Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Apatia u żółwia?

- - - - - zachowania

• Zamknięty Temat jest zamknięty
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Kamilozo

gosc_Kamilozo
  • Guests

Napisano listopad 21 2009 - 11:28

Witam, Mój żółwik od miesiąca zachowuje się trochę dziwnie. Bardzo mało je i ciągle śpi, czasami potrafi przespać 2 dni, dopiero jak otworzę terra aby wyczyścić budzi sie ale nie zawsze. Czy jest to związane z faktem ze normalnie o tej porze roku powinien być w śnie zimowym? żółwia znalazlem na działce w lipcu więc moja przygoda z nim dopiero się zaczęła. Co do zimowanie to czytałem o nim ale boję się że zrobię żólwiowi krzywdę, może w przyszłym roku. Podobnie jest z jedzeniem, do października dostawał świeże roślinki z łąki, potem przerzuciłem go na susz i mrożone roślinki. Mrożone je, ale suszu w ogóle. Jak tak dalej pojdzie to do stycznia wszystko mi zje i zostanie tylko susz. Z góry dzięki za pomoc

#2 Ceratogyrus

Ceratogyrus

Advanced Member

• Moderator nieaktywny
  • PipPipPip
  • 10717 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano listopad 21 2009 - 12:07

Czy jest to związane z faktem ze normalnie o tej porze roku powinien być w śnie zimowym?

Jak najbardziej.

Mrożone je, ale suszu w ogóle

Musisz znalezc ziola w supermarkecie(ekstra to to nie jest,ale mozesz samemu sporobowac wysiac,niektore gat.szybko rosna).Mozliwe ze nigdy nie bedzie chcial juz suszu jesc jesli nigdy nie byl nim karmiony.
Zajrzyj jeszcze tu:
http://www.terraryst...8&topic=32812.0

• Andreablani lubi to

#3 gosc_coffeefreak

gosc_coffeefreak
  • Guests

Napisano listopad 21 2009 - 20:47

Mam podobny "problem" i tak właśnie myślałem, że to może chodzić o sen zimowy. Pytanie tylko czy pozwolić mu spać i czekać aż sam się uaktywni czy go trochę wybudzać poprzez zapalanie lampy? Jak myślicie?  :) Zauważyłem, że jeżeli mu nie włączę światła to sama specjalnie nie wychodzi z jamki. Jak zapalę, wychodzi na, powiedzmy 30 minut, pogrzeje się i ucieka.

#4 gosc_Kamilozo

gosc_Kamilozo
  • Guests

Napisano listopad 22 2009 - 23:20

no właśnie, wybudzać czy nie, zapalać lampki czy nie?? moj zółw nie ma kryjówki, jestem na etapie tworzenia jej ale wydaje mi sie ze nie przeszkadza mu to. poza tym on bardzo lubi zakopywac sie w tych swoich drewienkach i czasem to nawet przez 2 dni nie wyjdzie spod nich.

#5 Ceratogyrus

Ceratogyrus

Advanced Member

• Moderator nieaktywny
  • PipPipPip
  • 10717 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano listopad 22 2009 - 23:25

Jesli wyraznie "zabiera" sie na zimowanie nie zapalj mu lampki,nie dogrzewaj w zaden sposob terrarium niech sobie przezimuje do wiosny,ale jest jedno ALE :przed zimowaniem gad powinien sie dokladnie wyproznic i nieprzyjmowac pokarmu.

Bardzo mało je

No wlasnie czy malo ale caly czas je?

Edit:

Zapomnialem dodac ze aby gad przeszedl zimowanie bez uszczerbku na zdrowiu powinien byc w dobrej kondycji fizycznej,absolutnie nie zimuje sie osobnikow oslabionych chorych lub po przebytych chorobach w ostatnim czasie.

#6 gosc_Kamilozo

gosc_Kamilozo
  • Guests

Napisano listopad 24 2009 - 20:20

jak dam mu swieze zielsko, podstawie pod dziobek to zje ale normalnie to nie bardzo. Zrobię mu dziś porządną kąpiel zeby sie wypróżnił i do wyra niech idzie. Wczoraj urzadzilem mu kryjowke i dzis jak przyszedlem z pracy to zamiast pod lampka byl w kryjowce wiec chyba sam sie domaga tego snu zimowego. Podpowiedzcie tylko czy ta kapiel wystarczy czy cos jeszcze zrobic? Jeśli mam go zimowac to rozumiem ze całkowicie wyłączyc mu lampki ale teraz czy w tym terra nie bedzie mu za gorąco (przy wylacz lampkach jest cos kolo 20C) ?? czy przeniesc go gdzies indziej, w chlodniejsze miejsce w domu?  No i skąd bede wiedzial ze juz koniec zimowania? sam wyjdzie? :)

#7 Ceratogyrus

Ceratogyrus

Advanced Member

• Moderator nieaktywny
  • PipPipPip
  • 10717 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano listopad 25 2009 - 00:16

zamiast pod lampka byl w kryjowce wiec chyba sam sie domaga tego snu zimowego

Na to wyglada.

Podpowiedzcie tylko czy ta kapiel wystarczy czy cos jeszcze zrobic?

Wystarczy zeby sie dokladnie wyproznil.

Jeśli mam go zimowac to rozumiem ze całkowicie wyłączyc mu lampki ale teraz czy w tym terra nie bedzie mu za gorąco (przy wylacz lampkach jest cos kolo 20C) ??

Zimowanie przeprowadza sie stopniowo,najpierw niech bedzie te 20*C,potem powinienes ja stopniowo obnizac.

#8 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano listopad 27 2009 - 00:24

Jesli wyraznie "zabiera" sie na zimowanie nie zapalj mu lampki,nie dogrzewaj w zaden sposob terrarium niech sobie przezimuje do wiosny,ale jest jedno ALE :przed zimowaniem gad powinien sie dokladnie wyproznic i nieprzyjmowac pokarmu.

Bądź łaskaw nie wprowadzać ludzi w błąd. To może kosztowac życie żółwia. Takie drzemanie w terrarium nie ma nic wspólnego z hibernacją i może się zakończyć tragicznie. Bardzo Cię proszę, żebyś nie wypisywał tau takich bzdur.

#9 Ceratogyrus

Ceratogyrus

Advanced Member

• Moderator nieaktywny
  • PipPipPip
  • 10717 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano listopad 27 2009 - 00:29

Takie drzemanie w terrarium nie ma nic wspólnego z hibernacją

A wg Ciebie z czym o tej porze roku?Żółw sie do tego zabiera ale nie ma jak gdyz w terrarium ma skoki temperatury,to co przysypia sobie na dwa dni o tej porze roku?Gdyby spadla temperatura i zaprzestano by karmienia gad zapadl by w sen zimowy.Jesli wiesz co jest tego przyczyna to wyjasnij wg siebie czym spowodowane jest zachowanie żółwia bez zbednych uszczypliwosci w moim kierunku.Udziel tez paru rad bo Twoj post zbyt wiele do tego watku nie wniosl ::).

#10 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano listopad 27 2009 - 00:52

A wg Ciebie z czym o tej porze roku?

Z drzemką, która może się zakończyć szybkim zejściem a w najlepszym przypadku anoreksją. Hibernacja w temperaturze pokojowej nie istnieje. Żółw w takiej temperaturze nie zapada w sen zimowy, poprostu spi i przestaje przyjmować pokarm, jego metabolizm niestety nie zwalnia, bo jest za ciepło.

Tak więc prawda jest, że o tej porze roku żółw szykuje się do hibernacji, ale drzemka w temperaturze pokojowej hibernacją nie jest i pod żadnym pozorem nie wolno zostawić żółwia w takich warunkach na dłużej.. I bardzo Cię proszę o niekontynuowanie tematu i nie wprowadzanie użytkowników w błąd.

#11 Ceratogyrus

Ceratogyrus

Advanced Member

• Moderator nieaktywny
  • PipPipPip
  • 10717 postów
  • LokalizacjaGniezno

Napisano listopad 27 2009 - 00:58

ale drzemka w temperaturze pokojowej hibernacją nie jest i pod żadnym pozorem nie wolno zostawić żółwia w takich warunkach na dłużej..

Czyli nie mozna wtedy zolwiowi umozliwic zimowania obnizajac temperature,zaprzestajac karmic?

drzemka w temperaturze pokojowej

No oczywiscie ze nie nie jest to mozliwe,ale wprowadzenie zolwia w sen zimowy o tej porze roku zapewniajac wszystkie konieczne do tego warunki nie jest wskazane?

#12 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano listopad 27 2009 - 01:04

Czyli nie mozna wtedy zolwiowi umozliwic zimowania obnizajac temperature,zaprzestajac karmic?

Obniżenie przez wyłączenie ogrzewania w terrarium nie wystarczy, bo to nie jest jeszcze hibernacja.

No oczywiscie ze nie nie jest to mozliwe,ale wprowadzenie zolwia w sen zimowy o tej porze roku zapewniajac wszystkie konieczne do tego warunki nie jest wskazane?

Jest wskazane, ale nie z dnia na dzień. Żółw musi być odpowiednio przygotowany. Odkarmiony, zbadany, odrobaczony (a samo to trwa kilka tygodni). Poza tym trzeba mieć przygotowane stanowisko w którym będzie się stopniowo obniżać temperaturę do około 5 stopni. A nie wyłączyć ogrzewanie w terrarium i już, załatwione.

#13 gosc_coffeefreak

gosc_coffeefreak
  • Guests

Napisano grudzień 08 2009 - 12:22

Ale się kłócicie  ;)  Asiu mam pytanie, zaznaczam, że mogę się mylić ;), piszesz, że:

Żółw musi być odpowiednio przygotowany. Odkarmiony, zbadany, odrobaczony (a samo to trwa kilka tygodni).

W ramach dbania o stworzenie zgadzam się, ale czy w środowisku naturalnym ktoś to robi? czy to my staramy się zadbać o zbyt wiele rzeczy?
Poza tym, no dobra nie ma hibernacji w warunkach pokojowych. Więc przejawem czego jest dwu tygodniowa drzemka? Mój żółwik spał sobie dwa tygodnie  i właśnie przed pół godziny wyszedł z kryjówki. Jeżeli to coś niepokojącego i powinienem pójść do weterynarza to napiszcie, tylko się nie kłóćcie  ;)

Jeśli masz coś konkretnie do mnie to na PW. Asia

#14 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano grudzień 08 2009 - 17:00

W ramach dbania o stworzenie zgadzam się, ale czy w środowisku naturalnym ktoś to robi? czy to my staramy się zadbać o zbyt wiele rzeczy?

W srod. nat. hibernacja jest jednym z selekcjonerow i bez litosci wykasza osobniki slabsze, z ktorymi jest cos nie tak. Po prostu sie nie budza. A wiadomo, ze jak mamy zwierzaki jako pupili, to nie godzimy sie na cos takiego.

Poza tym, no dobra nie ma hibernacji w warunkach pokojowych. Więc przejawem czego jest dwu tygodniowa drzemka?

Chce zimowac ale nie moze zapasc w odpowiednio gleboki sen w temp. pok. Mysle, ze to po prostu kwestia zapewnienia odpowiedniej temp. - moze w piwnicy? Ja zimowalam swoje brody wlasnie tak, w pudlach z mchem w piwnicy.

#15 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 09 2009 - 00:33

W ramach dbania o stworzenie zgadzam się, ale czy w środowisku naturalnym ktoś to robi?

a co? Chcesz w warunkach terraryjnych sprawdzać teorię selekcji naturalnej? No chyba nie o to chodzi, prawda?

Poza tym, no dobra nie ma hibernacji w warunkach pokojowych. Więc przejawem czego jest dwu tygodniowa drzemka?

To jest chęć zapadnięcia w sen zimowy, który jest niestety w temperaturze pokojowej niemożliwy. Już to wyjaśniłam i chyba nie czytałeś uważnie. Jest więc to tylko drzemka dość wycieńczająca i niebezpieczna dla żółwia.

Mój żółwik spał sobie dwa tygodnie

Radosna lekkomyślność z Twojej strony. Ot i wszystko.

i właśnie przed pół godziny wyszedł z kryjówki.

No to się ciesz. Jak byś mu tak pozwolił dłużej pospać to nie wiadomo czy by wyszedł.

#16 gosc_coffeefreak

gosc_coffeefreak
  • Guests

Napisano grudzień 30 2009 - 14:48

Alicja: dzięki za komentarz o hibernacji w war. naturalnych, nie pomyślałem o tym. Rzeczywiście ma to sens. Asia: nie, nie chcę sprawdzać tej teorii wbrew temu, co zdajesz się uważać nie jestem idiotą. . . Po prostu nie wiedziałem stąd też pytania  >:( Co do tej piwnicy to myślałem o tym, ale trochę się boję. nie mieszkam w domku, a w bloku zawsze się może jakiś kot albo szczur zaplątać :/ W każdym razie żółw jest w tej chwili w pełni aktywny i normalnie je. Nauczony doświadczeniem, postaram się lepiej to zorganizować następnym razem;) Dzięki za wszystkie wartościowe komentarze :)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zachowania

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych