamieszkuje południową część Półwyspu Iberyjskiego. Owe tereny charakteryzują ciepłe i deszczowe zimy, nieco cieplejsze i mniej deszczowe wiosny, gorące i suche lato oraz deszczowe i ciepłe jesienie. Naziemny pająk, kopiący norki w wysokiej trawie i na stokach, głębokie na około metr. Okolica nory jest wyścielona obficie oprzędem, zaś do samego gniazda prowadzi lejkowaty tunel.

Pojemnik hodowlany: Terrarium

Wielkość pojemnika: 20x20x20Czy wiesz, że...

Osiąga rozmiary: Osiąga do 3.5DC w przypadku samic. Z odnóżami może mierzyć do 8 centymetrów. Samce zdecydowanie mniejsze.
Jest aktywny: W nocy
Posiada jad: Groźny

Notka prawna

Ochrona gatunkowa w Polsce: Nie
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie
Gatunek niebezpieczny wg MOŚ: Nie
CITES: Nie
Aneks UE: Nie

Warunki hodowlane

Temperatura: 28 °C z nocnymi spadkami do 20 °C
Wilgotność: 60%
Oświetlenie: Zbędne
Żywienie: W naturze żywi się bezkręgowcami. Jak podaje dokumentacja, w pobliżu norki Macrothele calpeiana znaleziono resztki trzech gatunków żuków, resztki pluskwiaka i resztki osy.

W domowej hodowli należy go karmić owadami takimi jak karaczany, świerszcze, larwy mącznika młynarka oraz larwy drewnojada. Są to bardzo żarłoczne pająki.
Zimowanie: Nie wymagane.
Rozmnażanie: Trudne.
Podgatunki i odmiany: ~Macrothele calpeiana (Walckenaer, 1805)


1 Komentarze


lub Zaloguj się