Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Oświetlenie w terra dla greczynki

oświetlenie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 04 2008 - 17:15

Alez wolno Ci tracic wiare, ale czemu i zdrowy rozsadek? Jezeli przyjmie sie, ze wystarczajace uvb jest w odleglosci 30 cm od swietlowki, to powiedzmy mozna w ten sposob oswietlic pole o promieniu 20 cm, czyli srednicy 40 - dwa takie pola to akurat okolo 2/3 terra, a jesli tam bedzie dodatkowo karmienie/ miejsce do dogrzewania to zolw bedzie tam spedzal wiekszosc czasu. A na pewno dziewczynie bedzie prosciej przewiezc 2 czy 3 kompakty niz rure. Nie mowiac juz o tym ze nie bedzie to raz, a raz do roku... Kathoris, kup sobie vitaluxa... nie beda ludzie na forum mieli problemu... W kwestii wieloletnich doswiadczen: Moj najstarszy zolw - samiec T.h.hermanni - przez 12 lat zarl salate i pomidorki, uvb mial w lato na balkonie - i podejrzewam, ze to co mu szkodzilo to bardziej byla dieta niz brak uvb. Rosl za szybko, owszem, jest troche przyplaszczony, znowu moim skromnym zootechnicznym zdaniem bardziej kwestia diety - ale nigdy nie mialam problemow z miekkim pancerzem czy powaznymi piramidkami...zyje i ma sie niezle;) te, ktore mialam wczesniej - oddalam z braku miejsca i braku zaciecia do stepowych. Tak sie sklada, ze wiekszosc bledow, o ktorych wy sie naczytaliscie, ja mialam przez jakies 20 lat z zolwiami  -tak, tak, mlody czlowieku;) (vebus) -nie zyles wtedy to nie wiesz jak to bylo; uvb to mogles sobie narysowac najwyzej...- okazje popelnic;) i uwazam, ze mam zdrowsze podejscie niz wiekszosc fanatykow, ktorzy zarzucaja ludzi teoretyczna wiedza. Teraz staram sie postepowac wlasciwie, ale - troche elastycznosci moze? A na metody trzymania zolwi w UK az tak bardzo bym nie narzekala, skoro same ladnie zimuja, mnoza sie wielu osobom... tylko u mnie w pracy sa dwie osoby (na dwadziescia pare) u ktorych zolwie sa w rodzinie po 40 i wiecej lat (przechodza z wujka na siostrzenca, potem na jego dzieci...) i poniewaz zywia sie glownie tym, co sobie same w ogrodku znajda, spia kiedy pogoda je do tego sklania - to mimo braku srodziemnomorskiego slonca, wlasnie te, ktorym wlasciciele dali spokoj i pozwolili lazic po ogrodku, sa w najlepszym stanie.

#22 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 05 2008 - 00:16

Aha, jak toto ma 6 cm, to nie wiesz jeszcze, czy dziewczyna... moje ma 8 (rocznik wyzej;) ) i reki bym sobie nie dala uciac, ze to samiec, chociaz troche bardziej na faceta wyglada.

Oj wiem wiem, ale jakos tak dziwnie mi do niego podchodzic jak do "obojnaka" :P, a poki co wyglada jak samiczka  :), wiec ma na imie Lola ; D

A jesli o swietlowke chodzi..tak-nie pomyslalam, ze bede miala problemy z jej przewiezieniem, ale skoro taka jest najlepsza, a tu w Irlanfii takowej nie ma, to wole sie pomeczyc i natrudzic niz dobrac nieodpowidnie oswietlenie. Dla żółwika wszystko ;D ...i chocby kosztowalo mnie to majatek! :)

...dzieki wszystkim za porady :)

#23 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 05 2008 - 11:55

Dlatego moj mlody nazywa sie Tiffany - moze byc i chlopak i dziewczyna. Moze naprawde rozwaz tego vitaluxa, nie tyle dla spokoju umyslow na forum, co dla wlasnej wygody - przewieziesz raz i masz na lata, a ponoc pewniejszy niz swietlowki... Co do kompaktow - wiele osob stosuje i nie narzeka; ale jak chcesz wozic swietlowke, to poszukaj porzadnej sztywnej tekturowej tuby, mozna zapytac w jakims biurze projektow gdzie jeat wyswietlarnia planow technicznych, powinni miec tuby od kalek itp materialow, owin w kilka warstw folii babelkowej i powodzenia;), ma szanse przezyc nawet przesylke pocztowa - albo naprawde poszukaj lokalnie, swietlowki 8,0 bywaja - ale ja bym na Twoim miejscu ze dwa kompakty w plecak wsadzila na wszelki wypadek, jakby cos poszlo nie tak. Nawet do uzycia tymczasowego;)

#24 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 05 2008 - 14:55

Bo sprawa nie jest zalatwiona, skoro swietlowka jest w Polsce a ma byc w Irlandii.

Zaręczam Ci, że można wysłać pocztą lub kupić identyczną w Irlandii, albo zamówić przez internet. To nie jest problem i nie wymaga bezsensownych alternatywnych rozwiązań. Przyjmij do wiadomości, że palnęłaś gafę i wycofaj się z tego z klasą zamiast grzęznąć :)

Jezeli kathoris bedzie miala w miare rownomiernie oswietlone 2/3 terra, a z dwoma kompaktami jest to jak najbardziej mozliwe, to juz cos.

Dwoma kompaktami to można sobie oświetlić karcer dla żółwia a nie terrarium.

Nie udalo mi sie nigdzie znalezc jak to wyglada u gadow, ale dla ludzi do uzyskania potrzebnej ilosci wit. D3 w organizmie  jest potrzebne 15 min kontaktu ze swiatlem slonecznym, wiecej niz przez ten czas po prostu organizm nie wyprodukuje, chocby ktos sie smazyl na sloneczku dzien caly.

Nie wydaje Ci się, że gad jest jednak bardziej prymitywną niż człowiek konstrukcją? W dodatku ma przyjąć UVB przez pancerz a nie przez naskórek. 15 min mu nie wystarczy. 12 h dziennie i odpowiednia świetlówka.

to powiedzmy mozna w ten sposob oswietlic pole o promieniu 20 cm, czyli srednicy 40 - dwa takie pola to akurat okolo 2/3 terra

Współczuję Twojemu żólwiowi.

Kathoris, kup sobie vitaluxa... nie beda ludzie na forum mieli problemu...

To nie jest dobry pomysł. Niestety to dość niebezpieczny sprzęt i nijak się ma do naturalnego naświetlania żółwia.

I bardzo proszę o nie stosowanie w stosunku do żółwiarzy wyzwisk typu "fanatyk" to nie pomaga nikomu a już na pewno nie atmosferze na forum. Twoje przekonanie o Twojej wyższości nad hodowcami wynikającej z podkreślanego wykształcenia jeszcze Cię do tego nie uprawnia.

#25 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 05 2008 - 15:56

Pokaz mi zolwia, ktory siedzi  codziennie na sloncu przez 12 godzini chlonie uvb... moje mlodziaki w tej chwili sa aktywne gora przez 6 godzin i to glownie dlatego, ze nie sa codziennie karmione, wiec buszuja jak moga. Duze zolwie na balkonie w lato tez polowe dnia przesypiaja. Daleko nie szukajac, wczoraj wieczorem ogladalam nowy program Attenborough, o gadach - m.in. pokazywali tryb zycia  Chersina angulata bodajze - rano wychodzily sie popasc i nagrzac, pol dnia siedzialy w glebokich i ciemnych kryjowkach i po poludniu wychodzily glownie po to, zeby przylozyc sasiadowi;). Dlaczego mialabym swiecic, kedy zolwie siedza w norze? a prowadza dosc regularny tryb zycia...nie twierdze, ze zolw potrzebuje 15 min, ale tez i niekoniecznie 12 godzin.U mnie uvb chodzi 6 godzin od rana, a jesli laza wieczorem (z glodu, biedaczki) to tez im wlaczam - ale nie codziennie sa aktywne po poludniu. Mrowki w terra mam naswietlac? Rozwiazanie nie jest tak do konca bezsensowne - zauwaz, ze nie napisalam, ze jest lepsze niz rura- ale  zawsze to jakies rozwiazanie. Wiele osob stosuje kompakty i nie narzeka, czy ta rurka jest prosta czy pogieta to nie ma znaczenia dla jakosci  promieniowania. To tak, jakby sie spierac, czy ta sama woda lepsza ze szklanki czy z miski;). Poza tym, sama borykam sie z problemami ze sprzetem w UK, i staram sie dziewczynie zycie uproscic. Ja w koncu sciagnelam lampe z Niemiec, bo w mojej wsi i okolicy nie uswiadczysz... Ciekawe, swoja droga, czy w Irlandii maja normalna kore w sklepach, czy taki syf jak w UK... A jej terra ma miec 120 cm dlugosci, wiec dwa  pola dobrze naswietlone o srednicu 40 cm to placyk dlugosci 2/3 terra - nie pisalam o moim zolwiu. A fanatyk to nie wyzwisko;) tylko, jak to mowia, nadgorliwosc jest gorsza od faszyzmu...

#26 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 07 2008 - 11:52

ha-ha! Dostałam wlasnie swietloweczke :)))Jutro wyruszam na poszukiwania oprawy :))

#27 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 07 2008 - 14:04

czy ta rurka jest prosta czy pogieta to nie ma znaczenia dla jakosci  promieniowania.

Ma snaczenie. Pogęta rurka nie pokrywa odpowiednio dużej powierzchnii terra. A 12h/dobę jest po to, żeby żółwi się naświetlał wtedy kiedy sam wyjdzie a nie kiedy się zauważy że wyszedł i mu włączy.

A fanatyk to nie wyzwisko;) tylko, jak to mowia, nadgorliwosc jest gorsza od faszyzmu...

Fanatyk i faszyzm to słowa ogólnie uznane za obraźliwe. Poraz kolejny zwracam Ci uwagę o przestrzeganie panujących tu zwyczajów i nieubliżanie innym userom. Nikomu to nie służy.

#28 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 07 2008 - 15:13

Mam pytanko- na swietlowce jest napisane, ze ma zasieg do 50cm, natomiast tutaj przeczytalam, ze optymalnie powinno byc 20-25cm... ::)  Co powiecie na 30cm ?

#29 gosc_vebus

gosc_vebus
  • Guests

Napisano luty 07 2008 - 16:12

Faktycznie zasięg wg producenta to 50cm, ale 30 cm będzie pewniejszą wartością.

yowah76 może wreszcie zrozumiesz, że to, że Ty tak postępujesz z żółwiami nie oznacza, że zółwie są z teog powodu zadowolone?

czy ta rurka jest prosta czy pogieta to nie ma znaczenia dla jakosci  promieniowania

Bzdura totalna.
W terra dla żółwia stepowego ma duże znaczenie, ponieważ jest duża powierzchnia do oświetlenia. I dwa kompakty [mimo tego, że "ludzie używają i są zadowoleni"] nie dostarczą odpowiedniej ilości UVB do 3/4 (nie 2/3) powierzchni terrarium.

#30 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 07 2008 - 19:09

A czy do was dotrze wreszcie, ze nie napisalam "zaloz kompakty, bo tak jest lepiej" tylko "jesli masz problem z przewiezieniem swietlowki, to z kompaktami tez mozna sobie poradzic"? Z tego, ze swietlowka latwiej jest zapewnic rowne natezenie swiatla zdaje sobie sprawe, ale mozna to zrobic rowniez kompaktami. I tu zdania nie zmienie. A kompakty sa latwiejsze w montazu np przy terrariach typu otwartego. Nie wspominajac juz o tym, ze zimowy dzien jest krotszy niz 12 godzin;) Prosze o konkretny argument dlaczego mialabym miec wlaczone UVB kiedy zolwie siedza w kryjowce. Obserwowalam je zanim zalozylam programator, byly wtedy b. malo aktywne, potem nieco przedluzylam czas naswietlania, wraz ze wzrostem ich aktywnosci beda wprowadzane zmiany. Na wolnosci zolw nie siedzi na sloncu dla uvb, tylko, zeby sie ogrzac - a z uvb jest zapewne tak, jak u innych zwierzat, jest chloniete przy okazji i przez jakis okres czasu. Zycze Ci, vebus, zebys mial zolwie w takiej formie jak moje mlodziaki, naprawde;) Starsze byly chowane blednie, przyznaje - ale - takie czasy. Nie uzylam slowa faszyzm w stosunku do Was. Fanatyk i nadgorliwosc, i owszem;) troche elastycznosci w przyjetych granicach jeszcze nikogo nie zabilo... mam takie same prawo bronic swoich pogladow jak Wy swoich i nie mam obowiazku ich zmieniac na Wasze zyczenie. Forum = dyskusja - kazdy przedstawia swoje zdanie. A moje nie jest bledne, tylko troche sie rozni od Waszego... tepienie czyichs pogladow juz traci fanatyzmen, niestety... Kathoris, powodzenia w Irlandii. Napisz, czy maja kore, bo w Anglii sprzedaja wyjatkowe paskudztwo.

#31 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 07 2008 - 21:00

W Irlandii jest kora w zoologiku-8euro taki maly worek...ze 2kg. Widzialam w ogrodniczych ogromniaste wory po 7e, ale kora jest mokra i pelno w niej ziemi. Myslalam, zeby kupic i osuszyc, tylko nie mam za bardzo do tego warunkow ::), a jak wsypie mokra, to mi splesnieje  >:(

#32 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 07 2008 - 23:28

Mam pytanko- na swietlowce jest napisane, ze ma zasieg do 50cm, natomiast tutaj przeczytalam, ze optymalnie powinno byc 20-25cm... Roll Eyes  Co powiecie na 30cm ?

A jaka to dokładnie świetlówka?

Na wolnosci zolw nie siedzi na sloncu dla uvb, tylko, zeby sie ogrzac - a z uvb jest zapewne tak, jak u innych zwierzat, jest chloniete przy okazji i przez jakis okres czasu.

Tak jest pochłaniane przy okazji. Jednak żółw jest przystosowany właśnie do tego pochłaniania przy okazji. Dlatego pochlania długo i powoli (skorupa itp.). Dlatego powinien mieć dostęp do UVB jak tylko się wychyli z kryjówki (bo tak ma w naturze). Z tego samego powodu szybkie i intensywne naświetlanie jest bez sensu.

mam takie same prawo bronic swoich pogladow jak Wy

Owszem pod warunkiem, że nikogo nie obrażasz. Zapoznaj się proszę z regulaminem i zacznij szanowac innych rozmówców. I skończ dyskusję na ten temat, bo będe zmuszona przypomnieć sobie, że jestem moderatorem.

#33 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 07 2008 - 23:29

W Irlandii jest kora w zoologiku-8euro taki maly worek...ze 2kg. Widzialam w ogrodniczych ogromniaste wory po 7e, ale kora jest mokra i pelno w niej ziemi. Myslalam, zeby kupic i osuszyc, tylko nie mam za bardzo do tego warunkow Roll Eyes, a jak wsypie mokra, to mi splesnieje  Angry

Ta mokra to wstępnie przekompostowana. Poszukaj, moze jednak mają suchą, byle nie była barwiona.

#34 gosc_vebus

gosc_vebus
  • Guests

Napisano luty 08 2008 - 08:15

A jaka to dokładnie świetlówka?

Na przykład Repti Glo 10.0

#35 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 08 2008 - 10:17

tak-mam ReptiGlo 10.0  :) 30w a co do kory, to wydaje mi sie, ze jest mokra, bo trzymaja ja na zewnatrz, a w Irl przeciez ciaaagle pada  >:(

#36 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 08 2008 - 11:20

To taka sama sytuacja z kora jak tu, czarna, mokra, smierdzaca i zapewne jeszcze w polowie sklada sie z drzazg drewnianych. PODOBNO mozna trafic na przyzwoita kore pt. playground bark, ale mi sie nie udalo. Mam darn i kostke bukowa - polecam, chociaz pewnie zaraz rozlegna sie glosy przeciwko;) Jak dla mnie jedno z lepszych podlozy jak dotad.

#37 gosc_vebus

gosc_vebus
  • Guests

Napisano luty 08 2008 - 14:27

kostke bukowa - polecam, chociaz pewnie zaraz rozlegna sie glosy przeciwko

I tu się mylisz, kostka bukowa to faktycznie świetne podłoże, moim zdaniem lepsze niż kora. Pozdrawiam

#38 gosc_kathoris

gosc_kathoris
  • Guests

Napisano luty 08 2008 - 15:52

misja "oprawa" zakonczona niepowodzeniem  ??? objezdzilam wszystkie te Praktikery, Castoramy itp i nigdzie nie znalazlam odpowiedzniej oprawy. Ale kupilam caly sprzet do budowy takowej  ;D ,wiec nie jest źle  ;D

#39 gosc_vebus

gosc_vebus
  • Guests

Napisano luty 08 2008 - 16:36

W Castoramie musiał być bo oni mają całe takie wielkie stoiska. Casto w moim mieście nie należy wcale do dużych a i tam jest cała ściana z oprawami różnego typu. Albo źle szukałaś albo nie zapytałaś żadnego "pomagiera" albo to on się nei znał bądź Cie nie zrozumiał dobrze :) Ale samemu też można zrobić choć przyznam szczerze że z cenami z CAstoramy to robienie samemu jest dużo droższe.

#40 gosc_yowah76

gosc_yowah76
  • Guests

Napisano luty 08 2008 - 16:48

Jak dla mnie kostka jest lepsza, bo nie plesnieje tak latwo jak kora czy siano, jest lekka i ciepla - tylko kupic w Polsce wieksza ilosc to duza sztuka - ponoc ktoras firma miala miec w ofercie worki 15l od nowego roku - zobaczymy...

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: oświetlenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych