Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Pytanie dotyczące UVB

oświetlenie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Kamilozo

gosc_Kamilozo
  • Guests

Napisano wrzesień 03 2009 - 16:46

Hej :) Wreszcie dostaliśmy UVB dla naszego łobuza. Wszystko zamontowane i kurde aż się przeraziłem jak to włączyłem! :/ świeci tak mocno ze można wyłączyć wszystkie światła pokoju i spokojnie idzie czytać gazetę. Czy to normalne ze UVB ma tak jasne i mocne światło? mam Repti Glo10.0 26Watt, a grzewczą wymieniłem na OSRAM 28W halogen lustrzanka. Jak zmierzyłem temperaturę, tam gdzie Maniek sobie leży, to waha się między 32 a 35 C. Nie za dużo, może podnieść mu żarówkę, bo jak tak ma grzać przez 8-10 h to tam może się zrobić bardzo gorąco!? Dziś żółw cały dzień pod nią leżał i w dodatku się jeszcze zakopał a główkę wsunął pod kamień. Może to jest znak ze za dużą ma temperaturę? :/ zmierzyłem odległość żarówki od skorupy żólwia i jest to 20cm. Poza tym, jak Maniek troche pośpi to potem lata z jednego kąta w drugi i drapie w szybę. Z czym to może być związane? http://www.fotosik.p...9057846706.htmlhttp://www.fotosik.p...3a23ad1c4e.html http://www.fotosik.p...96e46bbab2.html

#2 AdamPaweł

AdamPaweł

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano wrzesień 03 2009 - 18:30

Ja zbliżoną temperaturę osiągam przy nieco większej odległości lampy od skorupy lustrzanką 50W dla większego i 60W dla mniejszego żółwia. Ale widzę, że ty masz prawie całą górę terra zakrytą, ja ok. połowy. Jak w takim razie rozwiazujesz problem cyrkulacji powietrza i wilgotności? Mnie powietrze pewnie lepiej krąży, za to muszę mocniej grzać i ciężko mi utrzymać wilgotność. Zaobserwowałem, że żółw (ten większy, bo mniejszy ciągle zestresowany po przeprowadzce praktycznie cały czas leży w sianie) wyleguje się tuż obok punktu ciepła (nie w "punkcie zero" ;D), gdzie jest ok. 31-32 stopnie. Ale trzeba wziąć poprawkę na tani termometr - to są wskazania przybliżone. UVB świeci dośc mocno, ja mam tylko 13W kompakt i nie jest ciemny...

#3 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 03 2009 - 18:51

Czy to normalne ze UVB ma tak jasne i mocne światło?

Normalne :)

Jak zmierzyłem temperaturę, tam gdzie Maniek sobie leży, to waha się między 32 a 35 C. Nie za dużo, może podnieść mu żarówkę, bo jak tak ma grzać przez 8-10 h to tam może się zrobić bardzo gorąco!?

Skoro zmierzyłeś, że jest 32-35 to dlaczego miałoby się zrobić cieplej. Po jakim czasie od włączenia mierzyłeś? Jak będzie mu za ciepło to pójdzie w drugi kąt.

jak Maniek troche pośpi to potem lata z jednego kąta w drugi i drapie w szybę. Z czym to może być związane?

Nagrzeje się, naładuje akumulator to dostaje wigoru i zwiedzać chce. U wieli osób nie sprawdziły się szklane terraria, bo żółwie ciągle chcą z nich wychodzić :) Najczęściej jak nie widzą co jest dalej to nie kombinują.

Niestety na zdjęciach widzę, że wywaliłeś pieniądze w błoto i kupiłeś kompakt zamiast świetlówki liniowej. W dodatku on dość wysoko jest, więc nie wiem czy jest z niego jakiś pożytek.

#4 gosc_Kamilozo

gosc_Kamilozo
  • Guests

Napisano wrzesień 03 2009 - 19:26

Myślalem o świetlówce ale weter powiedział ze kompakt w zupełności mu wystarczy (na pudełku jest napisane ze zasięg ma do 50 cm a ja go powiesilem centralnie w terra o dł 80cm wiec 10 cm zapasu zostaje). Co do wychodzenia to cały czas cos kombinuje i nawet przy tej szybie na której jest fototapeta :/ Wydaje mi sie ze w terra jest odpowiednia cyrkulacja, poza tym kilka razy spryskuje je wodą ale juz na dniach będę mu zmieniał całe podłoże (kawałek wyciętj trawki, kora i kamienie) Jak przybedzie troszkę wiecej kasy to planuje zrobic mu terra z płyt i o wiele wieksze. Aaaa i jeszcze, UVB powinienem obniżyć? Mam mozliwość, ale byłem przekonany ze taka wysokość wystarczy :/ bedzie miało to związek z kondycją żółwika?

#5 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 03 2009 - 20:35

Myślalem o świetlówce ale weter powiedział ze kompakt w zupełności mu wystarczy

Ja twierdzę, że do długich poziomych terrariów powinno się stosować świetlówkę liniową.

powiesilem centralnie w terra o dł 80cm wiec 10 cm zapasu zostaje

Naprawdę? To zmierz odległość od kompaktu do podłoża w rogu terrarium.

Jak przybedzie troszkę wiecej kasy to planuje zrobic mu terra z płyt i o wiele wieksze.

To zrób też głębsze, żeby miał dużo podłoża.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: oświetlenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych