Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Żółw błotny - rozmnażanie

- - - - - rozmnażanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 27 2006 - 16:38

Witam, na wstępie pozdrawiam wszystkich użytkowników forum. Posiadam dwa zółwie błotne, nie jestem pewien czy to para czy oba są jednakiej płci. Faktem jest, że samica składa jaja (kilka do ok. 10 sztuk) w miarę regularnie - raz do roku. Uprzedzając pytania - żółwie są zarejestrowane legalnie i zostały przywiezione z Bułgarii ok.20 lat temu. Czy są osoby, które wiedzą jak takiego żółwia rozmnożyc? A może są osoby, które są w stanie rozróżnic płec? Zółwie są chyba innych podgatunków - jeden to klasyczny zółw błotny (czarny, żółte plamki) - taki jak występuje min. w Polsce - a drugi bardziej wpada w kolor zielony i również żółte plamki. Pozdrawiam

#2 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 28 2006 - 17:22

Co do płci to podeślij zdjęcia (albo wstaw na fotosik.pl). Jeżeli są dwu podgatunków to możliwość rozmnożenia jest loterią. Dodatkowo o jajka po złorzeniu trzeba odpowiednio dbać. Na pewno nie mogą zamoknąć :!: Trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach (np. w torfie) pod lampką utrzymującą odpowiednią dla gatunku temp. (nie wiem jaka dla błotnych ale pewnie gdzieś znajdziesz w necie). Przy przenoszeniu jaj do inkubatora nie można ich obrócić trzeba włożyć dokładnie tak jak były złożone :)

#3 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 28 2006 - 17:26

Dzieki za oddzew! Zdjęcia wstawię możliwe że dzisiaj. Odnosnie rozmnażania teorię znam - ale pytanie - czy ktoś to zrobił rzeczywiście? Pozdrawiam

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 28 2006 - 17:39

Jeśli jest to faktycznie para, ale inne podgatunki, to diże prawdopodobieństwo, że w ogóle nie dochodzi do kopulacji i samica składa niezapłodnione jaja. Co do rozmnażania żółwi błotnych, to może nie znajdziesz tu zbyt wielu osób. Ale na pewno znalazłby się ktoś kto rozmnożył inne gatunki wodne; inkubacja będzie bardzo podobna. Spróbuj też na terrarium.com.pl; może tam Ci ktoś pomoże. W razie gdyby jednak nikt się do Ciebie nie odezwał, proponuję telefon do Zoo w Poznaniu (w razie czego mam numer). Oni od jakiegoś czasu rozmnażają polskie żółwie błotne i może będę mogli Ci pomóc. Pozdrawiam Azazella

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 23 2006 - 18:00

W Poznańskim Starym zoo mają 15 młodych:) Dzisiaj je oglądałem:P Azazella żałuj że cię nie było na spotkaniu

#6 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 26 2006 - 13:27

W Poznańskim Starym zoo mają 15 młodych:) Dzisiaj je oglądałem:P Azazella żałuj że cię nie było na spotkaniu

A kiedy są w Poznaniu spotkania :-) Są tam jacyś żółwiarze? :] Bo ja bym chętnie zawitał.

#7 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 28 2006 - 11:48

Strasznie żałuję, że mnie nie było. Spotkania terrarystów ogólnie odbywają się co około 2tyg w Starym Zoo w Poznaniu, w niedziele o 14.00. Nie wiem kiedy następne spotkanie, teoretycznie 07.05, ale było mnie ostatnio więc nie wiem.

#8 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 07 2006 - 13:43

rozmnożenie zółwi należących do dwóch róznych podgatunków jest oczywiście możliwe i nie ma w sobie nic z loterii. co do rozmnożenia największy problem (zakładam że żółwie to para i składają zapłodnoione jaja) to inkubacja, warunki inkubacji różnią sie w zależności od podgatunku... błotniaczki są mnożone w polsce, i z pewnościa da sie znaleść osoby które wiedzą jak to zrobić, nie wiem skąd jesteś ale pierwsze kroki siekował bym do ogrodów zoologicznych, a konkretnie osób zajmujących sie gadami, przypuszczam że wprawny gadziarz będzie w stanie odróżnić płec dorosłych żółwi polecam książke napisaną prez dr Bartłomieja Najbara "Żółw Błotny" w handlu już raczej nie dostępna ale zalega na półkach większości większych bibliotek w polsce, świetna pozycja która w połączeniu z konsultacjami ze specjalistami od tych żółwi pozwoli ci na uzyskanie przychówku z tych arcy ciekawych żółwi (a jak ci sie to uda to prosze o kontakt) ;-) pozdrawiam KORSAKOW

#9 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano maj 27 2006 - 20:52

Szczegółów o rozrodzie żółwia błotnego można było się dowiedzieć na III sympozjum PST w Warszawie w zeszłą sobotę ( www.pst.org.pl ). Referat miała pani Wojcieszyk z poznańskiego zoo.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmnażanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych