Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Niespodzianka

- - - - - rozmnażanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2009 - 20:45

Zobaczcie co mój mąż znalazł dziś rano w naszym terrarium z żółwiami stepowymi. No szczęka mi opadła. Prawdę mówiąc w tym roku kompletnie nie miałam głowy do zajmowania się nimi. Szczególnie w okresie rozrodu. Może trochę wstyd się przyznać, że zapewniałam swoim zwierzętom tylko podstawową opiekę kompletnie się nie przykładając do ich ewentualnego rozmnażania, ale okres tuż przed i tuż po narodzinach mojej córeczki był dla mnie dość trudny.

Znalazłam nawet jedno jajo nie zakopane, ale nie było zapłodnione nawet. Tymczasem okazuje się, że jaj było więcej a przynajmniej jedno z nich było zapłodnione. Dobrze, że nie wymieniałam żółwiom całej ściółki i ograniczyłam się tylko do sprzątania wierzchniej warstwy.

Teraz czekam i co godzinę patrzę czy znów coś nie wylezie. Mam nadzieję, że tego malucha uda mi się odchować. Będzie rówieśnikiem mojej córki i będzie jej osobistym żółwiem.

No. To teraz zapewne już wiecie co mój mąż znalazł w terrarium, więc czas na zdjęcia:

[img width=410 height=550]http://www.terrarystyka.pl/album/albums/userpics/10434/IMG_5614_t_1.jpg[/img]

[img width=412 height=550]http://www.terrarystyka.pl/album/albums/userpics/10434/IMG_5617_1.jpg[/img]

#2 gosc_gutek14

gosc_gutek14
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2009 - 20:54

Gratuluje Asiu. W końcu się udało.  ;D Fajny maluszek.

#3 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2009 - 21:03

No właśnie. Jak pilnowałam jaj, inkubowałam dmuchałam i chuchałam to nic się nie działo. Jak nie miałam czasu i głowy, żeby się tym zająć to proszę. Wziął i się wylągł.

#4 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano wrzesień 30 2009 - 12:43

Ale numer  :o Super, gratulacje i trzymam kciuki za malucha :)

#5 Jackall

Jackall

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 7752 postów

Napisano wrzesień 30 2009 - 12:58

Ale fajny  ;D

Jak pilnowałam jaj, inkubowałam dmuchałam i chuchałam to nic się nie działo.

Dokladnie, czasami chyba za bardzo sie przejmujemy  :tak: a natura robi swoje  :)

#6 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 30 2009 - 14:42

W głowę zachodzę jak on się tam uchował, przy tych moich wiecznie kopiących żółwiach :) Na razie maluch wykazuje aktywność na poziomie trawie zero. Wieczorem zaczął szukać ciemniejszego miejsca do zaśnięcia rano wylazł z zaimprowizowanej kryjówki i się grzeje. Obraca się tylko nieznacznie, ale się w zasadzie nie przemieszcza. Raz na kilka minut ziewnie, albo ruszy łapą. Praktycznie cały czas ma jeszcze zamknięte oczy. Jeszcze nie wchłonął pęcherzyka żółtkowego, który ma tak około 6-8 mm średnicy i oczywiście ciągle jest miękki. Jak zacznie się żwawiej poruszać i jeśćto wezwę weta na spisanie protokoły potwierdzającego urodzenie w niewoli i będę mogła go zarejestrować.

#7 Hox

Hox

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 2761 postów

Napisano wrzesień 30 2009 - 17:29

Ooo. Gratuluję! Bardzo ładny maluch :tak: ;)

#8 gosc_kleo30

gosc_kleo30
  • Guests

Napisano październik 01 2009 - 10:43

Asiu ,,udało mi sie zalogowac. Szczerze gratuluje. Wyinkubowanie malucha w terrarium to dopiero wyczyn:) Czy szukałaś pozostałych jaj? Sa jakies jeszcze?? jakbyś chciała jakis porad to służe pomocą Olka

#9 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano październik 01 2009 - 11:21

Dzięki, za porady. Pozostałych jaj nie szukałam. Pomyślałam, że skoro żółwie ich nie rozkopały to jeśli są to w miejscu gdzie one nie ryją. Wbrew pozorom nie zakopują się wszędzie. Bałam się, że jeśli by coś miało się jeszcze wykluć to może prędzej zaszkodzę niż pomogę. Poza tym przy moim maluch taka akcja jest prawie niemożliwa. Mam pytanie do Ciebie. W jakich odstępach czasu maksymalnie mogą się kluć osobniki z tego samego gniazda?

#10 gosc_kleo30

gosc_kleo30
  • Guests

Napisano październik 01 2009 - 12:59

Aisa, moje zawsze się kluły z inkubatora, nie wiem jak to ma sie do gniazda w terrarium . Jeśli chodzi o inkubator kluły się w przeciagu 2-5 dni. Ale wiesz,,, Twoje musza się wykopać itp, ja bym jednak na Twoim miejscu delikatnie rozkopała gniazdo, prawdopodobnie jestw  miejscu gdzie jest ciepło, pod żarówką! One tam własnie skłądają jaja. Zresztą skorupki będa Ci potrzebne dla powiatowego weterynarza. Teraz nic im nie zadzkodzisz , a wręcz pomożesz wyjść na swiat.

#11 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano październik 01 2009 - 15:46

Zresztą skorupki będa Ci potrzebne dla powiatowego weterynarza.

Jedno jajko, które było niezalężone i zostało złożone na wierzczhu to mam. Maluch wykopał się z kawałkiem skorupki, więc to też mam.

Teraz nic im nie zadzkodzisz , a wręcz pomożesz wyjść na swiat.

No to chyba podrzucę Mała tacie a sama spróbuję przekopać terrarium.

Aha. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak duży jest woreczek żółtkowy w momencie wyklucia i jak długo się wchłania?

#12 gosc_kleo30

gosc_kleo30
  • Guests

Napisano październik 01 2009 - 18:56

to różnie bywa. U mnie czasami woreczek był wielkosci nawet małej wiśni,a czasami już był wchłonięty. Generalnie w przeciągu dwóch dni woreczek zostaje wchłonięty. Już jutro zauważysz różnice. pzd Ola

#13 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano październik 01 2009 - 19:44

Nie wiem, czy zauważę, bo był bardzo zapaskudzony podłożem. Trochę już odmoczyłam i delikatnie oczyściłam miękkim pędzelkiem, ale trzeba jeszcze powtórzyć. Za Twoją namową rozkopałam całe terrarium, wywaliłam worek podłoża i znalazłam tylko drugą połówkę skorupki. Jest jedynakiem. Ale przynajmniej wiem, gdzie siedział :) Widzę, że z dnia na dzień robi się coraz żwawszy :) Napisz mi jeszcze proszę, kiedy powinien zacząć się interesować jedzeniem. Czy trudno jest odchować takiego malca?

#14 gosc_Gadziorka

gosc_Gadziorka
  • Guests

Napisano październik 01 2009 - 20:08

Gratulację! Oby się dobrze rozwijał  :tak:

#15 gosc_kleo30

gosc_kleo30
  • Guests

Napisano październik 02 2009 - 07:52

Asia odchowanie jest łatwie, nic trudnego .Robisz to samo co z dorosłymi. Maluch musi miec zapewniony stały dostęp do wody ( jakaś mała podstawka) one często pija i wypróżniają się własnie w wodzie. Lekko wilgotne podłoze ( darń) ,różna zielenina,  na wiosne dużo słońca. Uwazaj aby nie rósł Ci za szybko, to są wyjątkowe żarłoki i w pierwszym roku podwajaja swoją wilekosc co jest akurat normalne. Za misiąć mozesz już podawac dodatki typu wapienne typu sepia itp. Oświetlenie tak jak u starch żółwi. Niech sie chowa zdrowo.!!!

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmnażanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych