Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

- - - - -
Zdjęcie

Chelus fimbriatus


Żółw agresywny, potrafiący dotkliwie ugryźć. Nie polecany początkującym hodowcom. Żółwie polują powoli zbliżając się do ofiary, po czym gwałtownie otwiera pysk "wsysając" zdobycz. Żółw posiada długą szyję z licznymi, mocno unerwionymi wyrostkami. Głowa zwęża się ku pyskowi tworząc charakterystyczny "ryjek". Karapaks często pokryty glonami ułatwia maskowanie się i polowanie z ukrycia.
Występowanie: Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela

Środowisko: Zbiorniki wodne wraz ze strefa przybrzeżną

Biotop: Wolno płynące rzeki oraz strumienie, bagna, rozlewiska. Preferuje wody płytkie na tyle aby stojąc na tylnych łapach móc zaczerpnąć powietrza.

Pojemnik hodowlany: Akwarium

Wielkość pojemnika: min. 150x60x50 dla jednego osobnika. Akwarium stosunkowo duże, z dużą ilością kryjówek. Część lądowa nieobowiązkowa. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe. Jako podłoża możemy użyć piasku. Głębokość wody nie powinna przekraczać długości karapaksu. Jeśli stosujemy głębsze zbiorniki, koniecznie umieszczamy wiele wypłyceń oraz korzeni i innych elementów umożliwiających wspinanie się ku powierzchni. pH wody powinno oscylować w granicy 5-6Czy wiesz, że...

Osiąga rozmiary: Długość karapaksu do 40 cm, dodatkowo żółw posiada bardzo długą szyję i dużą głowę co zwiększa jego rozmiar o ponad połowę.
Jest aktywny: O świcie, W dzień, O zmierzchu
Posiada jad: Brak

Notka prawna

Ochrona gatunkowa w Polsce: Nie
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie
Gatunek niebezpieczny wg MOŚ: Nie
CITES: Nie
Aneks UE: Nie

Warunki hodowlane

Temperatura: Temperatura wody 24-29°C.
Oświetlenie: 8-12 godzin na dobę. Stosujemy oświetlenie rozproszone, niezbyt jaskrawe
Żywienie: Ryby, żaby, kijanki, owady i ich larwy, ptactwo wodne oraz małe ssaki. Dorosłe osobniki karmimy 1-2 razy w tygodniu, młode 3-4 razy. Żółwie często nie chcą przyjmować martwej karmówki jednak można je tego nauczyć.
Rozmnażanie: Samica składa 12-28 jaj. Okres inkubacji - około 200 dni.


0 Komentarze


lub Zaloguj się