Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Żółw Leśny - co i jak?

- - - - - warunki hodowli

• Zamknięty Temat jest zamknięty
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Szalej

gosc_Szalej
  • Guests

Napisano maj 17 2009 - 10:44

Witam, wszystkich. Od dnia dzisiejszego stałem się posiadaczem żółwia leśnego. Chciałem zapytać jakich warunków on potrzebuje, teraz ma tak: Terrarium 100x50x70, wyłożone Bioterra z kokosa, jako wyściółkę pomieszaną z Terra Zoo "Podłoże do terrarium", Przewód grzewczy 500cm, podłączony pod termostat ustawiony na 26-27*C. Do tego posiada basenik z wodą, żarówkę UVC Repti-Glo 5.0 13W, spory korzeń do wygrzewania się no i głównie go zieleniną karmię. Mam jeszcze witaminę Reptivite z witaminą D3, ale nawet niemam pojęcia jak to podać, rozpuścic w wodzie czy jak? Czego mi może brakować, co robię źle no i przedewszystim czym mu mogę dietę wzbogacic? Termostat z podgrzewaniem podłoża działa 24h, jak z żarówką? na noc narazie jest wyłaczana w dzień włączana. Niewiem czy powinna całą dobe działać czy jak? Czekam na odpowiedzi, pozdrawiam Wink

#2 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 17 2009 - 11:52

Przepraszam, ale którego żółwia błotnego masz na myśli? Podaj nazwę łącińską.

Jak to możliwe, że najpierw kupiłeś zwierzę a dopiero po ym zaczynasz się ineresować tym jakich warunków potrzebuje? To niepoważne.

Kabel grzewczy nie jest najlepszym wyposażeniem do terrarium żółwia, szczególnie jeśli się go tylko zakopie w podłożu.

no i przedewszystim czym mu mogę dietę wzbogacic?

Na ten temat są dwa wątki przyczepione na początku tego działu. Nie każ nam proszę wszystkiego przepisywać.

#3 gosc_Szalej

gosc_Szalej
  • Guests

Napisano maj 17 2009 - 17:05

Kabel grzewczy jest zabespieczony kamykami, zeby niemiał do niego dostępu. Chodzi mi o żółwia : Żółw leśny (Glyptemys insculpta) lub ten (Geochelone carbonaria). Ma czarno-czerwono-pomarańczowe centki. Szukałem wczoraj info na forum na temat tego zółwia ale nieznalazłem.

#4 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 17 2009 - 21:05

Kabel grzewczy jest zabespieczony kamykami, zeby niemiał do niego dostępu.

Nie doceniasz żółwi... To żadne zabezpieczenie. A w dodatku pod kamieniami to jaki z tego kabla pożytek?

Żółw leśny (Glyptemys insculpta) lub ten (Geochelone carbonaria)

To się zdecyduj, którego kupiłeś... Bo to są dwa zasadniczo różne żółwie.

Szukałem wczoraj info na forum na temat tego zółwia ale nieznalazłem.

Aż jeden dzień poświęciłeś na szukanie informacji? Internet nie kończy się na tym forum :)

#5 gosc_Szalej

gosc_Szalej
  • Guests

Napisano maj 17 2009 - 23:11

w terrarium jest tak: wyłożone zostało specjalną folią termiczną, na to kabel grzewczy przy brzegach zabezpieczony kamyczkami i na to warstwa z 10cm tego bioterra, która puchnie pod wpływem wody pomieszana z taką jakby korą czy coś, podłoże Terra Zoo. Co do żółwia to zwrócę się do Ciebie jak do eksperta, tutaj są zdjęcia: http://yfrog.com/0ximag0088sj http://yfrog.com/0zimag0087j http://yfrog.com/12imag0085ej http://yfrog.com/5kimag0084j a to jego mieszkanko: http://img35.imagesh...ge=imag0086.jpg I dwa zasadnicze pytania teraz mam. Czym go karmić żeby wyrósł na zdrowego żółwia? W Zoologicznym podawali mu świeży mleczyk, więc i ja tak robie. Powiedzieli że raz na jakiś czas jakąś dżdżownicę lub coś takiego można mu dać. Co pozatym, żeby mu dietę urozmaicić? A drugie pytanie w sprawie tej lampy UVB, jak ona ma działać? 24h? w dzień/w nocy? Jak tak to ile czasu ma świecic? Wcześniej posiadałem 11lat żółwia wodnego czerwonolicego ale to zupełnie inny żółw,  z tąd te wszystkie moje pytania. Pozdrawiam ;)

#6 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 18 2009 - 00:26

wyłożone zostało specjalną folią termiczną

Którą żółw zdewastuje jak tylko zacznie kopać.

Na oko mi wygląda, że ten żółw nie pasuje do tego terra bo to gatunek błotny Glyptemys insculpta. Powinien mieć więcej wody i bardziej bagniste podłoże. Kabel grzewczy będzie je przesuszał co jest w tym wypadku wykluczone.

http://en.wikipedia....iki/Wood_Turtle
www.geocities.com/RainForest/Vines/8524/wood.html
http://community.mid...G-insculpta.php

Czym go karmić żeby wyrósł na zdrowego żółwia?

Kupowanie zwierzęcia nim się pozna jego potrzeby. To poprostu skandal. Wybacz, ale nie będę odwalać za Ciebie roboty. Rusz się i dowiedz się o nim jak najwięcej.

A drugie pytanie w sprawie tej lampy UVB, jak ona ma działać? 24h? w dzień/w nocy?

Ty masz pięć lat czy siedem? Od kiedy słońce świeci 24 godziny na dobę?

Wcześniej posiadałem 11lat żółwia wodnego czerwonolicego ale to zupełnie inny żółw

Inny? Nie zupełnie. Też wodno lądowy i tez wymaga oświetlenia UVB.

#7 gosc_Szalej

gosc_Szalej
  • Guests

Napisano maj 18 2009 - 07:41

Kupowanie zwierzęcia nim się pozna jego potrzeby. To poprostu skandal. Wybacz, ale nie będę odwalać za Ciebie roboty. Rusz się i dowiedz się o nim jak najwięcej.

Wszystko ok, tylko mam ograniczony dostęp do internetu, w sumie teraz tylko jak jestem w kafejce internetowej, więc niemam jak siedzieć w internecie 24h żeby móc znaleść wszystko co mi jest potrzebne, dlatego chciałem zapytać poprzez to forum.

Co do podłoża żółwia, codziennie rano i wieczorem jest zraszane wodą więc o wilgotność podłoża i terrarium nie musisz się martwić ;)

Co do żarcia to już wiem.
Co mogę w tym terrarium zmienić? Bo jak narazie to jakoś niewidziałem jeszzce zeby pił wodę, ale ma zraszane całe terrarium, lubi dużo spać zakopany w torfie. No i codziennie świeże żarcie. Karmie go tak jak w zoologicznym mi polecili. zastanawiam się, bo powiedzieli ze raz w tygodniu dżdżowniczka, nie zaszkodzi mu?

#8 Kuper136

Kuper136

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1476 postów

Napisano maj 18 2009 - 12:15

ubi dużo spać zakopany w torfie

pewnie dla tego że w terrarium jest za mała wilgotność

#9 gosc_Szalej

gosc_Szalej
  • Guests

Napisano maj 18 2009 - 16:21

ubi dużo spać zakopany w torfie

pewnie dla tego że w terrarium jest za mała wilgotność

To co mogę zrobic zeby było tam bardziej wilgotno? 3x dziennie ma takim spryskiwaczem jak do roślnek całe terrarium z podłozem spryskiwane. Pozatym z tego co widzę to nielubi tej żarówki. Jak jest wyłączona to jest aktywny i coś tam robi, jak włączona to chowa sie w roślinkach lub pod korzeniem i śpi.

#10 gosc_malone

gosc_malone
  • Guests

Napisano czerwiec 14 2009 - 23:30

Ludzie, to jest Rhinoclemmys pulcherimma nie żaden Geoclemmys/Glyptemys czy carbonaria !!!!!!

A tak nawiasem, skad masz takiego zółwia. Poszperaj na polskich stronach, na jednym z forów ostatnio było sporo o tym gatunku

Pozdrawiam

#11 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 15 2009 - 06:52

Ludzie, to jest Rhinoclemmys pulcherimma nie żaden Geoclemmys/Glyptemys czy carbonaria !!

Nawet jeśli, to w najlepszym wypadku Rhinoclemmys pulcherrima

#12 gosc_malone

gosc_malone
  • Guests

Napisano czerwiec 16 2009 - 22:49

Czy to ważne Asiu??? Literówki w tym momencie to betka a ZŁE określenie gatunku to grzech, czyż nie???

#13 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 17 2009 - 07:55

Czy to ważne Asiu???

Ważne na wypadek gdyby ktoś jednak chciał coś wygooglać  :tak:

A tu tak naprawdę nikt nie określał (poza Tobą) gatunku. Autor sam stwierdził, że kupił leśnego. I bardzo dobrze, że zauważyłeś jego błąd.

#14 gosc_malone

gosc_malone
  • Guests

Napisano czerwiec 17 2009 - 10:56

Trochę o tych żółwiach pisał mój kolega Grzegorz, (linki z innego forum są niedozwolone), ale serdecznie polecam.
Sam pisał nie będę o tych żółwiach, bo nie miałem jakoś więcej do czynienia z tym gatunkiem.

PS.
Wg systematyki jest to jednak R.pulcherrima, pisane przez 2R i jedno M,podgatunek prawdopodobnie incisa

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: warunki hodowli

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych