Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Żółw + biczogon

- - - - - łączenie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 20 2006 - 10:57

Mam pytanie do bardziej doświadczonych:> Niebawem do mojego domu dołączą dwa nowe gady biczogon afrykański i żółw lądowy. Myślałam o przygotowaniu dla nich dwóch oddzielnych terra, ale tak się zastanawiam- zarówno pożywienie jak i wymagania (cieplne i wilgotnościowe) mają bardzo zbliżone. Może zrobić im jedno większe wspólne terra? Czy gadam głupoty? : :)

#2 gosc_nulus

gosc_nulus
  • Guests

Napisano kwiecień 20 2006 - 11:49

Wiesz, lepiej dal żółwia i dla biczogona żeby mieszkały osobno. Żółw ma w sobie pewne bakterie które mogą być zabójcze dla jaszczura, i na odwrót. Pozatym moga sie stresować byciem razem:)

#3 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano kwiecień 20 2006 - 15:29

Wiecej chyba nie trzeba dodawac. Tez jestem przeciwna trzymaniu zolwia i jaszczurki razem.

#4 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano kwiecień 20 2006 - 17:10

zgadzam sie z przedmówcami, aczkolwiek zazdroszczę biczongona :tak: jak bylam w Tunezji to widzialam po raz pierwszy i od razu sie zakochalam, są naprawdę urocze ;D

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 20 2006 - 21:09

Zgadzam się z Wami,więc żółwik zamieszka "nad" gadziną. A co do biczogona- choruje na niego już od ponad dwóch lat ale dopiero teraz udało mi się znaleźć gadzinę pochodzącą z hodowli (niestety nie z hodowli w Polsce ale w Szwecji) a nie z odłowu :tak:

#6 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano kwiecień 22 2006 - 10:46

super, tylko pozazdrościć determinacji i bardzo odpowiedzialnego podejscia do zakupu gada, masz u mnie wielki plus ;D :tak:

#7 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 25 2006 - 13:37

ja się wyłamię.
od paru lat choduję żółwie stepowe z waranami stepowymi - a samiec warana ma ponad 80 cm.
żyją sobie "prawie" nie przeszkadzając.
raczej żółwie przeszkadzają waranom :)

Dodano: Kwiecień 25, 2006, 14:33:41

nie napisałem wniosków - na twoim miejscu trzymałbym je razem (o ile biczoogon jet na tyle duży że żółw nie zrobi mu krzywdy). mówie poważnie. moje żółwie próbują czasem skubać warany. zagrożone są przedewszystkim palce jaszczurki - jak bedą cienkie (mała jaszczurka - duży żółw) to istnieje prawdopodobieństwo że żółw je odetnie

#8 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano kwiecień 25 2006 - 13:58

Niestety ale laczenie zolwi i jaszczurek to powazny blad. Powiedzialabym nawet glupota. Juz wsiedlajaz nowego zolwia nalezy go najpierw okolo roku trzymac w kwarantannie a co do piero zeby wposcic do zolwia jaszczurke. Ponadto, jak juz zostalo napisane zolwie moga byc nosicielami chorob smiertelnych dla jaszczurek i na odwrot. Same nie chorujac moga usmiercic wspollokatora sama swoja obecnoscia. To chyba wystarczajaco jasno zostalo napisane na poczatku watku i to, ze tobie sie udalo wcale nie zmniejsza ryzyka. Mam jeszcze na koniec taka rade dla ciebie. Nim napiszesz znow cos glupiego to sie zastanow. To ze podejmujesz ryzyko i Ci sie nie oznacza, ze masz prawo namawiac do takiego ryzyka innych i to w dodatku nie informujac ich o tym, ze to wcale bezpieczne nie jest.

#9 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 25 2006 - 18:21

Kochana Asiu. Bardzo Cię proszę o troszkę wiecej kultury. Głupotę sobie wypraszam. Nie wiem ile masz doświadczenia, ale mimo wszystko nie upoważnia Cię to do posądzania innych o głupotę! Osobiście trzymam zwierzaki od ponad 20 lat. Żółwie są u mnie chyba ze 20 lat, a warany mam od 6. Merytorycznie - nie będę się spierał co do wzajemnego zarażania się chorobami między gatunkami, ale jeśli coś takiego się twierdzi to warto przytoczyć udokumentowane przykłady - na które z niecierpliwością czekam od Ciebie!

#10 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 25 2006 - 20:12

No i dalej czekam na poparcie poglądów!

Dodano: Kwiecień 25, 2006, 21:10:28

Oczywiście chodzi o wzajemne interakcję chorobową między żółwiem stepowym, a biczoogonem.
Ewentualnie między waranami a żólwiami.

#11 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 26 2006 - 05:42

Z żółwiami trzymałem kilka gatunków jaszczurek i nigdy chorobowe interakcje między nimi się nie zdarzyły. Temat drążyłem i wypytywałem innych znajomych terrarystów - też nie stwierdzili. Na ile umiałem doszukiwałem się tematu w literaturze - zdawkowe informacje nie poparte badaniami czy choćby szerszym doświadczeniem. Szczerze bym się ucieszył gdyby Asia jakieś konkrety przedstawiła - człowiek całe życie się uczy - czego Wam i sobie życzę.

#12 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano kwiecień 26 2006 - 09:51

Niektórzy propagują w tym wątku kompletny brak wiedzy z psychologii gadów i niehumanitarnego trzymania zwierząt. Nie można inaczej nazwać propozycji wspólnego trzymania waranów i żółwi. No, chyba, że mamy terrarium 20m3 i żółwie po rocznej kwarantannie. Tu nie chodzi tylko o choroby (głównie różne pierwotniaki, amebiaza i wiele innych, których żółwie są bezobjawowymi nosicielami, a które wykańczają jaszczurki czy węże), ale także to sytuacje gdy zwierzęta raz po raz wchodzą sobie w drogę, można to porównać przemysłowych ferm zwierząt gospodarskich. Idea wspólnego trzymania żółwia i biczogona jest już bardziej prawdopodobna. Jeśli żółw jest po długiej kwarantannie, a terrarium ma np. 2x1 metr można pokusić się o taki eksperyment.

#13 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 27 2006 - 07:08

I jeszcze raz poproszę o merytoryczne podejście do sprawy - tym razem dr Roberta. Jak się coś twierdzi (w domyśle powołując się tylko na swój autorytet) to warto podać podstawy - może jakieś artykuły, czasopisma czy inna literaturę, a najlepiej przykłady.
Proszę forumowiczów o bardziej rzeczowe podejście do tematu. Uczmy się nawzajem, a nie propagujmy tylko osobistych poglądów i sądów.

Dodano: Kwiecień 26, 2006, 13:08:42

A co do przestrzeni życiowej moich zwierzaków - warany mają do dyspozycji prawie całe mieszkanie, żółwie są na stałe w terrarium - gdzie wygrzewaja się warany. Co do kwarantanny - o ile taka potrzebna? - 6 lat chyba wystarczy :)

Dodano: Kwiecień 26, 2006, 13:15:45

A że tak spytam dr Roberta - bo pierwsze słyszę - żółwie są nosicielami ameby i nie chorują?!

Dodano: Kwiecień 26, 2006, 13:18:42

Nikt nic nie wie?!
Chyba "terrarystyka" zaczyna wchodzić w nową fazę. Jestem zawiedziony.

#14 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano kwiecień 27 2006 - 10:56

Klops oczekuje ode mnie, że siądę teraz nad literaturą i będę przez kilka godzin przeglądał ją, aby odpowiedzieć mu na pytanie czy waran może siedzieć z żółwiem. Jestem w stanie to zrobić. Biorę 40 zł za godzinę. Tylko po co ? O tym mówi cała znajomość biologii gatunków ! Nie ma chyba artykułu o trzymaniu żółwia z waranem, tak jak nie ma artykułu o trzymaniu lwa z kozą. Jeśli zna się biologię i ma pojęcie o psychologii zwierząt to wyciąga się wnioski.A literatury na ten temat jest bardzo dużo, bo jest to literatura dotycząca biologii i hodowli żółwi, jak i waranów. Wybacz, ale nie będę jej tu cytować, bo należałoby z każdej pozycji wyselekcjonować zdania na ten temat. Czasem zamiast literatury wystarczy myślenie. Jeśli potrzebujesz artykułu na temat warana i żółwia w jednym terrarium, mogę za odpowiednią kwotę napisać taki artykuł. Czy wtedy będzie to bardziej wiarygodne ? Warany mają określone potrzeby i żółwie także i czesto są to różne potrzeby, nie wspominając o zwyczajnym braku przestrzeni, stresie, wzajemnym tratowaniu się, popychaniu. Żółwie bywają nosicielami nie tylko wielu pierwotniaków, ale także salmonelloz i masy innych chorób. Potrafią wykończyć nie jedną hodowlę łuskonośnych (w jednym z wrocławskich sklepów zoo padło przed laty kilkadziesiąt zwierząt).

#15 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 27 2006 - 13:53

A fakty to gdzie? Myszy zjadły? Nie oczekuję napisanego na nowo artykułu. Myślałem tylko, że skoro tak zdecydowanie piszecie o przenoszeniu chorób z żółwi na jaszczurki - to są to fakty dobrze udokumentowane i nie będziecie mieli problemu ze wskazaniem źródeł. Jak widać się mylę. Ogólniki, ogólniki. Sporo czytam literatury i nie znalazłem nic na potwierdzenie. A z tą amebą to się doczekam odpowiedzi? - czy może na wizytę za 40 zł mam się zgłosić. Co do psychologii zwierząt - z moich (i nie tyko z moich) doświadczeń oraz z literatury wynika, że często w terrariach obserwuje się brak zainteresowania pokarmem ze strony drapieżników jeśli zwierzę karmowe przebywa dłuższy czas z drapieżnikiem. W moim przypadku warany nie atakują żółwi. A o samopoczuciu żółwi niech zaświadczy to - że już 2 razy się rozmnożyły. A skoro dr Robert jest tak, że tak powiem komercyjnie nastawiony - to w takim razie mam czytać posty Sz. P. jako reklamę? Jeśli tak - to kiepsko to wypada. Ach i jeszcze jedno - mam naprawdę odpowiedzieć po co dokumetować na forum swoje poglądy? Coraz bardziej mnie to wszystko rozśmiesza.

#16 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano kwiecień 27 2006 - 17:15

Szkoda tylko że zarówno Twoja ignorancja jak i arogancja sa śmieszne wyłącznie dla Ciebie.

#17 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 27 2006 - 20:12

A czemuż to Asiu szkoda?! Pośmiej się ze mnie - zapraszam - ale może tak rzeczowo co?.
I poraz kolejny (retorycznie?) tłumaczę - chodzi mi o prezentowanie wiedzy, a nie poglądów.
Skoro tak "mocno" twierdzicie, że choroby są przenoszone z żółwi na jaszczurki to proszę o rzeczowe argumenty. I nie chodzi mi bynajmniej o zaangażowanie forumowiczów w jakieś indywidualne prace naukowe - co sugerował dr Robert. Proszę o zdrowy rozsądek. Skoro się coś twierdzi - to powinno się mieć na to poparcie w literaturze, internecie, czasopismach itd.
Za skandaliczne natomiast uważam, że są osoby na tym forum które za rzczową wiedzę każą sobie płacić!
Forum jest to miejsce spotkań pasjonatów danej dziedziny i wolna wymiana informacji - to jest założenie - i nikt nie powinien chcieć zarabiać na tym!

Dodano: Kwiecień 27, 2006, 21:09:00

SZ.P. dr Robercie jeszcze raz proszę o podanie jak to jest z tym nosicielstwem przez żółwie ameby. Bardzo mnie ten temat interesuje. Wszak SZ.P. stwierdził to wyżej - doczekam się odpowiedzi czy zostanę zignorowany?
A tak w ramach dyskusji o autorytetach. dr - w jakiej specjalności?

#18 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano kwiecień 27 2006 - 20:22

1 : tłumaczę - chodzi mi o prezentowanie wiedzy, a nie poglądów.

A od nauczyciela w szkole tez zadeles dowodow na to ze prad to takie male naladowane czastki, czy moze przyjales od niego wiedze, ktora sie z Toba dzielil ? Robert Ci chyba wyjasnil, ze wskazanie tekstow zrodlowych pokrywajacych sie z nasza wiedza jest trudne, czasochlonne i bez sensu. Czy sadzisz, ze prowasze skrupulatny spis literatury, ktora pochlaniam ? Otóz nie. Zdobywam wiedze o zagadnieniu i nieprowadze bibliografi. A jesli chcesz to jest takie narzedzie scholar google i tam mozna sobie wszystko wyszukac, o amebach zapewne rowniez. Dlaczego mamy za Ciebie wykonywać te prace ?

I jeszcze jedno My nie propagujemy poglady tylko wiedze. Nie chcesz nas uznac za autorytet, Twoja sprawa i se la vi.

#19 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 27 2006 - 20:32

No cóż - jak się mniema, że się jest tu nauczycielem, autorytetem i skarbnicą wiedzy - to rzeczywiście za dużo wymagam :). Wskazanie tekstów źródłowych to w moim odczuciu żaden problem - nie wiem czemu się na takie prośby niektórzy obużją!!
A propagacja wiedzy wymaga faktów nie stwierdzeń!!!

Dodano: Kwiecień 27, 2006, 21:28:25

Nie żegnaj się tak ze mną Asiu obcesowo jeszcze tu pobędę - może jakiś czas tylko? :)

#20 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano kwiecień 27 2006 - 20:34

1 : A propagacja wiedzy wymaga faktów nie stwierdzeń!!!

Tylko wtedy gdy znajdzie sie ktos na tyle uparty, ze nie chce przyjac do wiadomosci, ze popelnia blad i namawia do bledow innych. Wskazalam Ci zrodlo tekstow. Zapraszam do pracy poszukiwawczej (jesli sie nie boisz, ze okaze sie ze nie masz racji) i lektury.

A co do Twojej chwilowej obecnosci. Straca Twoje gady, zyskaja mlodzi terrarysci. Sama nie wiem, czy sie cieszyc czy martwic.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: łączenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych