Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

2 żółwie - buduję akwarium, proszę o porady

filtracja

• Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 gosc_jimmie

gosc_jimmie
  • Guests

Napisano grudzień 03 2008 - 00:31

Mam dwa żółwie - samca czerwonolicego, długość około 18cm i samiczkę żołtolicą dłg ok 13cm. Samiczka jest młodsza i trafiła do mnie dzisiaj. Samca jak do tej pory trzymałem w niezbyt dużym akwarium, starałem się mu w miarę możliwości zapewnić godziwe warunki. Od dłuższej pory planowałem zakup dużego akwarium i teraz właśnie nadszedł na to czas. Zwłaszcza, że ostatnio samiec troche chorował.. mam wrażenie, że filtr już nie działa jak trzeba. Będę pisał w punktach, tak będzie łatwiej i mniej chaotycznie. 1. Wielkość nowego akwarium to będzie 100x(50-60)x(50-60) Tylko, że ciężko jest znaleźć taki rozmiar akwarium, zwykle jest 100x40x50 albo 120x40x50, a chciałbym, aby było jak najszersze. Czy może 40 dla dwóch żółwi starczy? Myślę, że będę robił do tego akwarium nadbudówkę. Ile kosztuje takie akwarium, jeżeli jest robione na zamówienie? proszę o estymacje, rozumiem, że ciężko podać konkretne ceny 2. filtr. Jestem zdecydowany zastosować dwa sposoby filtracji - filtr kubełkowy i filtr denny. Zastanawiam się, jaki filtr kubełkowy kupić. Będzie to albo Tetra 1200 (1200l/h), albo Eheim 2215 (620l/h), albo jakiś inny w podobnej cenie. Są dwa żółwie, a czerwonolicy lubi nabrudzić. Czy powinienem wziąść ten Tetry, czy może Eheim wystarczy (moc o połowę słabsza, ale może te filtry nie są współmierne)? Co myślicie o firmie Aquael? Może w ogóle inny, JBL albo Robicoo? 3. grzałka. Jaka grzałka na tak duże akwarium? Myślę o firmie Jager, ale nie wiem, nie znam się. 4. Oświetlenie. Jak do tej pory miałem jedną jarzeniówkę reptiglo 5% i żarówkę day glo 40 albo 60W. Czy obie jarzeniówki powinny być z UVB? Czy zmienić żarówkę na inną? Czy stosować żarówki night-glo? co z naświetleniem typu HQI? 5. Jedzenie. jak do tej pory, to dla samca bywało głównie suche granulowane (białka i witaminy), suszone robaki i krewetki raz na jakiś czas. Czasem też dostawał rośliny. Samiczka - nie wiem, dostałem ją dzisiaj, ale wygląda na bardzo zdrową (żadnych odbarwień na pancerzu ani na skórze, jest aktywna). Cos zmienic/dodac? 6. Filtracja. Najpierw chciałem podłączyć filtr kubełkowy żeby ssal wode spod żwiru (który będzie leżał na filtrze dennym). Potem rozmawiałem ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym i powiedział, żeby zrobić na odwrót: zakupić pompę cyrkulacyjną, żeby ssała wodę ZNAD filtra dennego i wyrzucała ją POD żwirem, a filtr kubełkowy żeby ciągnął wodę z góry akwarium. Może filtr kubełkowy powinien wyrzucać wodę pod żwirem i wtedy nie musiałbym kupować tej pompy cyrkulacyjnej? Z drugiej strony, pompa to dodatkowy filtr. 7. Samiec ostatnio był chory, strasznie brudził wodę. Dostał w końcu antybiotyki. Po tygodniu terapii postanowiłem ją zakończyć (dostawał zastrzyk 1ml/dziennie). Zmieniłem wodę, ale taki dziwny słodki, drażniący zapach jakby coś fermentowało pozostaje. Macie jakieś przypuszczenia, co to może być? Może jeszcze nie doszedł do siebie, bo terapię zakończyłem wczoraj. Poczekam tydzień, mam nadzieję że mu się poprawi, jak nie, to drugi raz do weterynarza. Mam jednak dziwne przeczucie, że zmiana warunków życiowych, jak i nowo nabyta partnerka korzystnie wpłynie na jego zdrowie. Martwię się tylko trochę o zdrowie samiczki, ale cóż, w małżeństwie się jest na dobre i na złe ;) pozdrawiam!

#2 gosc_marioh

gosc_marioh
  • Guests

Napisano grudzień 07 2008 - 20:44

Witaj.
Zadałeś ogromną ilość pytań i obawiam się, że mało kto będzie chętny na udzielenie tych dobrych odpowiedzi na nie... Naprawdę najlepiej byłoby, abyś skorzystał z opisów zamieszczanych na stronach głównych "żółwiowych Wortali", oraz na własną rękę poszukał w starszych tematach na tamtejszych forach...Wiem oczywiście, że potrzeba na to poświęcić sporo czasu i własnego zaangażowania, ale z drugiej strony ciągłe podawanie tych samych odpowiedzi jest naprawdę uciążliwe...
Mimo wszystko postaram się udzielić kilku krótkich odpowiedzi ;)

Mam dwa żółwie - samca czerwonolicego, długość około 18cm i samiczkę żołtolicą dłg ok 13cm. Samiczka jest młodsza i trafiła do mnie dzisiaj.

To trochę spora różnica, ale jeżeli nie dzieje się obecnie nic złego (straszenie, ataki, odbieranie pokarmu), to prawdopodobnie już niedługo samica dogoni samca wielkością, a nawet go zdecydowanie przerośnie....

1. Wielkość nowego akwarium to będzie 100x(50-60)x(50-60) Tylko, że ciężko jest znaleźć taki rozmiar akwarium, zwykle jest 100x40x50 albo 120x40x50, a chciałbym, aby było jak najszersze. Czy może 40 dla dwóch żółwi starczy? Myślę, że będę robił do tego akwarium nadbudówkę. Ile kosztuje takie akwarium, jeżeli jest robione na zamówienie? proszę o estymacje, rozumiem, że ciężko podać konkretne ceny

Niby na dwa dorosłe żółwie (tak oczywiście w dużym skrócie) sugeruje się jako minimalną ilość nalanej wody ok. 300 litrów, a te proponowane przez Ciebie mają po ich pełnym zalaniu jedynie ok. 200 litrów... Te 40 cm. na szerokość jest wymiarem nie do przyjęcia zwłaszcza dla dwóch dorosłych żółwi, więc proponuję od razu je sobie odpuścić. Akwaria na zamówienie są dlatego lepszym rozwiązaniem, bo można samemu ustalić sobie wymiary, a cenowo wychodzi to różnie (w okolicy 1-1,20 zł za litr) i w zależności od punktu i grubości szkła.

2. filtr. Jestem zdecydowany zastosować dwa sposoby filtracji - filtr kubełkowy i filtr denny.

Filtracja czym solidniejsza tym lepiej, bo żółwie jak sam Wiesz naprawdę mocno brudzą... Zaproponowany wyżej układ jest sprawdzony i od lat sam go we wszystkich zbiorniczkach stosuję.

3. grzałka. Jaka grzałka na tak duże akwarium? Myślę o firmie Jager, ale nie wiem, nie znam się.

Grzałka z termoregulatorem jest chyba najlepszym i w miarę tanim rozwiązaniem, więc warto w taką zainwestować. Od jakiegoś czasu używam u dorosłych żółwi najmocniejszego modelu z tego linka http://www.sklepfile...products_id=165 i uważam, że naprawdę warto ją polecić.

4. Oświetlenie. Jak do tej pory miałem jedną jarzeniówkę reptiglo 5% i żarówkę day glo 40 albo 60W. Czy obie jarzeniówki powinny być z UVB? Czy zmienić żarówkę na inną? Czy stosować żarówki night-glo? co z naświetleniem typu HQI?

Do prawidłowego oświetlenia akwaterarium z żółwiami należy zastosować świetlówkę rurową lub kompaktową + taką z UVB 5% + żarówkę do wygrzewania - lustrzankę (zamontowaną np. na klipsie). Konieczność stosowania oświetlenia UVB przy dorosłych żółwiach moim zdaniem nie jest koniecznością, ale to temat na inną rozmowę...
HQI wymaga ogromnej ostrożności i sporego nakładu finansowego, więc raczej dla żółwi wodno - lądowych bym jej nie polecał...

5. Jedzenie. jak do tej pory, to dla samca bywało głównie suche granulowane (białka i witaminy), suszone robaki i krewetki raz na jakiś czas. Czasem też dostawał rośliny. Samiczka - nie wiem, dostałem ją dzisiaj, ale wygląda na bardzo zdrową (żadnych odbarwień na pancerzu ani na skórze, jest aktywna). Cos zmienic/dodac?

Dieta, którą stosowałeś jest raczej dość uboga, a to błąd, więc w przyszłości warto nad nią bardziej popracować. Odezwij się do mnie na email ( marioh@zolwie.net ), to bardziej "naświetlę" Ci ten aspekt.

6. Filtracja. Najpierw chciałem podłączyć filtr kubełkowy żeby ssal wode spod żwiru (który będzie leżał na filtrze dennym). Potem rozmawiałem ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym i powiedział, żeby zrobić na odwrót: zakupić pompę cyrkulacyjną, żeby ssała wodę ZNAD filtra dennego i wyrzucała ją POD żwirem, a filtr kubełkowy żeby ciągnął wodę z góry akwarium. Może filtr kubełkowy powinien wyrzucać wodę pod żwirem i wtedy nie musiałbym kupować tej pompy cyrkulacyjnej? Z drugiej strony, pompa to dodatkowy filtr.

Pierwszy ze sposobów (zaciąganie wody spod podżwirówki) jest moim zdaniem prawidłowy i sprawdza się znakomicie u żółwi przy jego odpowiednim wykonaniu, a ze słuchaniem sprzedawców sklepów zoologicznych bywa różnie...

7. Samiec ostatnio był chory, strasznie brudził wodę. Dostał w końcu antybiotyki. Po tygodniu terapii postanowiłem ją zakończyć (dostawał zastrzyk 1ml/dziennie). Zmieniłem wodę, ale taki dziwny słodki, drażniący zapach jakby coś fermentowało pozostaje. Macie jakieś przypuszczenia, co to może być? Może jeszcze nie doszedł do siebie, bo terapię zakończyłem wczoraj. Poczekam tydzień, mam nadzieję że mu się poprawi, jak nie, to drugi raz do weterynarza. Mam jednak dziwne przeczucie, że zmiana warunków życiowych, jak i nowo nabyta partnerka korzystnie wpłynie na jego zdrowie. Martwię się tylko trochę o zdrowie samiczki, ale cóż, w małżeństwie się jest na dobre i na złe ;)

Co to za choroba, u jakiego weterynarza byłeś z wizytą i co gadzina miała zaaplikowane, aby dojść do zdrowia ???

Pozdrawiam.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: filtracja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych