Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Wybieg na działce

wybieg zewnętrzny

• Zamknięty Temat jest zamknięty
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_niepamietamm

gosc_niepamietamm
  • Guests

Napisano maj 28 2008 - 08:23

pare pytan: jak duze? czy wystarczy darn czy trzeba bedzie wysypywac jeszcze kore? w jakim miejscu to robic? tam gdzie wiecej roslin czy takie bardziej trawiaste miejsce? jak zrobic odpowiednie scianki zeby zolwik sie nie podkopal? zolw stepowy.

#2 gosc_filipp_86

gosc_filipp_86
  • Guests

Napisano maj 28 2008 - 08:37

Witam. Zeby nie było, że zaśmiecam wątek to odpowiadam szybko: 1.Jak największe 2.Sama darń nie może być, kory na wybieg nie polecam są bardziej naturalne elementy otoczenia. 3.W miejscu jak najbardziej słonecznym. Możesz zrobić jak chcesz, bo rośliny zawsze mozna dosiać/zasadzić. 4.Oczywiście ścianki pionowe ;D Njalepiej jakby były wkopane troche pod ziemię. Materiały moga byc różne: cegła, deska, bloczki betonowe, kamień kto co ma, ja robiłem z dachówki. I żeby sobie reklamę zrobić zapraszam do: http://www.terraryst...8&topic=49617.0

#3 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 28 2008 - 08:42

Sama darń nie może być

A to dlaczego?

W miejscu jak najbardziej słonecznym.

Nie prawda. Musi być kawałek cienia i to przez cały dzień. Wiatka czy daszek nie wystarczy.

jak zrobic odpowiednie scianki zeby zolwik sie nie podkopal?

Ja wkopywałam na pół metra i od spodu zabezpieczałam siatką. Na starym wybiegu miałam trochę płycej i wszystkie żółwiowe norki kończą się na siatce co oznacza, że jak by mogły kopałyby jeszcze głębiej.

#4 gosc_filipp_86

gosc_filipp_86
  • Guests

Napisano maj 28 2008 - 09:04

Bo jakbyś się znała na stepowcach to wiedziałabyś że mokra trawa trzyma znacznie dłużej wilgoć niż ziemia, co dla stepowców jest bardzo złym czynnikiem. Poprostu zaczyna im się niszczyć (odpadają płytki) plastron. Jasne że nie musi być cały wybieg w 100% na słońcu. A wytłumaczysz mi kto w naturze żółwiom cień robi? Same się chowają w norach jak im za gorąco. To tylko niektórzy z nas (m.in. ja) robią im takie pseudo schronienia. Z tym na pół metra zabezpieczenia wybiegu siatką to też bym nie przesadzał. Wszytsko zależy od rodzaju podłoża. Jak tak mnie od pewnego czasu krytykujesz to "pochwal" się swoim wybiegiem

#5 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 28 2008 - 16:05

Bo jakbyś się znała na stepowcach to wiedziałabyś że mokra trawa trzyma znacznie dłużej wilgoć niż ziemia, co dla stepowców jest bardzo złym czynnikiem. Poprostu zaczyna im się niszczyć (odpadają płytki) plastron.

No jakieś bzdury tu wypisujesz. Od lat trzymam żółwie stepowe na wybiegu z trawą i nic im nie odpada.

Jasne że nie musi być cały wybieg w 100% na słońcu.

Nie to, że nie musi, ale wręcz nie może. Na wybiegu musi być kawałek cienia i to tak zwanego głębokiego.

A wytłumaczysz mi kto w naturze żółwiom cień robi?

W naturze żółwiom cień robi natura, drzewa, krzaki głazy. To żółwie stepowe, nie pustynne.

Z tym na pół metra zabezpieczenia wybiegu siatką to też bym nie przesadzał. Wszytsko zależy od rodzaju podłoża.

To nie przesadzaj. Moje bez problemu by się przekopały. Wolę nie ryzykować.

Jak tak mnie od pewnego czasu krytykujesz to "pochwal" się swoim wybiegiem pani wszechwiedząca.

Trafiłeś jak kulą w płot. Zapraszam do działu "fotogaleria" są zdjęcia z realizacji nowego wybiegu. Stary jest podobny tylko drewniany.

#6 gosc_filipp_86

gosc_filipp_86
  • Guests

Napisano maj 29 2008 - 16:06

W naturze żółwiom cień robi natura, drzewa, krzaki głazy. To żółwie stepowe, nie pustynne

No to chyba w życiu nawet zdjęcia nie widziałaś z prawdziwego stepu. I zapewniam że ten gatunek żółwia wystepuje również na obszarach półpustynnych. Nawet definicji stepu nie znasz i się tu chwalisz niewiadomo czym. Dla Twojej informacji to o czym piszesz to najwyżej może byc lasostep, lub ewentualnie obszary siedzib ludzkich ale trzymajmy się obszarów "pierwotnego" wystepowania tego gatunku. No ale skąd to wiedzieć.

Na wybiegu musi być kawałek cienia i to tak zwanego głębokiego.

Po raz kolejny nie wiesz o czym piszesz :o Definicja ta odnosi się do cienia księżyca na powierzchni Ziemi podczas zaćmienia Słońca i wewnętrznych części plan właśnie na tym Słońcu.

A co do Twojego wybiegu...fajnie że jest solidnie wykonany jeżeli chodzi o fundamenty. Sam chciałem w tym roku coś podobnego zrobić ale z racji mniejszej ilości szmalcu i ograniczonego czasu nie udało mi się nad czym trochę ubolewam. Jak będziesz miała wykończony wybieg to wtedy zaprezentuj fotki. Ja bym napewno sadzonki tych drzewek wykarczował, zbędne są i powiększył ten wybieg. Ja osobicie z mojego nie jestem zadowolony jeżeli chodzi o powierzchnie (a to są 2 wybiegi o wym 3x2m) dlatego Twój tym bardziej mnie nie powala na kolana pod tym względem.

#7 gosc_niepamietamm

gosc_niepamietamm
  • Guests

Napisano maj 30 2008 - 07:57

filip zaprzeczasz sam sobie tym co mowisz. najpierw mowisz ze nie moze byc sama darn a pozniej sie klocisz z Asia co to teren stepowy. z tego co mi wiadomo sa to formacje trawiaste. wiec jest to darn. trawy w takich formacjach sa wysokie wiec cienia tez tam nie powinno brakowac

#8 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 30 2008 - 09:01

(a to są 2 wybiegi o wym 3x2m)

Widać, że nie czytałeś uważnie. CO do reszty Twojego wywodu (pomijając fakt, że swoimi osobistymi wybiegami łamiesz regulamin) to nie będę się z Tobą kłócić, nie ma sensu. Ja wiem co żółwie stepowe lubią i czego potrzebują i na tym koniec.

A dla Twojej wiadomości "głęboki cień" to pojęcie często używane choćby przez ogrodników i to nie w kontekście zaćmienia. Coś Ci się pomyliło. Wiem, że jesteś na mnie cięty za to, że wykonuję tu czarną robotę, ale Twoje sposoby na 'zemstę' raczej splendoru Ci nie dodają, więc sobie odpuść.

A w przyszłości zdjęcia komentuj tam gdzie są zamieszczone a nie w innym dziale w innym wątku.

#9 gosc_Renia (aga)

gosc_Renia (aga)
  • Guests

Napisano maj 30 2008 - 14:33

A róbcie kazdy po swojemu, hehehe  :zrozum: Moim zdaniem: - cień musi być - na co żółwiowi kurka wodna kora na wybieg!? - jak to Step to ścianki musisz wkopać na około 50cm.

#10 gosc_filipp_86

gosc_filipp_86
  • Guests

Napisano maj 30 2008 - 14:34

Do "niepamietamm"...masz rację, jeżeli chodzi o to że napisałem że sama darń nie może być. Należy jednak powiedzieć, że jeżeli chodzi o definicję to step jest obszaram pozbawionym drzew, czy też wyższej roslinności krzewiastej (moga się jakieś krzaczki pojawić w okresie wiosennym w miejscach bardziej sprzyjających). Gdzieniegdzie (na obszarach w bogatszych w pruchniće) można spotkać wyższe trawy (wiosną) co też nie do końca zgadza się z definicja stepu. Dlatego tez napisałem w kierunku Asi że nawet definicji stepu nie zna pisząc o drzewach, krzakach, głazach. Ponadto step o którym piszemy to bardzo często jest juz obszar półpustynny. Dzieje się tak na skutek m.in. wysychania Jeziora Aralskiego i ogólnie z problemami związanymi z odprowadzaniem wody przez rzeki Amu-daria i Syr-daria. Do Asi. Jak mogłem dokładnie nie czytać o wybiegu skoro napisałem że 2 wybiegi 2x3m, a to jest mowa o moich nie o Twoim wybiegu. Wracając do "głębokiego cienia" to  samo uzywanie tej definicji przez ogrodników nie zmieni jej naukowego znaczenia i tyle. Nie chodzi o "zemstę" tylko o to, że negowane są prawdy do których nie powinno byc wątpliwości.

#11 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 01 2008 - 19:56

Ponadto step o którym piszemy to bardzo często jest juz obszar półpustynny.

Jak mniemam wraz z przesuwaniem się granicy obszaru półpustynnego przesuwa się niestety również granica występowania żółwia stepowego.

Jak mogłem dokładnie nie czytać o wybiegu skoro napisałem że 2 wybiegi 2x3m, a to jest mowa o moich nie o Twoim wybiegu.

Zwracam honor. Skojarzenie błędne bo u mnie też 2x3.

Wracając do "głębokiego cienia" to  samo uzywanie tej definicji przez ogrodników nie zmieni jej naukowego znaczenia i tyle.

Rzuć jakimś źródłem definicji? Wielce jestem ciekawa.

#12 gosc_niepamietamm

gosc_niepamietamm
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2008 - 22:34

Filip napisales ze wybieg powinien byc jak najwiekszy. ale powiedz mi jak to bedzie wygladalo jezeli bedzie wybieg 100 razy wiekszy od jego terrarium? chodzi mi tu o to ze jak zolw wroci spowrotem do terrarium to bedzie chyba troszeczke niezadowolony

#13 gosc_filipp_86

gosc_filipp_86
  • Guests

Napisano czerwiec 04 2008 - 07:31

Co do źródła definicji to sprawa wygląda tak że to przy okazji wykładów (z "Astronomicznych podstaw geografii" z I roku) było coś wspominane i tyle. Zresztą nie prowadzę misji nawracania ludzi na nic i nic nie zmienię jeżeli ktoś będzie uważał że to jest właśnie tym a nie czym innym. Z tym wybiegiem to chyba nie tylko ja uważam, że powinien być jak największy. Z tym niezadowoleniem to nie wiem czy to włąśnie tak jest jak piszesz. Jak poznac niezadowolenie właśnie tym faktem że wrócił do mniejszego terra? Jak drapie w ścianki terra to wtedy też może być/jest niezadowolony (zresztą tak drapać to może z wielu innych powodów). Chodzi głównie o to że po co robić żółwiowi wybieg wielkości terra skoro taką "klitę" już ma. Przecież mało kto ma terra dla żółwia wieksze niż 1m x 1m. Przecież zapewne wiesz że stepowce sporo chodzą jeżeli chodzi o ich dzienna aktywność, więc logiczne jest zbudowanie możliwe jak największego wybiegu (terra tez mogło by takie być). Ja przeciez nie nakazuję Tobie zrobić wybiegu o konkretnych wymiarach. To sprawa indywidualna, ale powinno mysleć się w kategoriach że: nawet duzy wybieg jest za mały. Im więcej tym lepiej (kwestia powierzchni) Na marginesie dodam, że nie jestem Filip tylko Mariusz jeżeli już po imieniu chcesz do mnie pisać ;)

#14 gosc_niepamietamm

gosc_niepamietamm
  • Guests

Napisano czerwiec 05 2008 - 22:06

nie chodzi mi o to zeby robic wybioeg wielkosci terrarium tylko wlasnie mialem dylemat czy jak bedzie bardzo duze to nie zacznie sie przyzwyczajac do tego ze ma duzo miejsca a tam gdzie mieszka jest duzo mniej. aha no i jeszcze jedna sprawa. ostatnio jak bylem na dzialce szukalem czegos ciekawego do tego wybiegu. znalazlem ladny kamien(prazylo na niego caly dzien slonce) i parzyl w rece. wiec mam pytanie. trzeba usunac wszelkie kamienie z miejsca gdzie jest caly czas slonce?

#15 gosc_filipp_86

gosc_filipp_86
  • Guests

Napisano czerwiec 06 2008 - 06:27

wg mnie nie ma takiej konieczności, aby usuwać kamienie ze słońca. To że będzie nagrzany to przecież nie koniecznie musi oznaczac że żółw się poparzy np. Jeżeli byś miał wybieg zrobiony tak że niemal cały byłby pokryty w kamieniach to wtedy żółw praktycznie non stop by po nich chodzi, jednakl gdy sa one tylko jako ozdoba do ścierania pazurów to usuwac nie potrzeba. Ja osobiście bym z przyjemnościa widział u mojej samicy greckiej na wybiegu wapień i ogólnie kamienie o bardziej jasnych kolorach jak to w niektórych terenach południa Europy znaleść można. Jeżeli masz mozliwość zrobienia ogrodzenia naprawdę dużego to zrób takie i zachęcam do przetrzymywania żółwi/żółwi na tymże wybiegu 24h nawet w niesprzyjającą pogodę i mozliwe jak najdłużej, nawet do jesieni a jak nie będzie przymrozków to nawet późna jesien jest dobrym okresem wybiegowym jeżeli myslisz np. o zimowaniu.

#16 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 06 2008 - 10:16

znalazlem ladny kamien(prazylo na niego caly dzien slonce) i parzyl w rece. wiec mam pytanie. trzeba usunac wszelkie kamienie z miejsca gdzie jest caly czas slonce?

Moim zdaniem nie. Z moich obserwacji wynika, że żółwie często korzystają z takich grzejniczków. Jak praży za bardzo słońce to one i tak się chowają (przynajmniej moje), a jak się ochładza to lubią sobie pogrzać brzuchy na takich rozgrzanych kamieniach.

#17 gosc_Ole

gosc_Ole
  • Guests

Napisano czerwiec 08 2008 - 19:59

Zgadzam się z Asią - usuwać nie trzeba. Kiedy jest słońce i za gorąco - żółwie się chowają w kryjówce i nie siedzą na gorącym kamieniu. Wychodzą gdy żar opada. Swoim zrobiłam górkę z kamieni. Lubią się tam wspinać, jednocześnie obserwują teren. Na wybiegu mają 2 kryjówki, cień od drzewka, wysoką trawę oraz teren do chodzenia z zasianą rzerzuchą.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wybieg zewnętrzny

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych