Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Akwarium dla zolwia jaszczurzego - filtracja wody

akwaterrarium

• Zamknięty Temat jest zamknięty
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 16:45

Witam to moj pierwszy post wiec sie przedstawie: mam na imie Piotr i od pewnego czasu zastanawiam sie nad hodowla zolwia jaszczurzego (za rady na temat zwierza z gory dziekuje, wiem jaki on ma chareakter i jakie warunki nalerzy my zapewnic, ale chetnie dowiem sie czegos nowego) zółw ten po ok 4 latach wazy 7kg a docelowo 18-23kg. I tu mam pytanie jaki filtr spelnilby swoje zadanie (klarownosc wody) zwierzak docelowo wymaga akwarium ok 200X100x70(80)cm w takim akwaterariu nalezy wlac ok 1/3 wody czyli gdzies 600L dodatkowa sprawa jest ze ma tam mieszkac duze zwierze wiec wiuadomo........ Slyszalem cos o pompie wodnej z 4-5cm wlotem odprowadzająca wodę do siatki filtrującej zanieczyszczenia oraz wprowadzająca ją z powotem. jednak nieznal szczegulow  (on trzymal zwierzeta w oczku) czy ktos z was slyszal o czyms takim? jesli tak serdecznie prosze o opinje i ewentualne linki do takich urzadzen gdyz niemoglem znalezc czegos takiego, ja niestety nieznam szczegolow Z filtrow ktore znalazlem zainteresowaly mnie trzy firmy Fluval, Eheim, AquaEl moge prosic o opinfe na temat tych firm? Narazie planuje trzymac gada (jest mlody i nieduzy) w akwa o wymiarach 80-35-40cm w ktorym bedzie 0k 60-70l wody i chcialbym zalozyc tam ktorys z tych filtrow: AquaEl UniMax 250 filtr kubełkowy, wydajność (l/h) 650, poj.max.akw.(l) 250, moc (W) 11, wymiary (cm) 41,2x30,3x24 - 273.42 zł (podobno maja duze 8L "kubly" Eheim ecco Akwarium: 200 l, Moc: 5 / 6 W, Wydajność: 500 l/h,  343zl Fluval 205 filtr kubełkowy, przepływ (l/h) 680, objetość filtracyjna (l) 4,6, poj.max.akw.(l) 200, moc (W) 10 -  283.22 z z czasem jak zolw bylby wiekszy ok 4-7kg, przeniosl bym zwierza do akwa 120-35-50 w ktorym bylo by ok 100L i bylby tam filtr ktorys z wyzej wymienionych + Ehein o parametrach: Akwarium max. 250L, wydajnosc filtra 700l/h (filtrowanej wody 500L/h), moc 8w, kubelek 3L ktory juz mam. Docelowo gad by mieszkal w akwa mniej wiecej 200-100-70(80) w ktorym mialby okolo 600l wody, i filtr na  oraz jakas dwusetke z wyzej wymienionych. I tu kilka pytan: - Ktory filtr z wymienionych byscie polecili - czy taki zestaw poradzilby sobie z czyszczeniem wody przy tak duzym zwierzu? - czy ktos slyszal o tej pompie z siatka o ktorej pisalem wyzej? - czy moglibyscie polecic jakas dobra, mocna, wydajna pompe/filtr? z gory diekuje

#2 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 17:03

A ja bym proponował na początek jakiegoś normalnego żółwia a nie od razu takie agresywne bydle.

#3 Zax

Zax

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1923 postów

Napisano lipiec 29 2006 - 17:31

Dokładnie... najlepiej zdobyć trochę doświadczenia z mniejszymi i spokojniejszymi gatunkami bo opieka nad tym może Cię przerosnąć...

#4 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 17:44

Ten jest duży, agresywny i niebezpieczny fizycznie. Jak ktoś ma ochotę na niebezpieczne żółwie, niech zacznie od żółwiaków.

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 17:52

dla mnie to czysta glupota kupowac takiego zolwia... na poczatek przygody. Dlaczego ?? Jego hodowla zajmie ci wiecej niz akwa 200x100x80 jak on bedzie bardzo duzy..... to minimum 280x120x90 wiec to jest duzo ...... Jeo koszta cie przerosna mowa o samym pozywieniu dolicz ogrzewanie itp itd. Kup sobie hmm hieroglifa np :) zobacz czy dasz rade one rosna do 40 cm mam przyjemnosc z nim sie spotykac na codzien juz ma 28 cm z niecierpliowscia czekam az bedzie wiekszy :) Tak swoja droga kupowanie zwierzat trudnych w hodowli jest nonsensem gdyz pozniej sa sprzedawane... kup sobie nawet i zolwia sepiego za 700 zl pozniej zobacz czy dasz rade..... tu nie ma opcji "wyjdzie w praniu" z kupnem zwierzaka przejmujesz za niego calkowita odpowiedzialnosc !!! Zastanow sie dobrze radze ci goraco z calego serca. Podam ci przyklad ot taki : Bylem niesamowicie napalony na Pytona tygrysiego najlepiej samice, ktora urosnie potem do 5 m. Pojechalem do hodowcy zobaczylem mlode a po chwili ich mamusie :) Zrezygnowalem i kupilem Boa dusiciela samiczke, ktora okazala sie trafnym i rozsadnym wyborem. Po przeliczeniu wuierz mi ze jak kupisz on podrosnie to go oddasz albo sprzedaz, a w najgorszym wypadku moze zdechnac lub wypuscisz to pobliskich rzek :( Wiesz jest taka zasada: Pamietaj terrarysto mlody nie kupuj zwierzat z powodu mody !!!! mlody w znaczeniu swiezy, niedoswiadczony !! Kup cos lagodnego pozniej pomysl dalej ....!

#6 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 18:00

Właśnie! Taki żółw jaszczurowaty jest w stanie złamać ręke (jeśli udziabnie mocno) Zresztą potrzeba chyba ze trzech osób żeby w razie potrzeby wyjąć żólwia z akwa. Zresztą są nieciekawe- poza posiłkiem ich jedyne ruchy to podnoszenie głowy na powierzchnie.

#7 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 18:12

Dziekuje za zainteresowanie a cos na temat filteracji wody? Skad pomysl ze niemialem nigdy zolwia? Z tego co wiem im jaszczur wiekszy tym prowadzi bardziej osiadly tryb zycia 200X100 wystarczy i niebedzie to meczenie go, wrazie czego mam rowniez oczko wodne i podbierak :wink: i czy te gady sa modne? No al mniejsza z ty przekomazaniem bo co do odpowiedzialnosci za zwierzeta to temat doskonale znam (mam kilka sporych psow i rybki) Co do dawkowania i docelowej ilosci jedzenia chetnie przeczytam wasze zdanie na ten temat skoro piszecie o tym, wiec: -Ile powinna jesc chylydra kiedy jest mala, w jakim wieku przy jakiej wielkosci przejsc na karmienie raz na trzy dni i jakie dawki (wagowo) nalezy podawac 5, 10, 15-20kg zolwiowi? Pozdrawiam

#8 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 18:16

Nie mówimy że posiadanie Chelydry jest modne tylko modne jest posiadanie jakichś egzotycznych, osobliwych zwierzaków. No, dobrze. A jakiego miałeś żółwia? Nawet jeśli prowadzi osiadły tryb życia, czasami zmienia miejsce gdzie go prowadzi. Podejrzewam że będzie robił dostateczny syf żeby nieźle się musiał filtr napracować?

#9 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 18:29

mialem dwa czerwonolice, czy ktos jest w stanie odpowiedziec na moje pytania? Ze filtry beda pracowac zdaje sobie sprawe i chyba wymienione przezemnie pompki sa raczej profesjonalne......

#10 qwer0

qwer0

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 3289 postów

Napisano lipiec 29 2006 - 18:34

Przyznam sie, ze z wymienionych rzeczy to mialem doczynienia tylko ze sprzetem eheima (i kilkoma pompkami aqaela - jedne z tanszych, ale niestety do kitu). Nie jest za tani w porownaniu do konkurencji, ale jest to na prawde super sprzecik i chyba kazdy Ci go poleci

#11 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 18:35

1 : mialem dwa czerwonolice

Dobra, powiem wprost:
Czerwonolice to żadne doświadczenie przed takim bydlakiem, nie są takie żarłoczne i niebezpieczne. Dobrze radzę, zacznij od żółwiaka, ewentualnie od matamata ale czerwonolicy to zupełnie inna sprawa niż jaszczurowaty!!

#12 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 18:41

qwer0 dziekuje za zainteresowanie Yahilles a mozesz napisac jakie gatunki sa wedlog Ciebie podobna bajka do jeszczurowatego? I naprawde wiem ze czerwonolicy i jaszczurowaty to dwa rozne kalibry

#13 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 18:45

No mówie że żółwiaki!!!

1 : Dobrze radzę, zacznij od żółwiaka

żółwiak to nie jest jakieś zdrobnienie tylko rodzaj żółwi, które nie mają pancerza rogowego tylko z grubej skóry. Są mniejsze, ale też agresywne i mają podobny tryb życia jednak z pewnością łatwiejsze.

#14 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 18:57

@Yahilles czlowieku Ty mnie masz za kretyna, czy myslisz ze jestes najmadrzejszy? Ktorego konkretnie (prosze o pelna nazwe) zlowiaka chcesz porownac do jaszczurzego? jakie masz doswiadczenie z jaszczurzymi?

#15 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 19:03

Nie mam cie za kretyna tylko kupowanie sobie takiego zwierzęcia, które jak wiadomo z serwisu terrarystyka.pl jest dla zaawansowanych terrarystów a dwa żółwie czerwonolice cię nim nie czynią. Żółwiak Chiński jest też agresywny a nie waży 30 kilo bo jest tylko troche większy od innych ozdobnych żółwi! To że nie jest taki klocowaty jak jaszczurowaty nie znaczy że się nie nadaje na zwierzę dla początkującego wielbiciela groźnych żółwi! I nie jest mądre uważanie że jeśli ktoś próbuje cię przestrzec przed braniem się za takie rzeczy, myśli że jest najmądrzejszy! Nie potrzeba mieć z nimi doświadczenia, bo czytałem wiele o tym żółwiu i jest niebezpieczny dla człowieka i zdarzały się wypadki amputacjii palców. Widziałem jaki jest duży i to prawie takie niebezpieczeństwo jak trzymanie jakiegoś karłowatego kajmana czy krokodyla. Zwłaszcza w pojedynkę.

#16 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 19:09

oki koncze tego Offa, niejestes w stanie powiedziec mi nic czego niewiem, a zolw jaczczurzy praktycznie nie wymaga wyciagania go z akwa jesli ma zapewnione odpowiednie warunki.

#17 gosc_Yahilles

gosc_Yahilles
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 19:17

Co nie wyklucza że takie zwierzęta są dla ZAAWANSOWANYCH TERRARYSTÓW... Ach, szkoda gadać

#18 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 19:30

cale szczescie na tcp czy zolwim forum sa osoby duzo konkretniejsze niz te ktore wyczytaja opis i ura, jest dla zaawansowanych gdyz dorosly osobnik moze byc niebezpieczny i potrzebuje duzej powierzchni, warunki klimatyczne jakich wymaga niesa zbyt wymagajace

#19 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 29 2006 - 20:13

hmm ja zółwia jaszczurowatego wdzialem moze z dwa razy w zyciu i fakt faktem olbrzym straszny. Do ładnych ozdobnych zółwii też nie należy tak wiec w sumie cyba tylko dla samej atrakcji warto takie cos hodowac ;) Jak juz masz warunki na taka hodowle to moze lepiej hoduj cos mniejszego i ladniejszego ale w wiekszej ilosci :) moze cos sie wykluje jeszcze ;) Przesiadka z zółwia czerwonolicego na jaszczurowatego to tak jak by sie przesiadac z gekona na krokodyla ;) Co do pompki to mialem kiedys aquela pompe zewnetrzna któa goniła max 600l/h i uzywalem jej do akwarum gdzie mialem pyszczaki (ktore bardzo syfia tez) i radzila sobie na 1/10 mocy czyli cos takiego powinno wystarczyc. Problem z filtrami zewnetrznymi duzej mocy jest taki ze w razie awarii w mgnieniu oka masz cala wode na podlodze.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: akwaterrarium

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych