Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Jak zaoszczędzić

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Mentosix

gosc_Mentosix
  • Guests

Napisano sierpień 22 2009 - 11:58

Witam.

Wszyscy wiemy, że terrarystyka nie jest tanim hobby. Może macie jakieś sposoby na których można zaoszczędzić pieniądze.
-------------------------------------------------------

Chodzi mi np. o to że zamiast specjalnych terrarystycznych żarówek można kupić zwykłą lustrzankę a efekt jest taki sam. Można na tym zaoszczędzić około 20 zł.

--------------------------
bardzo fajny temat:) - przyklejam - Alicja

#2 Ceratogyrus

Ceratogyrus

Advanced Member

• Moderator nieaktywny
  • PipPipPip
  • 10717 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano sierpień 22 2009 - 12:00

Może macie jakieś sposoby na których można zaoszczędzić pieniądze

Hodowla karmowki.

Chodzi mi np. o to że zamiast specjalnych terrarystycznych żarówek można kupić zwykłą lustrzankę a efekt jest taki sam. Można na tym zaoszczędzić około 20 zł.

Tyle na pewno,na zarowkach zaoszczedzisz,na kablach/matach juz nie.Samo uzytkowanie tez mozna prowadzic oszczednie jesli dodatkowo uzyjesz termostatow czy sterownikow.

#3 Ambitna

Ambitna

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisano sierpień 22 2009 - 12:10

Jak napisał ceratogyrus hodowla karmowa i do tego latem zbieranie owadów na łąkach. Budowa terrarium samodzielnie też taniej wychodzi szczególnie jeżeli masz jakieś stare płyty meblowe itp. Jeżeli urządzasz terrarium do poszukaj rzeczy gdzieś w lesie/ogrodzie/łące itp. Nie trzeba przecież kupować w sklepie kryjówek/korzeni itp. Jeżeli nie jest to konieczne nie trzymaj zwierzaków w przejściowych terrariach. Na razie nic więcej nie przychodzi mi do głowy ;p

#4 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano sierpień 27 2009 - 15:04

Oszczędnosc na eksploatacji urzadzen elektrycznych, w szczegolnosci grzewczych:

1. Budowa/kupno terrarium drewnianego (płyta meblowa, osb) zamiast szklanego. Dekoracja za pomocą styropianowej ścianki dodatkowo ociepla terrarium. W takim terrarium, gdzie tylko przednie drzwi sa szklane mozna znacznie zaoszczedzic na mocy zarowek/kabli/mat - ze szklanego terrarium cieplo blyskawicznie ucieka.

Haczyk: ustawiajac szklane terrarium w jasnym miejscu, niedaleko okna mozemy korzystac z naturalnego swiatla dziennego - terrarium drewniane nie wpuszcza swiatla i trzeba je mocniej doswietlac (a wiec zuzyc wiecej mocy).
Jednakze ogolny bilans i tak jest na korzysc terrarium drewnianego szczegolnie w przypadku gatunkow mocno cieplolubnych.

2. Jesli nie dysponujemy zbyt duza suma pieniedzy na energie elektryczna (i szczegolnie w przypadku gdy chcemy miec wiecej zwierzat) mozna wybrac gatunek, ktory tej energii bedzie nam "zjadal" niewiele
np. biczogony sa wyjatkowo cieplo i swiatlolubne a wiec musimy sie liczyc z wiekszymi kosztami eksploatacji lamp - dla kontrastu gekony orzesione czuja sie dobrze w temp. 22-25 stopni a wiec wymagaja zuzycia niewiele lub zadnej energii elektrycznej; mniej wydamy na prawidlowe oswietlenie terrarium gatunkow nocnych (gekon lamparci) niz dziennych swiatlolubnych (agama brodata), mniej wydamy na terrarium dla malych gatunkow (anolis zielony) niz duzych i bardzo duzych (legwan zielony).

Dieta
Niektore gatunki sa b. zarloczne i zjadaja duze ilosci dosc drogiej karmowki (swierszcze, szarancza, karaczany) np. kameleon jemenski. Dla odmiany mozna wybrac gatunki, ktorych wyzywienie jest tansze np. tilikwy (scynki niebieskojezykowe) czy anolisy Chamaeleolis barbatus zywia sie w duzej mierze slimakami, ktore mozna sobie z latwoscia nazbierac (a zapasy pomrozic na zime). Jesli sie nie ma duzo pieniedzy do poswiecenia na comiesieczne wyzywienie warto tez patrzyc pod tym katem.

Haczyk: wieksze gatunki nie koniecznie sa drozsze w wyzywieniu - wyzywienie duzego warana gryzoniami, piskletami ptakow (kurczeta, golebie), jajami itd moze okazac sie tansze niz zywienie lakomych kameleonow drogimi owadami karmowymi.

Zdrowie
Nie oszczedzanie na zakupie zwierzecia moze pozniej zaowocowac oszczednoscia. Wiele osob szuka jak najtanszych zwierzat, kupuje u kogokolwiek np. u handlarza na gieldzie zoologicznej, takie zwierzeta sa czesto chore, oslabione itd w efekcie tanszy zakup nadrabiamy wizytami u weta lub wrecz tracimy pieniadze jesli zwierzaczek padnie. Kupuj u dobrego hodowcy albo w renomowanym sklepie.

To tak na szybko :)

#5 Jackall

Jackall

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 7752 postów

Napisano sierpień 27 2009 - 15:14

Ja mam jeszcze taki pomysl  :) wprawdzie sprawdza sie tylko w pokojach terrarystycznych bez okien  :tak: Jak wiemy w zimie jest zimniej, a w nocy jeszcze bardziej i musimy stosowac rowniez wiecej ogrzewania noca (dodatkowe grzejniki). Robimy zamiane dnia z noca, wlaczamy wszystkie swiatla i ogrzewanie te ktore zawsze swieci w dzien, wtedy daje to wiecej ciepla i nie musimy stosowac juz dodatkowych grzejnikow. W dzien natomiast jest cieplej na zewnatrz, wiec mozna zastosowac ogrzewanie nocne, wylaczyc swiatla i nie musimy juz wlaczac dodatkowych grzejnikow. Jest to oszczednosc dla wiekszych hodowli, poniewaz dla paru wezy czy jaszczurek nie warto robic takich cyrkow  ;)

#6 gosc_misiek12

gosc_misiek12
  • Guests

Napisano październik 16 2009 - 17:59

Sposób zaoszczędzenia na legwanach zielonych -W sklepie są legwany 100 cm za 500zł jeden a my zamawiamy 30 cm i płacimy 130 zł -Potem od razu kupujemy terra dla jednego lega 180x90x180cm -Kupujemy krzaczki bazylii melisy i wsadzamy do terra -Idziemy do lasu znajdujemy konary wyparzamy i wkładamy do terra Na takim sposobie można zaoszczędzić ponad 2250 zł

#7 Devil-01

Devil-01

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 50 postów

Napisano luty 27 2012 - 22:37

Temat wiecznie żywy więc i ja coś napiszę . Wszyscy wiemy jakie maty grzewcze są drogie a do każdej trzeba zakupić jeszcze termostat . Zamiast tego możemy kupić takie poszewk grzewcze (elektryczne) na małe poduszki . Wszystkie takie podgrzewane poszewki mają wbudowany w kabel termoregulator umożliwiający zmianę mocy grzania . Swoją poszwkę wylicytowałem w allegro za 25 zł a moc ma 40W . Są też takie jakby małe maty grzejące ,które wkłada się do poduszki. Sprawdza się to świetnie i jest to główne ogrzewanie mojego kameleona brodatego w terrarium 30x30x30 :) Kolejnym sposobem jest zalożenie własnej mini hodowli zwierząt karmowych :)

#8 filiprtd1

filiprtd1

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 6 postów

Napisano maj 21 2015 - 20:33

Kiedyś miałem znajomą która sama (z mężem) zrobili terrarium dla węża. (Terrarium 50x50 i wysokie do sufitu, do tego jeszcze się rozwidlało przy suficie) Powiedziała, że zaoszczędzili połowę ceny profesjonalisty. 

#9 Daedin

Daedin

Pan Skorpion

• Administrator
  • 929 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano maj 24 2015 - 19:21

Przy takich nietypowych zamówieniach ceny specjalistów są baaardzo wysokie. Jeśli się ma na to czas to nie ma wyjścia i często trzeba samemu kombinować.

#10 doru

doru

Mother of psycho żółwie :D

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano maj 24 2015 - 19:32

Przy zamówieniach "typowych" też często wychodzi zrobić terrarium samemu :) Oczywiście o tańszych zamiennikach specjalnego super hiper wyposażenia chyba nie trzeba wspominać, chociażby "specjalistyczne" żarówki grzewcze za ponad 20 zł można zastąpić zwykłą żarówką, tzw. lustrzanką, a zamiast drogich miseczek na pokarm czy wodę zazwyczaj wystarczy użyć ceramicznej podstawki pod doniczkę.

#11 Radagast

Radagast

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano lipiec 24 2015 - 09:26

Lampy nad terraria z górą z siatki metalowej można zrobić z keksówki. Jak znajdę czas, to podam projekt własnego wykonania na dwie żarówki (grzewczą - gwint E14, UVB - gwint E27) ze srebrnej keksówki za 4 zł. Z kablem, dwoma albo jednym przełącznikiem, gwintami ceramicznymi, wtyczką i pokrywkami na gwinty od strony zewnętrznej wychodzi do 20 zł. A taka Zoomed'owa pokrywa na dwie żarówki to grubo ponad 100 zł.

• Daedin lubi to

Crotaphytus collaris CB 2017 na sprzedaż.

#12 Radagast

Radagast

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano lipiec 24 2015 - 14:45

Jeszcze jeden pomysł: w terrariach z płyty sufit (oprócz wentylacji) można wyłożyć matą zagrzejnikową, srebrną stroną skierowaną w dół. Pomaga to utrzymania ciepła w środku terrarium, więc jest bardziej ekonomiczne, a poza tym zapobiega przegrzaniu się "dachu" terrarium od zewnątrz, gdzie mogą leżeć jakieś rzeczy.

Crotaphytus collaris CB 2017 na sprzedaż.

#13 Daedin

Daedin

Pan Skorpion

• Administrator
  • 929 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano lipiec 24 2015 - 19:23

Dobra sprawa, stosuje w niektórych regałach. Jedyny mankament jest taki, że nie widziałem w sklepach budowlaych mniejszy (tańszych) kawałków.

#14 knypol

knypol

Król Ameli

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisano lipiec 25 2015 - 12:12

Oszczędzanie przy hodowli gryzoni:

- trociny, można w tartaku okolicznym kupować heblowiny, w workach na zboże - są bardzo fajne (jak sklepowe) a różnica cenowa wielka ok. 5 zł za wór

- jedzonko ziarna zbóż można kupować od rolników, na giełdach i samemu robić mieszanki koszt za kilogram wyjdzie pewnie 1-2 zł w zależności od rodzaju zbóż, a w zoologicznych 10 zł +

#15 Daedin

Daedin

Pan Skorpion

• Administrator
  • 929 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano lipiec 26 2015 - 09:40

Dokładnie tak, warto kupować bezpośrednio od rolników. Dostajesz towar dobrej jakości i sporej różnorodności, o cenach nie wspomnę. Fajnie zrobić własną mieszankę, a Twoja karmówka będzie bardziej wartościowa.

Jak się komuś nie chce mieszać, to można po kosztach odkupić gotową mieszankę pochodzącą z tego samego źródła od ludzi którzy sprzedają karmówkę w hurcie i na własne potrzeby ją robią. Trzeba tylko troche popytać ;)

#16 knypol

knypol

Król Ameli

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisano lipiec 26 2015 - 10:18

No ja za tydzień jadę rodzinie pomóc w żniwach więc pewnie sobie coś przywiozę ;)

#17 Benton

Benton

W kącie za karę

• Moderator globalny
  • 333 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano lipiec 26 2015 - 17:15

Mód biedy można zastosować również gotowe mieszanki dla gołębi.
Ja po części stosowałem wlasnie takie rozwiązanie. Kupowałem 25 kg mieszanki dla gołębi, dokladalem kolejne 20 kg mieszanki zbóż z pola przyjaciólki. Plus różne inne ziarna. A z racji psów, co kilka dni podawałem wysokoenergetyczną karmę dla psów sportowych
Dołączona grafika
Hodowla Sfinksów kanadyjskich: www.mysphynx.eu

#18 Opeltogowno

Opeltogowno

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaDębe Wielkie

Napisano lipiec 08 2016 - 13:35

Można zrobić wolierę dla np.brodaczy i w lato w cieplejsze dni wystawić taką wolierę na słońce(jeśli mieszkasz na "wsi")

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych