Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Żółtolicy trze pancerzem o kamień?

- - - - - zachowania

• Zamknięty Temat jest zamknięty
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Piter

gosc_Piter
  • Guests

Napisano maj 31 2009 - 14:37

Mamy od niedawna żółwika i od wczoraj zaczoł trzeć pancerzem o kamiń , o co tu chodzi? Zła dieta czy poprostu rośnie i trze aby zgubić łuski?

#2 gosc_spartan

gosc_spartan
  • Guests

Napisano maj 31 2009 - 17:02

raczej trze aby zrzucic wylinke :) pamietam ze moj (jak jeszcze mialem czerwonolicego) to jak wyciagalem go zeby polazil po pokoju to jak go sie drapalo po pancerzu od gory to tak smiesznie ruszal sie na boki

#3 gosc_Piter

gosc_Piter
  • Guests

Napisano czerwiec 01 2009 - 09:14

Mam nadzieję że to tylko to że chce zgubić ten pancerzyk- bo mój synek by się zapłakał. Ostatnio żeby wzbogacić mu dietę kupiłem w markecie mieszanke z owoców morza , oraz krewetki koktailowe. dajemy mu raz dziennie wieczorem czy może tak być bo nie wiem co jeszcze by mu dawać , czytałem że jakieś rybki są dobrym składnikiem wapnia , żywe rybki, co jeszcze można podawać żeby urozmaicić? No i żeby zdrowo dla niego było. Dużo czytałem i wiele diet dla nich jest i myślę że te owoce morza plus krewetki moge podawać mu przez całe jego życie .

#4 gosc_spartan

gosc_spartan
  • Guests

Napisano czerwiec 01 2009 - 12:20

zywe rybki, krewetki suszone, czasem mozna podac wolowine lub drob w  plasterkach malych,  pokarm dla zolwi, swierszcze,maczniki,drewnojady,karaczany, bazylie i inne roslinki

#5 gosc_Piter

gosc_Piter
  • Guests

Napisano czerwiec 03 2009 - 10:36

wow sporo tego jest dzięki i pozdrawiam

#6 gosc_marioh

gosc_marioh
  • Guests

Napisano czerwiec 04 2009 - 13:58

wow sporo tego jest
dzięki i pozdrawiam

Witam.

Faktycznie pokarmów, które możemy podawać większości gatunkom żółwi wodno - lądowych jest naprawdę sporo, ale niestety "czasem mozna podac wolowine lub drob w  plasterkach malych" nie polecam absolutnie :nie:
Nie sugeruj się do końca także wymienionym na Stronie Głównej i nie podawaj "mięsa cielęcego, a z pokarmów roślinnych sałaty", oraz sugerowanymi tam również warzywami...
Proponuje natomiast pokarmy, które ujęte są w opisie sugerowanej diety na innym Portalu (napisanym przeze mnie, więc kopiować mogę), którego strony nie można "reklamować", a w którym wymienione są:

1.
Ryby akwariowe
- Gupik,
- Mieczyk,
- Danio,
- Kosiarka,
- oraz wiele, wiele innych

2.
Ryby słodkowodne
- Płoć,
- Karaś,
- Ukleja,
- Kiełb,
- Stynka,
- i inne

3.
Ślimaki wodne
- Świderek,
- Zatoczek rogowy,
- Rozdętka,
- Ampularia,
- Błotniarka stawowa,
- i inne

4.
Rośliny wodne
- Wgłębka wodna,
- Moczarka,
- Rzęsa wodna,
- Strzałka wodna,
- Kabomba,
- Wywłócznik,
- oraz inne

5.
Pokarm mrożony
- Ryby,
- Krewetki Koktajlowe,
- Małże,
- Mieszanki owoców morza (Ośmiorniczki, Kalmary, Krewetki, itp.)

6.
Pokarm suszony
- Stynki (ryby),
- Krewetki,
- Gammarus,
- Koniki polne,
- Ślimaki

Przypomnę tylko, że ta forma pożywienia powinna być stosowana jedynie jako urozmaicenie i dodatek do stosowanej diety, a nie stanowić jej podstawy.

7.
Krewetki, raki
- Krewetki,
- Raki

8.
Larwy owadów
- Ochotka,
- Wodzień,
- Rurecznik,
- oraz inne

9.
Żaby

10.
Produkty wapniowe

11.
Mięso ssaków i ptaków to raczej nie jest naturalny pokarm żółwi czerwonolicych, lecz czasami przy wędrówkach między zbiornikami wodnymi trafiają one na padlinę (strasznie rzadko), więc jeden lub dwa razy do roku można byłoby ewentualnie podać niewielkie ilości takiego pokarmu. Wspominam o tym fakcie jedynie w celach informacyjnych, bo akurat ja osobiście jestem zagorzałym przeciwnikiem tego typu pożywienia i odradzam jego podawanie.

Pozdrawiam.

#7 gosc_spartan

gosc_spartan
  • Guests

Napisano czerwiec 04 2009 - 18:05

mysle ze jak sie poda raz na miesiac mieso to sie nic nie stanie co do zab to te polskie sa pod ochrona

#8 gosc_marioh

gosc_marioh
  • Guests

Napisano czerwiec 04 2009 - 18:42

mysle ze jak sie poda raz na miesiac mieso to sie nic nie stanie
co do zab to te polskie sa pod ochrona

Żółwie, to stworzenia, które tak naprawdę wszystko zjedzą i do prawie wszystkiego się przyzwyczają, ale czy to poprawna droga ??? Warto pamiętać również o maksymie, że jak "dasz palec, to stracisz rękę", która dla niedoświadczonych hodowców mogą się źle skończyć i dlatego proponuję nie propagować podawania nawet minimalnych ilości, czy sporadycznie w jakimś "czaso - okresie" tego, czego podawać nie należy... Oczywiście przyznaję rację, że raz na jakiś czas, czy chociażby w "nagłych" przypadkach chorobowych takie pokarmy nie powinny zaszkodzić żółwiom, ale z drugiej strony możemy zaproponować im tak duże urozmaicenie z prawidłowych pokarmów, że nie warto chyba w tej dziedzinie zbytnio eksperymentować....

Tak jak wspomniałem, ten cytat jest jedynie wycinkiem pewnej całości i dlatego nie można się dowiedzieć więcej o tych konkretnych propozycjach. Oczywiście po otwarciu zakładki "żaby" wszystko się wyjaśnia i rzecz jasna jest tak, jak piszesz - w Polsce wszystkie płazy są pod ochroną, ale z drugiej strony żaby, to w naturze jeden z podstawowych pokarmów, a do tego w naszych sklepach zoologicznych dostępne są chociażby Karliki szponiaste.

Pozdrawiam.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zachowania

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych