Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Zioła dla żółwia

- - - - - żywienie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 12 2008 - 10:34

mmmm pierogi ruskie....  :turla: zaeksperymetowalam z ziolkami...otoz-bazylia tak, mieta nie... i kupilam mnooostwo roznorakich nasionek na kielki, wiec gdy tylko wroce, to zaczne sadzic  ;D

#22 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 12 2008 - 12:05

Powinnas znalezc bez problemu: mniszka, kilka rodzajow babki, koniczyny , dziki powoj, jastrzebca (podobny do mniszka tylko drobniejsze liscie i kwiaty), pokrzywe, wyke, krwawnik, mlecz (to jest zupelnie inna roslina niz mniszek, rodzaj Sonchus - jest kilka gatunkow, po ang sowthistle i rosnie wszedzie), gwiazdnice, jakis pieciornik, moze chrzan, bardzo chetnie jest zjadana przytulia, moze trafi Ci sie dzika cykoria; moje jeszcze lubia cos, co sie chyba nazywa prosienicznik szorstki - i mozesz sobie kupic, posadzic i uzywac na liscie np. bratki, poziomki, truskawki, nasturcje... z takim maluchem jest problem z urozmaicaniem, one powinny jesc naprawde nieduzo i ciezko tak to przeprowadzic, zeby mialy roznorodnosc;) ja mam tendencje nazbierac cala torbe zi9elska (dwa duze zolwie w domu) i tutaj musialam sie nauczyc, ze 2-3 garscie na tydzien starczaja... http://www.tortoiset...plantfoods.html Kielki - uwazaj; sa wysokobialkowe i mozna latwo przesadzic, zwlaszcza przy malym zolwiku.

#23 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 12 2008 - 12:32

spokojnie.... :) koniczyny i mleczy wszedzie pelno, wiec ze znalezieniem nie mam problemu-gorzej z innymi roslinkami, ale jak tylko bede miala okazje, to wybiore sie na dalsze i "głębsze" poszukiwania  :) No i oprocz nasionek zaopatrzylam sie tez w suszki mnin. hibiskus, babka, podbial itp. ;D

#24 gosc_Renia (aga)

gosc_Renia (aga)
  • Guests

Napisano luty 12 2008 - 12:50

Koniczynka, mleczyk, babka - taka dieta jest dobra, nie trzeba na siłę szukać innych ziół.

#25 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 12 2008 - 13:42

Koniczynka, MNISZEK, babka - program minimum (praktycznie monodieta;) ), ale im wiecej gatunkow tym lepiej. To tak, jakby powiedziec, ze czlowiekowi wystarczy brazowy ryz, soja i jablka...przezyc przezyje... A wiekszosc z tego, co napisalam, znajdzie sie praktycznie wszedzie.

#26 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 14 2008 - 11:22

Koniczynka, mleczyk, babka - taka dieta jest dobra, nie trzeba na siłę szukać innych ziół.

Jednak im bardziej różnorodnie tym lepiej. Opieranie się wyłącznie na trzech roślinkach jest tylko nie wiele lepsze niż opieranie się wyłącznie na jednej.

#27 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 16 2008 - 23:10

No i masz! Przywiozłam z Polski tooonyyyy suszu dla skorupki i okazało sią, ze skorupka ma pańskie podniebienie!  :o Suszona babkę ugryzie ze 3 razy i to tylko z raczki (sic!)-reszty nawet nie powącha  >:(  ...o przepraszam! Uszy skorupce sie trzesą na widok hibiskusa, ale ten chyba jest za twardy, bo skorupka ma problemy z gryzieniem... (namoczenie nic nie daje) Znalazłam dziś pokrzywkę  ;D Kolejny Lolkowy przysmak  ;D ...tyle dobrze...

#28 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 18 2008 - 23:24

o i masz! Przywiozłam z Polski tooonyyyy suszu dla skorupki i okazało sią, ze skorupka ma pańskie podniebienie!  Shocked Suszona babkę ugryzie ze 3 razy i to tylko z raczki (sic!)-reszty nawet nie powącha  Angry 

Daj jej szansę. Wrzuć gromadkę. Co zje to zje. Po woli się przyzwyczai.

#29 gosc_Renia (aga)

gosc_Renia (aga)
  • Guests

Napisano luty 19 2008 - 10:04

Pewnie, że się przyzwyczai. Pamiętam moje zdziwienie gdy Tuś zaczął jeść susz a nigdy wcześniej nie chciał. Tylko  nie zapomnij o miseczce z wodą.

#30 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 19 2008 - 22:17

Czy poleciłybyście chwilową rezygnację ze świeżych chwastów na rzecz suszu, nawet gdyby oznaczało to dla żółwia głodówkę? Basenik z wodą miałam, ale wyjęłam, bo wilgotność w terra była dosyć wysoka przez świeżą darń. Staram się zato codziennie kąpać żółwika, żeby w razie czego mógl sobie golnąć  ;)

#31 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 20 2008 - 12:56

Szczerze mowiac, to ja bym jej na razie nie zmuszala, dopiero ja kupilas, dodatkowo stresujesz ja nowym terra i jeszcze glodowka do tego;) zartuje, ale daj jej czas na adaptacje, wiosna idzie, i tak zaraz bys zaczela przechodzic na swieze. Nad jedzeniem suszu popracujesz na jesieni. I moze zreszta susz wlasnej produkcji bedzie bardziej apetyczny. ewentualnie dawaj jej teraz co drugi dzien swieze na zmiane z suszem, zje to dobrze, nie, to nie. Ale drastycznego przymusu bym w tej sytuacji nie stosowala. Basenik by sie przydal na stale, a przynajmniej miska z woda - za to codzienne kapiele nie sa konieczne szczegolnie jak masz wysoka wilgotnosc w terra.

#32 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 20 2008 - 15:39

Czy poleciłybyście chwilową rezygnację ze świeżych chwastów na rzecz suszu, nawet gdyby oznaczało to dla żółwia głodówkę?

Oczywiście :) Nic mu nie będzie.

#33 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 20 2008 - 16:21

Ja sie nie zgodze. Nie wiadomo, co ona wczesniej jadla, czy nie miala jakis nieprzewidzianych glodowek albo dziwnych gotowych karm (tu niestety jeszcze sie to przytrafia), jak czesto zmieniala miejsce pobytu, jak dlugo byla w sklepie - a kazde nowe miejsce to zmiana diety . Zreszta, w sklepach glownie karmia tarta marchwia i kapusta pekinska (moj sie przez tydzien po kupieniu marchewka zalatwial)... niech sie dziecko czegos normalnego naje, zwlaszcza, ze zielsko jest dostepne bez problemu. Jak sie wszystko ustabilizuje to co innego.

#34 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 20 2008 - 16:40

Ja sie nie zgodze. Nie wiadomo, co ona wczesniej jadla, czy nie miala jakis nieprzewidzianych glodowek albo dziwnych gotowych karm

Masz rację. Uleciało mi, ze to nowo nabyty żółw.

#35 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 20 2008 - 16:47

Jakby chodzilo o przeglodzenie w innej sytuacji to ja jestem bezlitosna ;)

#36 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 20 2008 - 18:07

Wiem, że żółwik był dobrze karmiony i trzymany w przyzwoitych warunkach ;D Sklep był sklepem tylko z gadami, a koleś, zanim sprzedał mi skorupke wypytał mnie o wszystko. I sto razy powtórzył-żadnej sałaty, pomidorów itp  :)

#37 gosc_organoleptyk

gosc_organoleptyk
  • Guests

Napisano luty 20 2008 - 18:41

jak kiedyś  karmiłam swojego żółwia sparzoną miętą

#38 gosc_Renia (aga)

gosc_Renia (aga)
  • Guests

Napisano luty 20 2008 - 19:00

Mój mięty nigdy nie tknął.

#39 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 21 2008 - 12:21

Moje mlodociane o ile generalnie zmiataja wszystko (susz, agrobs, co by nie dac, mlody nawet siano zre) bez wahania, to nie ruszyly bazylii i podejrzewam, ze miety tez by nie chcialy. Dobrze, ze facet w sklepie mial pojecie, ale podejrzewam, ze i tak ograniczal sie do dopuszczalnych produktow, ktore mozna kupic w sklepie:/  o ile Irlandczycy maja zblizona mentalnosc do Angoli...(znaczy, po co isc na lake jak mozna kupic w Tesco ladnie zafoliowane). Przy okazji, jakbys chodzila po sklepach dla gadow, to moze Ci sie udac trafic na karme firmy ZooMed dla zolwi trawozernych (Grassland Tortoise); to jest to samo co agrobs plus witaminy i probiotyk - ja bym chetnie moim dala, ale nie moge znalezc, w kazdym razie wydaje mi sie, ze mozna polecic.

#40 gosc_Renia (aga)

gosc_Renia (aga)
  • Guests

Napisano luty 21 2008 - 13:35

nie ruszyly bazylii

Mój też nie.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: żywienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych