Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Podłoże dla żółwi.

warunki hodowli

• Zamknięty Temat jest zamknięty
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 28 2007 - 16:16

Witam. Mam pewne pytanie, jakie mam zastosować podłoże w akwa-terrarium w którym już w środę znajdą się moje pierwsze żółwiki (czerwonolice) ;) Czy ma to być może piasek (o którym myślę że będzie najlepszy), kamyki; duże lub małe, czy może jeszcze coś innego? Pozdrawiam ! ;D

#2 Kuper136

Kuper136

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1476 postów

Napisano maj 28 2007 - 17:18

możesz połączyć kamyki z piaskiem ;D

#3 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 28 2007 - 20:47

Mi chodzi o dokładne sprecyzowanie czy sam piasek, czy może same kamyki? Ja szczerze chciałbym mieć piasek bo według mnie ładnie wygląda w akwarium ;) Jeszcze jedna kwestia - jak długo mam naświetlać moje żółwie? Tzn. ile godzin dziennie? Pozdrawiam ! ;D

#4 gosc_marioh

gosc_marioh
  • Guests

Napisano maj 29 2007 - 00:12

Mi chodzi o dokładne sprecyzowanie czy sam piasek, czy może same kamyki?
Ja szczerze chciałbym mieć piasek bo według mnie ładnie wygląda w akwarium ;)

Jeszcze jedna kwestia - jak długo mam naświetlać moje żółwie? Tzn. ile godzin dziennie?

Pozdrawiam ! ;D

Piasek się nie nadaje ze względu na możliwość połykania go i "zaczopowania" jelit ze skutkiem śmiertelnym.
Na temat granulacji żwirku są różne teorie, a ja podtrzymuję iż grubszy jest bezpieczniejszy.
Podałbym linka do tematu, który w dużym stopniu udowadnia moją wypowiedź, ale regulamin na to niepozwala.... :nie:

Naświetlanie..... jakim źródłem światła - UVB - UVA ???
Pozdrawiam.

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 29 2007 - 08:46

Nie wiem jakim źródłem światła więc Was o to pytam!!! Powiedzcie jakie jest najlepsze. Co do piasku - ok. Dzisiaj jeszcze kupię duże kamienie. Pozdrawiam ! ;D

#6 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 29 2007 - 12:36

Jeszcze jedna kwestia - jak długo mam naświetlać moje żółwie? Tzn. ile godzin dziennie?

Tyle ile trwa dzień czyli około 12H świetlówką z 5% UVB

#7 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 29 2007 - 12:44

Czy mam naświetlać tą żarówką także wtedy kiedy widzę że do moich żółwi dolatują promienie słoneczne? Czytałem gdzieś że są również dobre dla żółwi. Pozdrawiam ! ;D

#8 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 29 2007 - 12:49

A skąd w domu promienie słoneczne? Przez szybę to co najważniejsze nie dolatuje.

#9 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 29 2007 - 12:51

Okno jest naprzeciwko akwarium, do tego otwarte :) Pozdrawiam ! ;D

#10 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 30 2007 - 13:09

OK. Zrobiłem wysepkę ze szkła, przyklejam ją do rogu akwarium. 60% tej wysepki jest obklejone kamyczkami. Mam pytanie, czy mogę te 40% wysepki wypełnić piaskiem? Wysepka znajdzie się ponad wodą więc piach się tam nie dostanie. Pozdrawiam! ;D

#11 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 30 2007 - 16:30

Mam pytanie, czy mogę te 40% wysepki wypełnić piaskiem?

Ja bym dała inne podłoże...

#12 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 30 2007 - 16:45

A mogłabyś tak, napisać jakie? :)
Bo chciałbym żeby to ładnie wyglądało.

Jak wyczytałem na stronie głównej:

jednak poziom wody nie powinien być dużo wyższy niż długość żółwia

Mam 2 żółwie, największy 10cm (całej długości) to na jakim poziomie powinienem utrzymywać wodę?

A co do witamin i wapnia.
To jakie mam kupić?

Acha jeszcze jedna sprawa, przypomnę że dziś je dostałem od hodowcy, no... ::) domyślacie się o co chodzi.
Zauważyłem że jednemu z żółwi wypadają łuski, czy to normalne?

Proszę o szybką odpowiedź!!! :)

Pozdrawiam ! ;D

#13 gosc_marioh

gosc_marioh
  • Guests

Napisano czerwiec 01 2007 - 22:20

A mogłabyś tak, napisać jakie? :)
Bo chciałbym żeby to ładnie wyglądało.

Żółty piasek sobie naprawdę daruj, bo to spore niebezpieczeństwo....
Proponuję znowu żwirek (może innego koloru, materiału, granulacji), łupki kamienne lub kawałki drewna (wszystko naturalne).

Jak wyczytałem na stronie głównej:

jednak poziom wody nie powinien być dużo wyższy niż długość żółwia

Mam 2 żółwie, największy 10cm (całej długości) to na jakim poziomie powinienem utrzymywać wodę?

I są to brednie....
Żółwie czerwonolice, to znakomici pływacy, którzy uwielbiają nurkowanie, a w razie strachu także schodzą na głębszą wodę. Jako minimalną głębokość dla dorosłego żółwia (samicy) można przyjąć ok. 30cm. i jest to spowodowane jej minimalnym bezpieczeństwem.

A co do witamin i wapnia.
To jakie mam kupić?

Przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie trzeba podawać witamin (i to można przedawkować), ale "wspomaganie" dodatkowym wapniem jest dość bezpieczne i zwłaszcza małym żółwiom potrzebne. Jako jedne z najlepszych uważa się :
Sepia, Ostercal, Calcium Vitrum D3, wyparzone skorupki jaj kurzych, czy wreszcie żółwiki wapienne.
Przypominam jednak, że są to jedynie wspomagacze, a głównym źródłem wapnia powinny być:
ślimaki i ich skorupki, drobne ości i kręgosłupy ryb, małże z mrożonek, krewetki, itp.

Acha jeszcze jedna sprawa, przypomnę że dziś je dostałem od hodowcy, no... ::) domyślacie się o co chodzi.
Zauważyłem że jednemu z żółwi wypadają łuski, czy to normalne?

Zrzucanie starych tarczek jest oznaką wzrostu, ale jedynie wtedy, gdy pod nimi są już nowe ;)
Pozdrawiam.

#14 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano czerwiec 01 2007 - 22:51

Wreszcie! ;D
Już myślałem że się nie doczekam odpowiedzi... ale na Ciebie można liczyć marioh ;)

Proponuję znowu żwirek (może innego koloru, materiału, granulacji), łupki kamienne lub kawałki drewna (wszystko naturalne).

Dobra to jutro lecę do Tesco po kamyczki ;)

I są to brednie....

Że takie coś jest na stronie głównej... ::)

Przy odpowiednio zbilansowanej diecie

Czyli ? :)

Zrzucanie starych tarczek jest oznaką wzrostu, ale jedynie wtedy, gdy pod nimi są już nowe Wink

To dobrze bo już się bałem.

Dzięki marioh

Pozdrawiam ! ;D

#15 gosc_marioh

gosc_marioh
  • Guests

Napisano czerwiec 01 2007 - 23:27

I są to brednie....

Że takie coś jest na stronie głównej... ::)

Na stronie głównej są nieaktualizowane informacje, więc i występują błędy..... - zresztą jak wszędzie, a przecież zawsze do czegoś można się doczepić ;D

Przy odpowiednio zbilansowanej diecie

Czyli ? :)

Za dużo pisania i wyjaśniania, a bezpośredniego linka do opisu nie można na forum podać, więc tego nie zrobię, lecz jeżeli będziesz nadal zainteresowany skontaktuj się jakoś ze mną.

Dzięki marioh

Cieszę się, że pomogłem ;)
Pozdrawiam.

#16 gosc_manta

gosc_manta
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2007 - 10:16

duuuuuuuuużo o diecie możesz przeczytać w sieci A jakie masz aktualnie akwa dla dwóch żółwi? I piszesz, że większy ma 10cm... a mniejszy? Wyspa już przyklejona? Ja bym proponowała podwieszaną, bo przyklejana później nie daje się zmienić ;-)

#17 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2007 - 10:25

Aktualne akwarium ma wymiary 55x30x30 (dług. x szer. x wys.) - zmiana akwa-terrarium nie będzie stanowiła żadnego problemu. ;)

I piszesz, że większy ma 10cm... a mniejszy?

7 cm ;)

Wyspa już przyklejona?

Tak.

Ja bym proponowała podwieszaną

Możesz mi opisać jak to wygląda i jak to zrobić (ewentualnie napisz na priv :) )

Pozdrawiam ! ;D

#18 gosc_manta

gosc_manta
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2007 - 10:27

to akwarium już jest dla nich za małe, więc proponuje Ci jak najszybciej kupić SPORO większe. To akwarium jest "na styk" na jednego żółwia tej wielkości. Są różne sposoby na zrobienie wyspy.

#19 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2007 - 10:33

Mam w planach kupno 120 litrowego akwarium, czy będzie ono dobro i przez jaki czas żółwie będą mogły w nim przebywać? Pozdrawiam ! ;D

#20 gosc_manta

gosc_manta
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2007 - 10:35

na jakiś czas będzie ok (nie na mega długo), ale docelowo i tak jeszcze za małe ;-) lepiej kupić odrazu docelowe moim zdaniem

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: warunki hodowli

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych