Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Pomocy! Akwarium i problem ..........

pozostałe tematy

• Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 10 2006 - 09:46

Witam.
Potrzebuję pomocy, mam dwa duże żółwie czerwonolice.. na dniach wyprowadzam się na swoje i chciałabym zrobić typowy domek dla moich żółwi.. tzn. teraz żyją sobie w akwarium (gdzie mają sporo miejsca) o wymiarach 700- 400 mm, z kamieniem by mogły sobie wychodzić na ląd. Mam zamiar zrobić im duże (ok. 1000 x 500) akwarium, odpowiednią szafkę pod akwarium itd..
Problem jest w wyspie, (na której chciałabym by był piasek), gdyż nie wiem jak ma być skonstruowana. Fakt jest taki, że oba moje żółwiki lubią non-stop się wylegiwać na ?lądzie?, Razem ważą gdzieś ok. 3 kg + ciężar piasku, więc taka półeczka jak to można zauważyć w innych akwariach raczej nie wytrzyma , a nie chcę ryzykować.
Czy macie może jakieś pomysły (najlepiej sprawdzone), fotki akwariów z takimi wyspami, linki do stron??
Drugim problemem jest odpływ z akwarium.. jak na razie radzę sobie z wiaderkiem .. i sprzątanie żółwią trwa w nieskończoność.. przy takim dużym akwarium to taka metoda nie wypali.. a nie chcę cały dzień im sprzątać. Myślałam nad takim odpływem w akwarium, tylko czy to wypali? Czy jest bezpieczne? Jak zabezpieczyć taki otwór?  Nie chciałabym zalać mieszkania i sąsiadów.. gdyby coś zaczęło przeciekać.
Ostatnie pytanie.. co proponujecie na wystrój takiego dużego akwarium? Jakie rośliny najlepiej trzymać? Jakie ?zwierzątka?? Słyszałam, że ślimaki pomagają w oczyszczaniu wody a przy tym są smakołykiem moich żółwi.. żywe rybki - jakie?
A i jeszcze jedno.. niektórzy polecają mi piasek i kamienie ze sklepów zoologicznych, inni zalecają przejść się na plaże i tam pozbierać to co jest mi potrzebne (mieszkam nad morzem). A jak wy uważacie? Wiadomo piasek czy kamienie z zoologicznego są oczyszczone.. ale czy nie są pokryte jakimiś preparatami?

Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję i proszę o fachową pomoc.

#2 Zax

Zax

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1923 postów

Napisano lipiec 10 2006 - 09:58

Piasek i żwir z zologicznego może być czymś pokryty, ale zawsze jak się kupuje żwir to się go "gotuje" przez pare minut, żeby całe świństwo zeszło z tego ;) Poza tym żwir i piach zebrany gdzieś w terenie też trzeba wygotować :)

#3 gosc_nos

gosc_nos
  • Guests

Napisano lipiec 11 2006 - 01:35

Marlena ja ci odradzam piasek z tego względu, ze puznije bedzie sie go ciezko czysciło najlepiej daj do akwa bardzo gruby zwir piasek ma to do siebie, ze sie uklepuje w srodku tworzą sie miejsca beztlenowe i zaczyna smierdziec :] mozna to zaobserwować jak sie wyciąga piach i zaraz potym jest okropny zapach.Ja osobiscie roslinbym nie wkładał podejrzewam ze zówie je zniszczą.Ryby też sobie odpuść.Ja sam hoduje zówie czerwonolice trzymam je w akwarium 300l i czasami wrzuce im od czasu do czasu jakąs rybke to tak ją długo gonią aż ja złapia :) .I powiem ci, ze nie ma ruznicy skad wezmiesz piach czy zwir przed wlorzeniem go do akwa dobrze go przeplucz ,a potem wygotuj.Musze sie pochwalic, ze kiedys zlozyly mi jaja :] ale nic z tego nie wyszlo :/

Dodano: Lipiec 11, 2006, 02:29:02

I jeszcze jedno daj sobie spokuj z wiadrami kup sobie gruby waz. 1 koniec wloz do akwa z drugim koncem idz do lazienki i nad wanna zassij z gdrugiego konca weza wtedy bedzie samo leciala woda :] .Potem jak sie woda spusci odkrec kran nad zlewem i w miejsce kranu przykrec waz. I w te sposob podmienisz wode 100 razy szybciej :]

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 11 2006 - 08:32

wielkie dzięki za odpowiedź .... ale co z tą wyspą? Jak ją zrobić? Czy może zamiast .."plaży" poustawiać jakoś płaskie kamienie? Konar drzewa?? :( Racja z tym piachem i sprzataniem.. to by było :)

#5 gosc_nos

gosc_nos
  • Guests

Napisano lipiec 11 2006 - 21:59

Marlena nie ma róznicy czy włozysz kamienie czy durzy konar wszytko zależy od gustu :] a jak juz masz ochote włozyc roslinki to włóż sztuczne :) ale najpierw przymocyj ja do jakiegos kamienia :P np.żyłką itd.

#6 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 11 2006 - 22:08

nie no sztuczne rośliny to nie jest dobry pomysł.. moje żółwie lubią sobie podgryzać roślinki..nawet nie chcę mysleć co może się stać jak skosztują plastiku.. (mam duże żółwie.. ok. 17cm i  20 cm skorupa)

#7 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 17 2006 - 21:49

Witam,
Oczywiście jest możliwość zrobienia odpływu z akwa. Ale nie radzę robić tego samemu. Może to zrobić jedynie szklarz. Ale przy litrażu który planujesz, nie widzę większego sensu. Czym większe akwa tym łatwiej utrzymać w nim porządek. Ja mam ok 300 l i zmieniam wodę raz na pół roku, a i tak raczej dla mojego spokoju o filtr niż z potrzeby. Grunt to dobra filtracja. Większość hodowców - w tym ja, poleca filtr podżwirowy i dobry kubełek.
Jeśli chodzi o podłoże to odradzam piasek. Żółw może go zjeść, co nie wyjdzie mu na zdrowie.
Rośliny można wprowadzić, tylko trzeba je zabezpieczyć przed Twoimi potworami. Są różne sposoby, ja mam np. rośliny za ścianką z pleksy. A sztuczne też nie będą niebezpieczne, gdy nie będą miały zbyt małych elementów.
Co do wyspy, to można zrobić ją na 1000 sposobów. Jeśli nie chcesz żółwi rozmnażać, to piasek jest zbędny. Moje regularnie składają jaja na wyspie pokrytej kamieniami. Oczywiście nic z nich nie będzie, ale po co dodatkowe "gęby" do wyżywienia?
Jest dużo stron z radami dotyczącymi hodowli czerwonolicków. Również na tym portalu są zdjęcia akwariów. Każdy musi dopasować wygląd do swoich upodobań, nie zapominając oczywiście o wygodzie gadzinek.

Dodano: Lipiec 17, 2006, 22:45:28

Hmm, dopiero teraz doczytałem. Akwa które masz jest ZDECYDOWANIE za małe dla dwóch żółwi. To które planujesz również. Niestety hodowla gadzinek sprawia dużo problemów, również finansowych, szczególnie jeśli chodzi o domek. Proponuję pomyśleć o większym baniaczku.

#8 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 05 2006 - 10:07

Witaj. Przede wszystkim musisz pomyśleć o trochę większym baniaczku 100x50 to raczej mało. Co do części lądowej to możesz zrobić nadstawkę nad akwa ale wymaga to sporo roboty jednak pozwala oszczędzić trochę miejsca. Co do projektu to jest on na którejś z popularnych stronek dla miłośników tematu (niestety nie pamimętam na której). Czyszczenie możesz ograniczyć stosując filtr podżwirowy i ocywiście żwir (nie piasek!!!). Rybki, roślinki i ślimaki możesz trzymać u żółwi ale tylko wtedy gdy wydzielisz specjalnie dla nich część w akwa i gadzinki nie będą miały do nich dostępu, jednak takie rozwiązanie znów zmusza do powiększenia rozmiarów baniaczka. To chyba tyle... Pozdrawiam

#9 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano sierpień 07 2006 - 16:32

Wyspa- chyba lepiej im zrobić część lądową z ukośną szybą działową oddzielającą ląd od wody, najlepiej pokrytą żywicą żeby żółwie się nie ślizgały. Co do roślin- można postawić jakieś pnącza na tylnej ściance zrobionej z pianki czy korka, nad powierzchnią wody, tak żeby żółwie nie miały dostępu, jeśli chodzi o dekorację. Do jedzenia lepiej osobno dawać rośliny przygotowane dla nich.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pozostałe tematy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych