Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Inkubowanie jaj żółwia stepowego

- - - - - rozmnażanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 06 2009 - 20:00

W dziale fotogaleria zamieściłam opis inkubatora, jaki zorganizowałam dla trzech jaj zniesionych przez moje żółwice, nietypowo, bo pod koniec listopada. Do inkubacji podeszłam trochę bez większego entuzjazmu, bo i pora składa nia jaj dziwna dość, większość żółwi o tej porze układa się do snu zimowego, a moim się zebrało na rozmnażanie. Samiec co prawda szalał za swoimi dziewczynami, ale jakoś w niego nie wierzyłam.

Dziś zajrzałam do jaj i prześwietliłam je. A jednak wyglądają na zapłodnione. Widać rozwijające się zarodki i tworzącą się banderolę. Jak mi się uda namówić męża do współpracy to pokażę zdjęcia. Będę w tym wątku relacjonować postępy inkubacji, ot choćby po to, żeby w przyszłości pamiętać co i jak. Na początek kilka faktów.

1. Jaja pochodzą od dwóch samic. Pojedyncze zostało złożone około 25 listopada. Dwa kolejne około 28 listopada.
2. Starsze jajo ma nietypowy kształt, jest węższe i dłuższe. Na początku było opasane wyraźnym jaśniejszym paskiem biegnącym przez środek, po mniejszym obwodzie.
3. Jaja do inkubatora trafiły 1 grudnia 2009 r.
4. Początkowo temperatura inkubacji 27.5 C, dziś zmieniona na 29 C
5. Notoryczne problemy z uzyskaniem optymalnej wilgotności. Wylanie wody na dno inkubatora skutkuje zbyt dużą wilgotnością, pozostawienie wody tylko w pojemniku powoduje, że wilgotność jest zbyt mała. Może po podniesieniu temperatury będzie lepiej

Uwaga!!!

Wszelkie komentarze i pytania proszę zadawać w równoległym wątku, założonym specjalnie w tym celu.

#2 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 06 2009 - 21:20

Delikatnie zrobiłam zdjęcia. Na początek zdjęcia pokazujące różnicę wielkości między starszym jajem i dwoma młodszymi. Jest o dobry centymetr dłuższe. Zasugerowano mi nawet, że może to być jajo bliźniacze. Niestety nie widać opaski, którą opisywałam. Na dwóch młodszych jajach widać  na wierzchu, jak się wie, gdzie patrzeć, przebarwienia skorupki, takie jaśniejsze "czapeczki". OK. Słabo widać bo jaja przybrudzone.

#3 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 06 2009 - 21:24

Delikatne prześwietlenie jaj potwierdza obecność banderoli. Dwa dni temu jeszcze ich nie było. Na początek dwa młodsze jaja, bo są one typowe.

#4 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 06 2009 - 21:30

"Odmieniec" różni się nie tylko kształtem, ale i banderolą. Na szczęście tu też się pojawiła.

#5 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 17 2009 - 22:22

Przyszła zima. Pomieszczenie w którym znajduje się mój inkubator nie jest ogrzewane, więc zastosowany kabel grzewczy nie był w stanie utrzymać temperatury w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dokupiłam więc drugi kabel o mocy 25W i szybko zainstalowałam. Temperatura ustabilizowała się bardzo szybko. Najświeższe zdjęcia jutro.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmnażanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych