Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Inkubacja jajek

- - - - - rozmnażanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_nulus

gosc_nulus
  • Guests

Napisano maj 30 2006 - 14:47

Witam! Piszę tego posta po to, że gdy kiedyś w przyszłości będe miał jaja samicy stepowej, to żeby one odrazu trafiły do inkunatora. Nie chce potem panikować, że zabije zarodek, nie mam inkubatora, trace jaja....żółwie oczywiście;) Prosziłbym o dobre i proste sposoby budowy inkunatora, moze tohu, robertM czy elegans sie wypowiedzą? Zapraszam także innych foruowiczów. chodzi o to zeby inkubator był skuteczny i łatwy w używaniu. aha, i jecze jak inkubować jaja? chodiz o jaja samicy stepa? ZANACZAM: Zapewne wielu z Was ma co do mnie podejrzenia. Nie ma co ukrywać. Zepewnia mraz jescze że: SAMICA NIE ZOSTANIE POŁĄCZONA PRZED WIZYTĄ U WETERYNARZA, MA OSOBNE SOWJE TERRARIUM, SAMIEC JEJ NIE MĘCZY BO NIE MA JAK!!! POZDRAWIAM!

#2 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 30 2006 - 15:05

http://terrarystyka....id=72&Itemid=66 Mysle, ze bedziesz mial naprawde mnostwo czasu na doksztalcenie sie w tej dziedzinie.

#3 gosc_nulus

gosc_nulus
  • Guests

Napisano maj 30 2006 - 15:51

Aha, dzięki. Jescze wszsytko przedemną ;D Aczkolwiek jeżeli ktoś z pozostałych forumowiczów wie coś na ten temat to niech napisz. A czyj to artykuł jest? :)

#4 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 30 2006 - 16:32

Prawdopodobnie jest podpisany.

#5 gosc_nulus

gosc_nulus
  • Guests

Napisano maj 30 2006 - 17:32

Jest podpisany, racja. A taki inkubator można wstawić do noemalngo pokoju bez przeciągów? I jaką lustraznką grzać jaja? O jakiej mocy? Asiu, A Twoje żółwice już jaja znoszą?

#6 gosc_organoleptyk

gosc_organoleptyk
  • Guests

Napisano maj 31 2006 - 07:58

hehe zależy co chcesz otrzymać czy chłopców czy babki. Przeważnie jest tak, że jak temperatura podłoża utrzymuje się poniżej 30C, lęgną się wyłącznie chłopcy, gdy wynosi 31,5 legnie się tyle samo chłopców jak i babek przy 32 i 33C wylęgają się przeważnie samice. Ponieżej  24C i powyżej 35C mogą zarodki obumżeć. Natomisat w temperaturze 25C młode mogą być słabe. Słyszałam także, że  nie powinno się tempeartury podczas inkubacji osiągać za pomocą promienników czy ogrzewania podłoża bo substrat mocno wysycha. A inkubatorem może być akwa wypełnione wodą na ok 10cm i ogrzewane grzałką akwariową. Nad nią stawiasz pojemnik z podłożem i jajkami (chociażby na cegle). Inkubator powinno sie przykryć szybą byle nie szczelnie i wstawić do możliwie ciepłego pomieszczenia.Ja znam tak sposób, choć sama go nigdy nie testowałam

#7 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 31 2006 - 09:44

1 : Słyszałam także, że  nie powinno się tempeartury podczas inkubacji osiągać za pomocą promienników czy ogrzewania podłoża bo substrat mocno wysycha.

1. W inkubatorze powinno byc ciemno.
2. substrat powinien byc suchy

1 : Inkubator powinno sie przykryć szybą byle nie szczelnie

Szyba powinna byc ustawiona skosnie, zeby skraplajaca sie woda sciekala na jedna strone i nie kapala na jajka.

#8 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2006 - 09:00

Asiu a Ty juz inkubowalas jakies żólwie jaja?

#9 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2006 - 09:35

Tak, w zeszlym roku, ale jedno bylo uszkodzone (moj maz wykopal je przypadkiem szukajac zakopanego zolwia na wybiegu) a inne, pochodzace od innej zolwicy, najzwyczajniej w swiecie byly niezaplodnione, gdyz nie maiala odpowiednio wd=czesnie kontaktu z samcem.

#10 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2006 - 14:55

znam ten ból, moja samica tez zlozyla niezaplodnione :) a swoja drogą to nie mialas problemow z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności?

#11 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2006 - 20:08

1 : znam ten ból, moja samica tez zlozyla niezaplodnione Smiley

Nie pierwsze i nie ostatnie. Tak to juz jest ze stepowcami w niewoli.

1 : a swoja drogą to nie mialas problemow z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności?

Wilgotnosci czego ? Jajka zolwi inkubuje sie w suchym podlozu w wilgotnym pekaja.

#12 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano czerwiec 04 2006 - 10:23

wilgotnościa w inkubatorze, ja rowniez mialam suche podloze, chodzi mi raczej o regulacje skraplania się pary wodnej w inkubatorze

#13 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 04 2006 - 11:34

Wlasnie przerabiam stara lodowke Minsk na drustanowiskowy inkubator. Bedzie mial dwie komory z osobnym sterowaniem jesli chodzi o wilgotnosc i temperature, bo chce inkubowac stepowce i toke. Wlasnie zamierzam poszukac w internecie schematow ukladu do sterowania wilgotnoscia. Tak aby parowanie wody sterowane bylo grzalka a po przekroczeniu pewnego poziomu wigotnosci uruchamine beda wentylatory. Zastanawiam sie tylko, czy  zrobic okno w przednich drzwiach, zeby moc kontrolowac sytuacje w srodku bez koniecznosci otwierania drzwi.

#14 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano czerwiec 04 2006 - 13:52

no wlaśnie, bo ja mialam grzalkę z termostatem ale wiadomo że temperatura wody nie jest odzwierciedleniem temperatury powietrza i wilgotności...i z tym mialam problem bo robilam tak jak znalazlam wskazowki w necie i mowiąc szczerze raczej sie te rady nie sprawdzily... :nie:

#15 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 04 2006 - 15:36

Ja zamierzam miec dwa niezalezne uklady: 1. Kabel grzejny sterowany czujnikiem umieszczonym w podlozu i znajdujacy sie poza zbiormikiem wody. Uklad ten bedzie sluzyl do stabilizacji temperatury. 2. Grzalka akwariowa zanurzona w wodzie i mechaniczne wentylatory. Oba urzadzenia sprzezone z konrolerem wilgotnosci. Ponizej minimalnej wartosci wilgotnosci bedzie sie zalaczac grzalka zwiekszajac parowanie wody, powyzej wartosci maksymalnej bedzie sie zalaczac wentylator zmniejszajac wilgotnosc. Czujnik wilgotnosci umieszczony w powietrzu w poblizu inkobowanych jaj. Wlasnie poszukuje schematu elektronicznego lub gotowego regulatora wilgotnosci za rozsadne pieniadze.

#16 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano czerwiec 05 2006 - 14:06

Asiu jak wszystko juz zmontujesz to moglabyś napisac ile dokladnie kosztowala Cie ta inwestycja?bardzo mnie to ciekawi :tak:

#17 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 08 2006 - 13:44

Juz ci mowie jak to bylo do tej pory i jakie sa przewidywania.

1. Stara lodowka Minsk17 dostalam za darmo. Za darmo moj maz mi ja pomogl rozebrac, tj pozbawic zbednych elementow i zrobic otwory wentylacyjne.

2. Siatke na wentylacje kupilam w wiekszych ilosciach. Kosztowalo mnie to wprawdzie 30 PLN ale na lodowke zurzyje nikly procent, reszta idzie na terraria.

3 Koszt kabla grzewczego to ok 20 PLN, ale takich sie juz chyba teraz nie da kupic, bo to stary typ, taki czarny.

4. Wczorajsza proba wykazala, ze kabel bedzie za slaby i nie jest w stanie utrzymac temperatury na poziomie 30 stopni w tak duzej objetosci. Czeka mnie wiec inwestycja w jeszcze jeden kabel lub czerwona zarowke z oprawa.

5. Termostat to koszt rzedu 20-30 PLN. Podobnie termometr elektronicznu z sonda umieszczona na kablu. Uwazam, ze to wazne, bo nie bedzie potrzeby zagladania do srodka w celu sprawdzenia temperatury.

6. Zostaje jeszcze grzalka akwarystyczna, dwa wentylatory i sterownik z pomiarem wilgotnosci. No i z tym sie moge nie zamknac w 100 PLN nawet jesli sterownik zmontuje sama.

Dodano: Czerwiec 05, 2006, 15:25:18

Pierwsze zdjecie jaj. Wiem, ze fatalnej jakosci, ale nie mam cyfrowki. Byc moze pozycze i zrobie lepsze zdjecia w inkubatorze.

[img width=550 height=412]http://www.bexlab.pl/foto_terra/jajka_mm_1_maj_2006.jpg[/img]

Troche stres mnie opuscil. Balam sie o samice. To sa jej pierwsze jajka, a jak wiadomo czasem zdaza sie zaczopowanie jajami. Trzeba wtedy robic operacje i samica do konca zycia juz nigdy nie zniesie jaj. Poniewaz za pierwszym razem ladnie sie udalo, to jest szansa, ze nigdy nie bedzie miala z tym problemow.

#18 gosc_organoleptyk

gosc_organoleptyk
  • Guests

Napisano czerwiec 08 2006 - 13:55

hehe sympatyczne jajuszka ciekawe czy coś się z nich wykluje?

#19 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 08 2006 - 14:10

Sa male szanse, bo jak juz pisalam to pierwsze w zyciu jaja tej samicy.

#20 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano czerwiec 08 2006 - 18:10

u mojej doszlo do zatrzymania jaj, ale pop podaniu oksytocyny zlozyla je po 2godzinach

Dodano: Czerwiec 08, 2006, 19:08:59

a swoja drogą to patrze na te zdjęcia i trochę zazdroszcze bo w moim stadku jest tata sytuacja ze poprostu boje sie dolączyc samca bo dziewczyny sa od niego wieksze i wkurzone moga zrobic mu krzywde :nie:
no cóz moze za rok sie odwaze ;D

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmnażanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych