Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

- - - - -
Zdjęcie

Theraphosa stirmi


Theraphosa stirmi to jeden z największych ptaszników naziemnych. Jest bardzo podobna do Theraphosa blondi, kluczem do ich rozróżnienia są odnóża oraz karapaks. Za młodu stirmi posiada charakterystyczne "białe skarpetki" na pierwszych dwóch parach odnóży. Młode są dość szybkie co zmienia się podczas wzrostu, stają się wtedy o wiele wolniejsze. Ptasznik ten z reguły nie jest agresywny woli postraszyć lub wyczesać włoski parzące z odwłoka niż zaatakować, jednak uważajmy na jej włoski gdyż jest to typ III. Często wydaje syczące dźwięki za pomocą narządów strydulacyjnych. Jej jad nie jest niebezpieczny, jednak wielkość jej pazurów jadowych może spowodować duże uszkodzenia mechaniczne.
Występowanie: Gujana Francuska

Środowisko: Lasy tropikalne i subtropikalne

Biotop: Gatunek występuje jedynie na terenach strefy równikowej, klimat ten charakteryzuje się wysokimi temperaturami oraz dużymi opadami. Jest to bardzo spory ptasznik naziemny, zamieszkujący znalezione lub wykonane przez siebie nory.

Pojemnik hodowlany: Terrarium

Wielkość pojemnika: 40x30x30Czy wiesz, że...

Osiąga rozmiary: Samice dorastają do ~11 cm DC, ~20 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są nieco mniejsze oraz mniej masywne.
Jest aktywny: W nocy
Posiada jad: Słaby

Notka prawna

Ochrona gatunkowa w Polsce: Nie
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie
Gatunek niebezpieczny wg MOŚ: Nie
CITES: Nie
Aneks UE: Nie

Warunki hodowlane

Temperatura: 25-27°C
Wilgotność: 70-80% Ptaszniki te są bardzo wrażliwe na zmianę wilgotności powietrza.
Żywienie: Młode osobniki karmimy wszelkiego rodzaju owadami karmowymi jak larwy mącznika, wylęg świerszcza czy różne gatunki karaczanów. Dorosłym natomiast podajemy dorosłe formy owadów (świerszcz, karaczan, drewnojad). Urozmaicona dieta zwiększa przyrost oraz jest podstawą zdrowej diety naszego pupila.


0 Komentarze


lub Zaloguj się