Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Dwa żółwie w jednym terrarium

- - - - - łączenie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_kemot_p

gosc_kemot_p
  • Guests

Napisano październik 21 2009 - 11:00

Witam, posiadam żółwia stepowego i chciałbym mu dokupić towarzysza. Czy można trzymać 2 zółwie stepowe w jednym terrarium? Pozdrawiam!

#2 gosc_ariel88

gosc_ariel88
  • Guests

Napisano październik 21 2009 - 12:07

z tego co wiem to tak, przynajmniej wiele razy się z czymś takim spotkałem. W ogrodach zoologicznych takie żółwie trzyma się po kilkanaście sztuk nawet.

#3 AdamPaweł

AdamPaweł

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano październik 23 2009 - 17:48

Przeczytaj mój wątek, a znajdziesz odpowiedź. Ja mam dwie samiczki, znacznie różniące się rozmiarami - lecz wbrew obawom oba gady bardzo do siebie lgną i nie wyrządzają sobie krzywdy. Oczywiście terra (i WYBIEG) musi być odpowiednio duże.

Ogrody zoologiczne nie są żądną wyroczną - to zazwyczaj katownie dla zwierząt - widziałem i wiem.

Musisz sprawdzić płeć żółwi - współlokatorów.

I nie kupuj żółwia stepowego ze sklepu zoologicznego - tylko z hodowli. Ten gatunek jest już narażony na wyginięcie - między innymi właśnie z powodu odłowów na rzecz terrarystów. Nieważne, czy odłowy są legalne czy przemytnicze - skutek jest identyczny :nie:

#4 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano październik 23 2009 - 23:19

. Czy można trzymać 2 zółwie stepowe w jednym terrarium?

Można ale:
1. żółw naprawdę nie potrzebuje towarzystwa w terra
2. terra powinno być naprawdę duże
3. jeśli się uprzesz to najlepiej, żeby to były dwie samice
4. dla bezpieczeństwa tego żółwia, którego już masz nowy lokator powinien spędzić kilka miesięcy (a najlepiej kilkanaście) na kwarantannie ze względu na herpes

W ogrodach zoologicznych takie żółwie trzyma się po kilkanaście sztuk nawet.

Ogrody zoologiczne są kiepskim autorytetem w tym temacie.

#5 gosc_kemot_p

gosc_kemot_p
  • Guests

Napisano październik 26 2009 - 15:23

A możesz mi podać namiary na taką hodowlę?? Mam jeszcze jedno pytanie: żółwia kupiłem w sklepie zoologicznym 12 lat temu, kiedy nie było potrzeby rejestrowania go. Czy teraz mogę go jakoś zarejestrować? Czy brak dokumentów nie będzie stał na przeszkodzie, gdy będę chciał go zabrać do weterynarza?

#6 AdamPaweł

AdamPaweł

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano październik 26 2009 - 17:02

Nie jestem żadnym autorytetem, więc raczej z ciekawości stawiam pytanie dotyczące tego tematu: czy na 100% towarzystwo nie może być dla żółwi dobre? Moje samice mają dwie doniczki, miejsca do zakopywania się, a 90% nocy śpią koło siebie, nieraz chodzą za sobą (na zmianę), więc aktywizują się ruchowo (w rodzieleniu wyraźnie mniej się ruszały, szczególnie mniejszy). Co chwila się obwąchują, i o ile na początku czasem nerwowo przy tym obwąchiwaniu się chowały czasem głowę do skorupy, to teraz nie ma o tym mowy, bywa że przysną łeb w łeb :). Czasem nawet jest tak, że jeśli po zapaleniu świateł jeden wytoczy się z kryjówki wcześniej - to drugi, gdy go zauważy, zaraz się wygrzebuje i podchodzi :)

Oczywiście moje obserwacje mogą być obarczone jakimś błędem.

#7 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano październik 27 2009 - 11:16

Mam jeszcze jedno pytanie: żółwia kupiłem w sklepie zoologicznym 12 lat temu, kiedy nie było potrzeby rejestrowania go. Czy teraz mogę go jakoś zarejestrować? Czy brak dokumentów nie będzie stał na przeszkodzie, gdy będę chciał go zabrać do weterynarza?

Dla zwierzakow kupionych w okresie gdy nie obowiazywaly dokumenty i rejestracja byl okres "amnesti" - rejestrowalo sie je "na gebe". Bylo, minelo, teraz aby zarejestrowac gada trzeba miec dokumenty - najlepiej albo CITES albo zaswiadczenie lek. wet. o urodzeniu w niewoli.
Brak rejestracji nie jest przeszkoda w wizycie u weterynarza, za to uniemozliwia legalna sprzedaz.

AdamPawel, z gadziorami jest tak, ze nawet w obrebie tego samego gatunku sa duze roznice zachowan - jedne osobniki moga byc bardziej lagodne i zdawac sie laknac towarzystwa poddczas gdy drugie sa terytorialne i  agresywne.

#8 gosc_ariel88

gosc_ariel88
  • Guests

Napisano październik 27 2009 - 12:13

Uczepiliście się ogrodów zoologicznych a w żadnym poważnym pewnie nie byliście. Zapraszam więc np do ogrodu zoologicznego we Frankurcie nad Menem, nie mówiąc już o takich perełkach jak ogród w San Diego. Nie lubie jak ktoś pisze bzdury bo nie chodzi tu o wyrażanie opinii tylko fakty, a jak ktoś widział tylko ogród we Wrocku czy Pozaniu to porównania i pojęcia w temacie wogóle nie ma.

#9 gosc_Joolia

gosc_Joolia
  • Guests

Napisano listopad 03 2009 - 13:23

Może się niestety stać tak jak u mnie, że żółwie nie będą w stanie się dogadać i trzeba je będzie rozdzielić. Musisz być przygotowany na taką sytuację - u mnie terraria zajmują pół pokoju.

#10 gosc_ariel88

gosc_ariel88
  • Guests

Napisano listopad 03 2009 - 13:55

Moim zdaniem nawet w przypadku, kiedy mamy/trzymamy już jakis czas parę lub więcej osobników, musimy posiadać w razie czegoś jakieś terrarium, które będzie służyć za zastępcze. Niekiedy zdarza się, że zwierzęta przestają się tolerować nawet po wspólnie spędzonym roku czy pięciu i my na to nie mamy wielkiego wpływu. Warto więc w taki sposób się zabezpiczyć i w ten sposób uniknąć problemu.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: łączenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych