Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

- - - - -
Zdjęcie

Xenesthis immanis


Pająki raczej spokojne, jednak bardzo często wyczesują włoski parzące z odwłoka, które bywają drażniące. Gatunek ten jest dość płochliwy, jednak wyprowadzony z równowagi może ukąsić. Przepiękne ubarwienie wynagradza jednak trudności związane z włoskami parzącymi i płochliwą naturą zwierzęcia. Samiec jaskrawiej ubarwiony od samicy, co ułatwia rozpoznanie płci. Przy tak dużym gatunku określanie płci jest już możliwe po ok 3-4 wylince. Przyrosty tego ptasznika mogą wręcz zaszokować, przy dobrym i urozmaiconym odżywianiu może to być nawet 1cm DC na wylinkę.
Występowanie: Kolumbia

Środowisko: Lasy tropikalne i subtropikalne

Biotop: Gatunek ten głownie można spotkać w wilgotnych lasach Kolumbii oraz Wenezueli. Ptasznik naziemny zamieszkujący znalezione lub wykopane przez siebie nory.

Pojemnik hodowlany: Terrarium

Wielkość pojemnika: 30x30x30cm to minimalny rozmiar może mieć jednak rozmiary 40x30x30cmCzy wiesz, że...

Osiąga rozmiary: Stosunkowo duże ptaszniki, których samice dorastają do 8-10cm DC. Samce dorastają do 7-9cm DC. Dorosłe samice tego gatunku osiągają nawet 25-26cm z odnóżami.
Jest aktywny: W nocy
Posiada jad: Słaby

Notka prawna

Ochrona gatunkowa w Polsce: Nie
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie
Gatunek niebezpieczny wg MOŚ: Nie
CITES: Nie
Aneks UE: Nie

Warunki hodowlane

Temperatura: 24-28°C w nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 20°C
Wilgotność: 70%-85%
Oświetlenie: Warto zachować naturalny, dobowy cykl oświetlenia, ale nie jest to konieczne
Żywienie: Dorosłe ptaszniki karmimy odpowiedniej wielkości świerszczami, karaczanami oraz innymi owadami mając na względzie aby wielkość owada karmowego nie przekraczała wielkości odwłoka pająka. Dieta dla najlepszych przyrostów powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Młode osobniki L1 tego gatunku są naprawdę duże, tak więc mogło by się wydawać, iż ich wykarmienie nie stanowi problemu. Jednak z doświadczenia wiem, że często pająk boi się żywego pokarmu i najlepszym rozwiązaniem jest uśmiercenie owada karmowego przed podaniem. Wtedy karmówka praktycznie natychmiast zostaje konsumowana.
Rozmnażanie: Głównym problemem jest skompletowanie pary osobników w podobnym wieku. Kiedy ta bariera zostanie pokonana większych trudności raczej nie spotkamy. Po udanej kopulacji samica składa kokon (ok. 5-6 miesięcy od kopulacji). Po ok. 3 tygodniach wylęgają się nimfy. Miesiąc później pająki są już samodzielne.


0 Komentarze


lub Zaloguj się