Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

problem z żółwicą

- - - - - rozmnażanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 28 2003 - 00:01

Witam,
Mam taki problem: moja żółwica (wszystko wskazuje że to żółwica) wypuszczona na słoneczko na trawkę, tupta sobie czegoś szuka, po pewnym czasie zaczyna kopać dołek. Następnie odwraca się o 180 stopni i rozgrzebuje ten dołek tylnymi łapami, poruszając skorupką w lewo i prawo, kopie sobie tak, kopie z 5 min. czasami widać że się "napina", po czym podnosi główkę, rozgląda się i idzie dalej i cała zabawa się zaczyna od nowa. Po 2-3 takich wyczynach zaczyna sobie normalnie spacerować jak zawsze dotąd.
No i nareszcie pytanie: czy moja skorupka chce zostać mamą??? Wszystko na to wskazuje, tylko że po wyjściu z wykopanego dołka nie ma jaj i to mnie martwi :sad:
Było tak przez 3 dni pod rząd, później z tydzień-dwa spokoju i 4 dni temu na trawie sytuacja znowu się powtórzyła, przez 3 dni nie można było jej uspokoić, dziś zrobiło się ciepło więc wyszedłem ze skorupką i cała sytuacja się powtórzyła. Tylko że na dworze już będzie coraz zimniej i nie będę z nią wychodził, a w terrarium nie mam warunków by włożyć w jakiś sposób skrzynkę z ziemią, więc co robić???
Proszę pomóżcie !!!

#2 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 28 2003 - 00:02

zapomniałem dodać że chodzi o żółwia czerwonolicego

#3 gosc_MataManX

gosc_MataManX
  • Guests

Napisano wrzesień 28 2003 - 08:53

Musisz jej stworzyć odpowiednie warunki do zniesienia jaj jeśli na spacerze nie składa jaj nie odpowiada jej konsystencja i wilgotność gleby albo jest czymś niepokojona a jaja złożyć musi całkiem możliwe że już złożyła partię do wody i zostały zjedzone przez nią albo jej wspóltoważyszy. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla niej gdyz jeśli nie dojdzie do słożenia jaj może się pojawić u niej zapalenie w układnie rozrodczym co doprowadzi prawdopodobnie do śmierci( u innych gadów jest możliwa opreacja usunięcia jaj u żółwia jest ona praktycznie niewykonalna ). Powinieneś pójść z nią do weterynarza i jeśli jest to możliwe wykonaj prześwietlenie jej ciała aby dowiedzieć się jaka jest sytuacja z jajami będą mało widoczne ale zarys się powinien pojawić.

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 28 2003 - 12:04

najlepiej będzie jak udasz sie z żółwiem do weterynarza!!!!! możliwe ze twoja żółwica ma problemy ze składaniem jaj!!! jak najszybciej poradzi sie lekarza weta bo jeśli moje podejrzenia są słuszne to może to skończyć się śmiercią żółwia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 28 2003 - 21:17

dzięki za odpowiedzi, pojutrze udaje się do weta i dam znać co powiedział.

Mam jeszcze jedno pytanko: Nie mam lampy, która emituje promienie UV. W mądrych książkach nic nie pisze jakie ma być to UV (czy UVA czy UVB), na tym forum ktoś się wypowiadał, że powinno być to UVB, a ja przeglądam mnóstwo żarówek UV w sklepie www.colisa.com.pl i tam oferują tylko żarówki z emisją promieni UVA, oferta UVB dotyczy jedynie świetlówek których nie mam jak zainstalować - czy znacie może jakieś żarówki UVB ??? A może promiennik podczerwieni sam wystarczy???
pozdr

#6 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2003 - 15:07

dzięki za odpowiedzi, pojutrze udaje się do weta i dam znać co powiedział.

Mam jeszcze jedno pytanko: Nie mam lampy, która emituje promienie UV. W mądrych książkach nic nie pisze jakie ma być to UV (czy UVA czy UVB), na tym forum ktoś się wypowiadał, że powinno być to UVB, a ja przeglądam mnóstwo żarówek UV w sklepie www.colisa.com.pl i tam oferują tylko żarówki z emisją promieni UVA, oferta UVB dotyczy jedynie świetlówek których nie mam jak zainstalować - czy znacie może jakieś żarówki UVB ??? A może promiennik podczerwieni sam wystarczy???
pozdr

zmartwię cię... na rynku polskim nie ma takich żarówek... podobno jest jakaś silna żarówka firmy Ostram - emitująca UVB - można ją chyba nawet stosować do opalania ;) ale nie ma jej w ofercie na rynku polskim - tylko na zamówienie - pozostaje Ci więc montaż świetlówki.
r2d2

#7 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2003 - 15:08

oczywiście chodzi o firmę Osram - sorry literówka. r2d2

#8 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2003 - 15:29

a więc jeżeli dobrze zrozumiałem musi być to promieniowanie UVB, w takim razie czemu mają służyć żarówki z UVA??? w jakim celu się je stosuje :?: P.S. w książce "Żółw" Hartmut'a Wilke pisze o żarówce Osram Concentra 150W z 15 stopniowym stożkiem światła, którą się ustawia 1m od terrarium i należy ją włączać koło południa TYLKO na 15-20min. Hmmm ktoś na tym forum pisał o tym że może się świecić całodobowo - skąd tak skrajne rozbieżności :?: [/quote]

#9 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2003 - 15:37

pomieszanie z poplątaniem w P.S.ie: okazało się że niedoczytałem i wymieniona przeze mnie żarówka to promiennik podczerwieni; natomiast sam czas włączania lampy UV podałem prawidłowo czyli 15-20min/dobę.

#10 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2003 - 16:17

[quote="david007"]a więc jeżeli dobrze zrozumiałem musi być to promieniowanie UVB, w takim razie czemu mają służyć żarówki z UVA??? w jakim celu się je stosuje :?:

P.S.
w książce "Żółw" Hartmut'a Wilke pisze o żarówce Osram Concentra 150W z 15 stopniowym stożkiem światła, którą się ustawia 1m od terrarium i należy ją włączać koło południa TYLKO na 15-20min. Hmmm ktoś na tym forum pisał o tym że może się świecić całodobowo - skąd tak skrajne rozbieżności :?: [/quote][/quote]

UVA i UVB są składnikami widma światła (nie jestem fizykiem więc jeśli mylę pojęcia sorry!) w każdym bądź razie nie da się stworzyć żródła światła emitującego tylko UVB.
r2d2

#11 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 30 2003 - 07:49

UVA i UVB są składnikami widma światła (nie jestem fizykiem więc jeśli mylę pojęcia sorry!) w każdym bądź razie nie da się stworzyć żródła światła emitującego tylko UVB.
r2d2

No wlasnie, poniewaz nie jestes fizykiem, to nie wprowadzaj ludzi w blad :? .
UVA i UVB to przedzialy energii (czy jak kto woli barwy) fal elektromagnetycznych tuz za zakresem fal widzialnych dla ludzi. Z cala pewnoscia da sie skonstruowac zrodlo swiatla emitujace np tylko UVA czy tylko UVB (zapraszam do mojego labu, zademonstruje), tylko nalezy sie zastanowic czemu to ma sluzyc ?
Jesli chodzi o oswietlenie terrarium, to dazy sie do jak najlepszego odwzorowania widma swiatla slonecznego i stad obecnosc zarowno UVA jak i UVB.

#12 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 30 2003 - 15:28

[quote name='Asia']

Czy to Asiu oznacza że jeżeli w sklepie internetowym pisze, że żarówka emituje promieniowanie UVA to z zasady emituje również UVB ??

#13 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 30 2003 - 16:09

powracając do tematu: wracam właśnie od 3 weterynarzy i oto co mi się przydarzyło: Stalowa Wola to nieduże 75 tysięczne miasto, ja wiem o istnieniu 3 weterynarzy. A oto i oni: #1 zrobiono USG które niczego nie przyniosło niestety, Pani ta niespecjalnie wiedziała co ma dalej zrobić i odesłała do zadzwonienia do jakiegoś specjalisty w większym mieście najlepiej do zoo... koszt 0zł #2 zaproponowano podawanie wit. A, której niedobór może być przyczyną, kiedy powiedziałem że moja żółwica ma towarzysza to odesłano mnie do specjalisty w Lublinie, pracownika Katedry Diagnostyki, Kliniki Chorób Wewnętrznych, zaproponowałem RTG ale Pan powiedział że jaja mogą niezaciemniać zdjęcia czyli być niewidoczne na nim... koszt 0zł #3 sympatyczna kobieta do której się udałem powiedziała że skoro takie objawy trwają już 3-4 tyg. to gdyby nastąpiło zatrzymanie jaja to już byłyby jakieś objawy zapalenia dróg rodnych, a mój żółw jest okazem zdrowia, zaproponowana abym spróbował w jakiś większy karton wrzucić ziemię i zainstalować tam żółwicę - może to pomoże... koszt 0zł no i w sumie wizyty nie przyniosły odpowiedzi na podstawowe pytanie "co to i jak leczyć", na plus można powiedzieć że nic mnie to nie kosztowało co się chwali... Mam już namiary na poleconego uczonego który podobno specjalizuje się w żółwiach, i chyba jutro do niego zadzwonię... :(

#14 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 30 2003 - 18:27

witam Moja żołwica Kinixys belliana kopała przez 1 miesiąc ,w nocy w dzień i gdzie popadło. I nie jest to nic niepokojącego. Po miesiącu zniosła 5 duzych jaj. Tez na początku myślałam ,ze jak kopie 2 tygodnie to już koniec... na pewno cos jej się zaczopowała i kaplica :cry: , ale mądry człowiek uspokoił mnie ,ze miesiąc to normalka u żółwi ( przynajmniej lądowych). Jesli Twój żółw jest w dobrej kondycji to powinien znieśc jaja, Kłopoty z tym moga mieć żołwie zaniedbane. Jaja niestety nie sa zapłodnione bo nie mam samca ( moze ktoś ma???) pozdr Ola + 2 jaj żółwia stepowego w inkubatorze

#15 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano październik 01 2003 - 00:09

Olu na szczęście mój żółw to okaz zdrowia, co potwierdzili nawet weterynarze u których byłem, tekst "rzadko spotyka się tak zadbane i ładne żółwie" był częsty :D ja mam żółwia czerwonolicego a to jest model wodno-lądowy, w tym momencie zamówiłem promiennik podczerwieni i przygotowuje karton z ziemią dla żółwicy; moja skorupka ma chłopaka więc może coś z tego będzie :o Z niecierpliwością będę obserwował dalszy rozwój wypadków, pozdrawiam david

#16 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano październik 01 2003 - 11:32

Jeżeli Twój żółw jest okazem zdrowia to nie masz się czym martwić, po prostu cierpliwie czekaj obserwuj powodzenia Ola

#17 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano październik 13 2003 - 07:30

[quote name='david007']

Niestety nie. A nawet jesli to sladowe ilosci. Musi byc wyraznie napisane, ze emituje UVB.

#18 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano październik 13 2003 - 17:53

Kurde a jak ja sie kiedys spytalem na forum dlaczego moja czerwonolicka składa jajeczka do wody to se musiałem sma poszukać ale teraz widze że o wile przybyło ludu.... ale specem jak zwykle widze jest Asia:D.... Moge tylko powiedziec ze moja zolwica skladala jajeczka do wody..... ale na czesci ladowje czesto kopala.... nic do dzisiaj jej nie jest.... i moim zdaniem zatrzymanie jaj w organizmie zolwicy tego gatunku nie jest mozliwe.... poniewaz te zolwie składają bardzo często w niewoli WOLNE jaja.....i nie slyszałem nigdy o przypadku śmierci z tego powodu :]

#19 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano listopad 02 2003 - 21:01

Witam, moje piękne żółwiątko wczoraj do wody złożyło jajo. Kurcze - nie sądziłem że będzie ono aż tak duże :shock: W terrarium trzymam parkę i żółwica złożyła jajo zaraz obok grzałki, a gdy tylko próbował się do niego zbliżyć jej towarzysz to go odganiała. Zgodnie z wszystkimi mi znanymi poleceniami zbudowałem inkubator (dołączam dzisiaj zrobione fotki), mam w nim temp. 29'C. Czy coś z jaja będzie - nie wiem, czas pokaże.... a tak przy okazji to ile jaj złożyły wasze żółwie??? bo u mnie jak narazie jest tylko 1. pozdr david

#20 gosc_MataManX

gosc_MataManX
  • Guests

Napisano listopad 02 2003 - 21:15

inkubator wygląda ok ale nie wiem czy z jaja które było w wodzie może coś się wykluć nie zdziwił bym sie jeśli zarodek juz obumarł ( utopił )tak jakbyś obrócił jajo ale mimo wszytsko gatulacje i próbuj je inkobować obym się mylił co do przebywania w wodzie

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmnażanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych