Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

- - - - -
Zdjęcie

Dermatemys mawii


Żółwie te w zasadzie nie potrafią poruszać się na lądzie a ich kończyny nie są w stanie udźwignąć ciężaru ciała, widoczny jest u niego również problem z unoszeniem głowy na lądzie. Nie są spotykane podczas wygrzewania na lądzie. Ciekawy jest również sposób oddychania tego żółwia. Zasysa on wodę otworem gębowym i pobiera tlen rozpuszczony w wodzie za pomocą silnie perforowanej powierzchni gardła. Reszta wody wypychana jest poprzez nozdrza. Żółwie tego gatunku pobierają tlen z powietrza jedynie sporadycznie.
Występowanie: Belize, Gwatemala, Honduras, Meksyk

Środowisko: Zbiorniki wodne wraz ze strefa przybrzeżną

Biotop: Jeśli tylko występuje wystarczająca ilość pożywienia żółwie adaptują się do różnych zbiorników wodnych w swym obszarze występowania. Zamieszkują od głębokich czystych wód po błotniste łachy. Przede wszystkim jednak zamieszkują duże laguny, jeziora i rzeki. Spotykane są również w ujściach rzek.

Pojemnik hodowlany: Akwarium

Wielkość pojemnika: Dorosłe osobniki dorastają do 65 cm i 20 kg wagi więc zupełnie nie nadają się do domowych zbiorników.Czy wiesz, że...

Osiąga rozmiary: maksymalnie 65 cm, jednakże przeważnie dorastają do 35-40 cm
Jest aktywny: Całodobowo
Posiada jad: Brak

Notka prawna

Ochrona gatunkowa w Polsce: Nie
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie
Gatunek niebezpieczny wg MOŚ: Nie
CITES: Nie
Aneks UE: Nie

Warunki hodowlane

Temperatura: 24-26 stopni
Oświetlenie: 8-12 godzin na dobę
Żywienie: Żółwie zjadają przede wszystkim rośliny podwodne jak i te nadwodne rosnące blisko powierzchni oraz owoce wpadające do wody. Okazjonalnie żywią się również rybami.
Suplementacja: Sepia, lub inne preparaty wapniowe.
Rozmnażanie: Zaloty nie zostały zaobserwowane jednak sądząc po walkach między samcami a samicami, które zaobserwowano podczas hodowli tych gadów, można stwierdzić, że proces ten przebiega burzliwie. Samice na miejsce składania jaj wybierają brzegi płytkich zbiorników wodnych, zakopując je pod warstwą błota i gnijących roślin.


0 Komentarze


lub Zaloguj się