Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

- - - - -
Zdjęcie

Vitalius paranaensis


Gatunek raczej spokojny i skryty. W razie zagrożenia wyczesują włoski parzące z odwłoka, które można porównać do włosków ptaszników z rodzaju Acanthoscurria. Z powodu małej popularności gatunku na rynku informacje o jego zachowaniach oraz miejscach spotykania owego pająka są wciąż aktualizowane, a terraryści wymieniają się doświadczeniami. Ptasznik nadaję się dla początkującego hodowcy, jego jad nie jest groźny gdyż jest porównywalny z jadem pszczoły. Jest również odporny na wahania temperatury oraz wilgotności. Karmienie tego gatunku również nie sprawia problemu, mój osobnik L5 radzi sobie bez problemu z małymi drewnojadami. Młode są bardzo skryte i przy każdej manipulacji w terrarium chowają się do wykopanej nory, hodowane przeze mnie okazy nie wykazują żadnej agresji, jednak pamiętajmy o cechach osobniczych.
Występowanie: Argentyna, Brazylia

Środowisko: Lasy tropikalne i subtropikalne, Stepy

Biotop: Ptasznik naziemny zamieszkujący wykopane lub znalezione nory. Zamieszkuje wilgotne lasy Brazylii, jednak najnowsze informacje wskazują na obecność tego gatunku również na terenach stepu w okolicach Argentyny.

Pojemnik hodowlany: Terrarium

Wielkość pojemnika: 30x30x30cmCzy wiesz, że...

Osiąga rozmiary: Samica masywniejsza od samca, osiągają 6-7cm DC jednak istnieją informacje o samicach osiągających nawet 8cm DC.
Jest aktywny: W nocy
Posiada jad: Słaby

Notka prawna

Ochrona gatunkowa w Polsce: Nie
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie
Gatunek niebezpieczny wg MOŚ: Nie
CITES: Nie
Aneks UE: Nie

Warunki hodowlane

Temperatura: 25-28°C w dzień, nocą kilku-stopniowy spadek temperatury jednak nie niższy niż 20°C
Wilgotność: Ptasznik odporny na wahania wilgotności, powinna jednak ona wynosić 75-80%
Oświetlenie: Warto zachować naturalny, dobowy cykl oświetlenia, ale nie jest to konieczne
Żywienie: Młode osobniki karmimy larwami mącznika, wylęgiem świerszcza, karaczana lub pinką. Dorosłe nie pogardzą nawet sporą szarańczą. Dieta młodych jak i dorosłych osobników powinna być jak najbardziej zróżnicowana, dzięki czemu przyrosty będą jeszcze większe.
Rozmnażanie: Rozmnażanie nie jest trudne, samica za zwyczaj nie wykazuje agresji względem samca. Problem może stanowić jedynie skompletowanie pary w odpowiednim wieku ze względu na małą popularność tego gatunku.


0 Komentarze


lub Zaloguj się