Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Pożeracz ziemi

- - - - - zachowania zdrowie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_tuella

gosc_tuella
  • Guests

Napisano marzec 11 2009 - 15:46

Od jakiegoś czasu nie moge włożyć mojego żółwia do terrarium  :nie: Zaczął on bowiem gustowac w swoim podlozu jakim jest twarda ziemia połączona z korą. To nie jest efekt głodu, bo zwierzak odrzuca wszystko czym probuje go nakarmić, albo ugryzie dwa razy, odwraca sie od pokarmu i po obwąchaniu podłoża zaczyna ,,wyżerkę''. Nie wiem co jest grane  :'(

#2 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano marzec 16 2009 - 09:36

To jest nowe podłoże, czy już jakiś czas jest w terra? Jak z mikroelementami u niego? Podawałaś coś? Jaka dieta?

#3 gosc_tuella

gosc_tuella
  • Guests

Napisano marzec 17 2009 - 20:19

Podłoże jest już jakiś czas w terrarium (tak ok 2 miesiecy). Wczesniej zółw nie był nim zainteresowany. Zmienilo sie to 2-3 tygodnie temu. Podaje mu witaminy z BioReptu ale tak jak inny pokarm ugryzie pare razy i przestaje. Po czym schyla głowkę sygnalizując głód. W ostatnim czasie podawałam rzeżuchę, bazylię, rzodkiewkę (zarówno owoc jak i liście), jabłko, marchew i białe mięso. 

#4 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano marzec 18 2009 - 11:18

W ostatnim czasie podawałam rzeżuchę, bazylię, rzodkiewkę (zarówno owoc jak i liście), jabłko, marchew i białe mięso. 

O matko najświętsza !!!!  :o

A nie możesz mu dawać czegoś normalnego? Kup najzwyklejszą w świecie cykorię i mu daj... o mięsie zapomnij a pozostałe rzeczy, które wymieniłaś to co najwyżej dodatki ale z pewnością nie podstawa diety.

Proszę poczytaj przyklejony wątek o żywieniu żółwi zimą.

#5 gosc_Joolia

gosc_Joolia
  • Guests

Napisano marzec 18 2009 - 11:19

W ostatnim czasie podawałam rzeżuchę, bazylię, rzodkiewkę (zarówno owoc jak i liście), jabłko, marchew i białe mięso. 

A przeczytałaś zasady żywienia??

Pytanie dla mnie też jest interesujące, bo moja żółwica robiła to samo. Zryła kompletnie całą część z darnią tak, że została sama ziemia. I wtedy zaczęła ją podjadać, nawet jeśli obok leżało normalne jedzenia (na tyle różnorodne, na ile da się w zimie). Dosypywanie witamin nie pomagało. Zaczęła też ciężko oddychać, z powodu pyłu unoszącego się w terrarium. Ponieważ nie ma mowy teraz o wykopaniu nowej darni, wymieniłam całą ściółkę na kostkę bukową. Skończyło się jak ręką odjął - Dula je normalnie, nie jest wiecznie zapylona, ściółki nie rusza.
Czy takie akcje to może być wynik niedoboru witamin?

#6 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano marzec 22 2009 - 23:21

Czy takie akcje to może być wynik niedoboru witamin?

Różnie mówią. Jedni to potwierdzają inni sądzą, że takie zachowanie może być przejawem stresu, zarobaczenia i nie wiem czego jeszcze. Myślę, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

#7 gosc_Joolia

gosc_Joolia
  • Guests

Napisano marzec 23 2009 - 12:25

W tym momencie skłaniam się ku zarobaczeniu, prawdopodobnie w tym przypadku to było przyczyną.

#8 gosc_tuella

gosc_tuella
  • Guests

Napisano marzec 23 2009 - 18:21

Moja gadzina ostatnio była odrobaczana dwukrotnie więc to raczej nie jest przyczyną. Podaje jej też witaminy, tylko teraz już sama nie wiem, czy są one dobrej jakości.  ??? W sklepach zoologicznych można kupić tylko BioRept, który ponoć jest produktem wysokobiałkowym, co ma negatywny wpływ na organizm żółwia. Zgadzacie się z tym?

#9 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano marzec 23 2009 - 20:56

Moja gadzina ostatnio była odrobaczana dwukrotnie

Wszystko zależy od tego jak bardzo była zarobaczona i jak przebiegało odrobaczanie.

W sklepach zoologicznych można kupić tylko BioRept

Spuść to w muszli klozetowej przy najbliższej wizycie w łazience. Wcześniej przestudiuj skład, zrozumiesz dlaczego :)

#10 gosc_tuella

gosc_tuella
  • Guests

Napisano marzec 24 2009 - 16:21

Dzieki za rade :) więc jakie witaminy polecacie?

#11 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano marzec 24 2009 - 17:53

Dzieki za rade Smiley więc jakie witaminy polecacie?

To co wymieniłas to nawet nie sa witaminy, tylko witaminizowany pokarm (tfuuu nie powinnam tego tak nazywać).

Co do witamin zdania są podzielone. Ja nie podaję żadnych preparatów ani witaminowych ani minerałów. Pewnie gdybym miała naprawdę młodziutkie żółwie to bym się zastanawiała czy nie zmienić podejścia, ale mam żółwie dojrzałe i nie widzę takiej potrzeby. Całe lato są na wybiegu i dostają jedzenie prosto z łąki bogate w mikroelementy i najważniejsze, zrównoważone, bez ryzyka przedawkowania czegokolwiek. W pozostałym okresie nie potrzebują pożywienia ani szczególnie bogatego w witaminy ani bardzo odżywczego, więc mimo iż dieta nico uboższa w dalszym ciągu nie podaję witamin. Wiosną, kiedy ich aktywność wyraźnie wzrasta a na zewnątrz jeszcze nie ma roślinek na karmę dla nich, wzbogacam im zimową dietę różnymi kiełkami, które są swojego rodzaju bombą witaminową. Tak to wygląda w moim przypadku.

Wiem jednak, że niektórzy właściciele podają żółwiom sepię albo preparaty witaminowo wapniowe dla żółwi. Można kupić w proszku (wiele żółwi nie chce ich jeść, być może z powodu intensywnego zapachu) lub w kroplach.

#12 gosc_tuella

gosc_tuella
  • Guests

Napisano marzec 26 2009 - 13:20

Kuracja uwieńczona sukcesem  :tak: Żółwika nabrała apetytu i jest bardzo aktywna w terrarium. Dzisiaj nawet wspięła się na swoje skałki wyżej niż kiedykolwiek. Ziemi już nie je, chyba że wtedy gdy nie patrze.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zachowania, zdrowie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych