Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Jak w końcu jest z podłożem dla żółwia stepowego?

podłoże

• Zamknięty Temat jest zamknięty
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 20 2003 - 20:15

No właśnie. W opisie gatunku pisze, że można go trzymać na czystym piasku lub mieszance z torfem: "Materiałów na podłoże jest bardzo dużo, ale koniecznie należy zwrócić uwagę na to, aby się one nie pyliły, bo to może spowodować poważne problemy z układem oddechowym. Może to być kora z domieszką torfu, lub trociny. Generalnie najlepszy jest czysty piasek albo z jakimiś dodatkami." (cytat z terrarystyka.pl) Mój poprzedni żół 13 lat siedział na piasku i nie protestował :) Ale z drugiej strony wiele osób twierdzi, że piasek jest niedopuszczalny, bo żółwie mogą się go najeść i zapchać sobie jelita. Czy jest zatem ktoś, kto jest pewny swojej wiedzy w tej kwestii i mógłby mnie oświecić? :) Z góry dziękuję

#2 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 20 2003 - 21:52

Ja Cię sporo nie oświece, generalnie moim zdaniem mozna żółwia trzymac w piasku ale najlepiej z domieszka i oczywiscie czystego ( ja go przez sitko do mąki a czaem kupuje w sklepie - ale to burzujstwo), aby sie zwierzeciu nie pyliło, no i nalepiej karmic go w miejscu gdzie tego piasku nie ma bo rzeczywiscie jak sie go na je to zachoruje :)

#3 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 21 2003 - 09:49

[quote name='zuska']
Tak sie jakos sklada, ze zolwie jedza piasek nie przy okazji jedzenia innych rzeczy ale tak po prostu. Idzie zolw, patrzy a tu piasek, wiec go zjada... Poza tym piasek szybko zaczyna smierdziec. Poza tym piasek sie osypuje i zolw nie moze w nim kopac. Wszystko inne jest 100 razy lepsze niz piasek, kora, torf, ziemia ogrodowa...

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 21 2003 - 22:59

zgadza sie z tym kopaniem, piasek sie nie nadaje * mój zolw nie jadl piasku o tak sobie, moze trzeba by tego czesciej kamic (just kidding) :wink: ale czesto sie przyklejal do jedzenia i wtedy ono sie juz nie nadaje. Dlatego zgadzam sie z powyzszym ale...........jakis czas temu kupilam w sklepie podchodzacym pod terrarystyczny :wink: piasek w wiaderku, który sienie kurzyl anienie smierdzial mimo iz zolw zalatwial w nim potrzeby itd. ale piasek nie byl tani i moje zwierze mieszkalo tylko chwile w akademiku ze mna. :)

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 22 2003 - 19:29

ja uwarzam że piasek jest niedopuszczalny w hodowli wszystkich żółwi stepowych.Jak już wyżej wspomniano szkodzi gromadząc się w jelitach. Ja urzywam podłoża organicznego: trocin lub sianka(musi być pocięte aby żółw się w nie niezaplątał), słyszałem że dobry jet też mech i kora , ale muszą one pochodzić z pewnego żródła aby nie zawierały kleszczy i innych pasorzytów. AHA NIEDOPUSZCZALNY JEST TEŻ ŻWIREK ORAZ DROBNE KAMYKI BOWIEM ŻÓŁWIE CHĘTNIE JE JEDZĄ , SZKODZĄC SWOJEMU ZDROWIU!!!

#6 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 23 2003 - 11:04

Na poczatku powiem, ze niedawno sprawdzilem opis zolwia stepowegom nie ma juz tego bledu z piaskiem. Jak juz powiedzial moj przedmowca: pisaek jest niedopuszczalny, zolw pewnie i przezyje na nim kilka lat, ale po co ma sie meczyc? To na zasadzie rosyjskiej ruletki, zje piasek, nie zje, a moze przypadkowo sie dostanie... Wlokna kokosowe lub kosteczki kokosowe sa duzo lepsze i bezpieczniejsze.

#7 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 23 2003 - 20:27

ja teraz trzymam moją zółwice w trawie :) to chyba sie łapie pod podłoże organiczne tylko czesciej trzeba ja wymieniac...ale wygląda ze jej sie podoba :) a zima to raczej trociny, mieszałam tez zwyklą ziemie z torfem i tym piaskiem "kupnym" co o tym myslicie ??? no własnie dlaczgo żółwie jedzą kamienie?? u mojej zówłicy stepowej tego nie zauważyłam a obserwuje ją dość intensywnie, natomiast wodne czesto "dobierały" sie do wystroju wnętrza.....wiec, czy ktos ma jakąs teorie :wink: ?

#8 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 25 2003 - 11:19

Myśle że żółwie zjadają piach i kamienie ponieważ mają w niewoli bardzo ubogą dietę czasem ograniczającą się tylko do jabłek i sałaty kture zawierają mało witamin i substancji odrzywczych. mam jeszcze jedno pytanie do magdy: Czemu na zime chcesz się przerzucić z sianka na trociny??? :wink:

#9 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 25 2003 - 17:15

ja uwarzam że piasek jest niedopuszczalny w hodowli wszystkich żółwi stepowych.Jak już wyżej wspomniano szkodzi gromadząc się w jelitach.
Ja urzywam podłoża organicznego: trocin lub sianka(musi być pocięte aby żółw się w nie niezaplątał), słyszałem że dobry jet też mech i kora , ale muszą one pochodzić z pewnego żródła aby nie zawierały kleszczy i innych pasorzytów.
AHA NIEDOPUSZCZALNY JEST TEŻ ŻWIREK ORAZ DROBNE KAMYKI BOWIEM ŻÓŁWIE CHĘTNIE JE JEDZĄ , SZKODZĄC SWOJEMU ZDROWIU!!!

A czy jeżeli żółw będzie zjadał te sianko to mu to nie zaszkodzi?

#10 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 25 2003 - 20:08

Przecież sianko to suszona trawa, mniszek i konieczyna.Sianko składa się z tego co rośnie na polu i żółwie napewno na wolności takie rośliny jedzą. Więc jakby zjadł troche to napewno mu nie zaszkodzi. No nie???

#11 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 25 2003 - 20:54

No tak, ale tak się jeszcze wolałem upewnić.Bo dzisiaj dałem mu takie sianko jako podłoże,i widze że mu odpowiada.No i może sobie kopać .

#12 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 26 2003 - 17:42

Tylko trzeba sianko pociąć nożyczkami na mniejsze kawałki, tak aby żółw się w nie nie zaplątał!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#13 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 26 2003 - 20:39

"Sianko składa się z tego co rośnie na polu i żółwie napewno na wolności takie rośliny jedzą." yyyyyyyy no tak ale z tego co wiem żółwie nie zyją na naszych polach :> hihi :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: Ps no ale cos w tym jest bo jak moj zolw widzi "mlecz" to stanie na rzesach zeby go dostac 8)

#14 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 27 2003 - 10:14

nie bądz śmieszna przecierz trawa nie rośnie tylko w polsce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#15 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 28 2003 - 15:07

My trzymamy nasze żółwie w sianie przez cały rok (za radą specjalistki z zoo, prawdziwego fachowca-każda jej rada była trafna i bardzo nam w wielu przypadkach pomogła). Moga je bezkarnie zjadać. Nie tniemy siana i nie zaplątują się w nie. Kopia sobie w nim i buduja nory. Trawa, darń, sianko- to wszystko żółwik może zjeśc i nic mu nie będzie. Wcześniej mielismy ine rodzaje podłoża i wszystkie sie nie sprawdziły. Oprócz tego siano ma tę zaletę, że łatwo znajdziesz każda kupę, wilgotne miejsca i łatwo to wyczyścic. Czasem może pylić, dlatego wybieramy takie grube, mocno ususzone, bez widocznego pyłu na spodzie worka. O tej porze roku takie najłatwiej znaleźc w marketach, bo tam jest "mniejsze zejście" niz w sklepach zoo. Oprócz siana mamy w terraium jeszcze duzo płaskich kamieni w części "niesypialnej":) Jesli chodzi o trociny to nasza pani doktor uważa to za baaaardzo zły pomysł (moga solidnie pylić- to taki drobny pyłek). Pozdrawiam Natalia

#16 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 29 2003 - 18:47

Cześć!! Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Zgodnie z Waszymi radami żółw przeprowadził się do siana pociętego uprzednio nożyczkami. Nożyczki nieco na tym ucierpiały :D ale żółw jest chyba szczęśliwy - od razu się zakopał. Pozdrawiam wszystkich :)

#17 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 29 2003 - 19:13

Na pewno będzie szczęśliwy, nasze żółwiska uwielbiaja siano (może dlatego, że mogą je podjadać, gdy maja dni bez jedzenia?:). Tylko uważaj, żeby nie pyliło! My rano czasem lekko je pryskamy wodą ze spryskiwacza do kwiatów- taka imitacja delikatnej rosy:) Z doświadczenia wiem, że czasem żółwie źle toleruja siano z dużą ilością kłosów, kwiatów, czyli takie zbyt świeże- to coś w rodzaju ludzkiej alergii lub nadwrażliwości- kichanie, łzawiące oczy itp.. Trzeba wtedy poszukac takiego suchego, samej jakby słomy:) Niekoniecznie w przypadku Twojego żółwika musi tak być, ale zwróć na to uwagę Pozdrawiam Natalia PS my nie tniemy siana i żółwie nie maja problemu a chyba więcej zabawy, bo muszą więcej kopać a jak juz się dokopią tam, gdzie chciały to robia sobie takie słodkie gniazdka:)))
  • Mayia lubi to

#18 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 31 2003 - 17:18

sorki blad

#19 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano wrzesień 02 2003 - 00:30

Lukas, proszę, pisz normalną czcionką ...

#20 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 02 2003 - 07:23

KRÓTKO MÓWIĄC NAJLEPSZYM PODŁOŻEM DLA ŻÓŁWI JEST SIANKO DROBNO POCIĘTE, NIE STOSUJ PIACHU GDYŻ ZÓŁW MOŻE GO ZJEŚĆ I PO PEWNYM CZASIE ZDECHNIE.
POZDRÓWKA

To milo, ze nas podsumowales, szkoda, ze piszac nie masz do dodania nic od siebie. Poza tym nie krzycz.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podłoże

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych