Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Inkubowanie jaj żółwia stepowego - pytania i komentarze

- - - - - rozmnażanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 06 2009 - 22:15

Ponieważ chciałabym z wątku o inkubowaniu jaj zrobić coś w rodzaju bloga, dlatego poproszę o to, aby wszelkie pytania i komentarze zadawać tu.

#2 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano grudzień 06 2009 - 22:25

Apropo Twoich problemow z wilgotnoscia - ja procz moich poczatkow przygody z hodowla, kiedy korzystalam z ibkuba z czescia wodna, pozniej zwilzalam juz wylacznie substrat - wyniki swietne, wiec moge polecic jako przetestowana metode.

#3 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 06 2009 - 22:33

No nie wiem, czy w przypadku jaj żółwia takie zwilżanie substratu jest wskazane. Zapytałam o to osobę, która od kilku lat ma przychówek i raczej nie poleca.

#4 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano grudzień 07 2009 - 16:21

A dlaczego nie? Jakies uzasadnienie? Brody tez pochodza z b. suchych obszarow ale jaja zakopywane sa jamach gdzie wilgotnosc jest znacznie wyzsza i sa wowczas wlasnie otoczone wilgotnym substratem - u jednych gatunkow sub. dajesz bardzo delikatnie wilgotny, jesli jaja sa wrazliwe na wilgoc, u innych bardziej ale mysle, ze to uniwersalna metoda.

#5 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 07 2009 - 18:49

No w sumie to nie dopytałam (nie było czasu), więc muszę to zgłębić.

#6 gosc_kleo30

gosc_kleo30
  • Guests

Napisano grudzień 09 2009 - 14:40

Jaja jaszczurek ( agamy brodatej) różnią się od jaj żółwi stepowych, nawet nie ma co porównywać, inną strukturą . Jaja żółw lądowych są twarde a jaszczurek skórzaste. Rada aby podlewac ściółke przy inkubacji jaj stepowych = śmierć zarodków. Co innego przy zółwiach tropikalnych ale to już inny temat. Asia, trzymaj podłoże suche, a wilgotność reguluj poprzez wetylacje w inkubatorze. pzd Aleksandra

#7 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 09 2009 - 19:20

No właśnie tak mi się wydawało, choć przyznaję, że zastanawiałam się, czy zarodkom może zaszkodzić wilgoć pod spodem kiedy góra jest sucha. No ale ryzykować nie będę.

#8 Jackall

Jackall

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 7752 postów

Napisano grudzień 09 2009 - 19:26

Moze sprobuj takiej metody, podloze jest wilgotne ale jaja nie dotykaja tego podloza  ;)

[img width=550 height=366]http://i592.photobucket.com/albums/tt8/Jackal_01/eggs003.jpg[/img]

#9 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 09 2009 - 21:55

Być może przy następnym rzucie jaj wypróbuję ten patent :) Dzięki

#10 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano grudzień 10 2009 - 19:25

kleo30 a czy w naturze zolwie zagrzebuja swoje jaja w suchej sciolce? nie pytam aby sie wyklocac a z ciekawosci. Jajka zolwia nigdy w reku nie mialam, ale na zdjeciu Asi nie wygladaja bynajmniej jak twarde jajka ptasie tylko wlasnie podobnie do jaszczurczych.

Moze sprobuj takiej metody, podloze jest wilgotne ale jaja nie dotykaja tego podloza  Wink

No i sa zapadniete...

#11 Jackall

Jackall

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 7752 postów

Napisano grudzień 10 2009 - 19:44

No i sa zapadniete...

Wprawdzie nie sa to jaja zolwia tylko weza, chcialem tylko pokazac ta metode  ;) a to ze sa zapadniete w przypadku jaj weza nie ma to znaczenia  :)

#12 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 10 2009 - 22:11

Jajka zolwia nigdy w reku nie mialam, ale na zdjeciu Asi nie wygladaja bynajmniej jak twarde jajka ptasie

Są to jajka o twardej zwapnionej skorupce.

No i sa zapadniete...

No właśnie. Co to oznacza w przypadku jaj o skórzastej skorupie?

#13 Jackall

Jackall

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 7752 postów

Napisano grudzień 10 2009 - 22:31

No właśnie. Co to oznacza w przypadku jaj o skórzastej skorupie?

W przypadku jaszczurek zapadniete jaja swiadcza o zbyt niskiej wilgotnosci lub jaja sa nie zaplodnione, w przypadku wezy zapadniete jaj swiadcza o zblizajacym sie kluciu mlodych  ;)

#14 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 11 2009 - 09:27

W przypadku jaj żółwia o zapłodnieniu i rozwoju świadczy pojawienie się i powiększanie banderoli. Przy podświetlaniu można nawet zauważyć rozwijający się układ krwionośny. Jajo niezapłodnione albo obumarłepozastaja różowawe, bez banderoli, lub z jej zaczątkiem.

#15 gosc_kleo30

gosc_kleo30
  • Guests

Napisano grudzień 11 2009 - 20:04

kleo30 a czy w naturze zolwie zagrzebuja swoje jaja w suchej sciolce?

w ogóle nie składają jaj w ściółce tylko kopią dołki w ziemi. Dołki moga kopac najwyzej na 15cm ( w zależności od wielkosci żołwia stepowego)a na tym poziomie nie ma zbyt dużo wilgotności .JA nie mam pojęcia jak inkubuje się jaja agam brodatych ale co do jaj żółwi stepowych mam juz spore doswiadczenie. Nie jeden poległ przy mokrym substracie , zarodki żołwi greckich potrafią obumrzeć przy wilgotności powyzej 80% a co do piero przy wilgotnej ściółce. Można oczywiście eksperymenowac tylko po co? 100% klucia jest przy suchym substracie, po co kombinować. Każdy kto rozmnożył żołwie stepowe czy greckei o tym wie :)

#16 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano grudzień 12 2009 - 14:23

W przypadku jaszczurek zapadniete jaja swiadcza o zbyt niskiej wilgotnosci lub jaja sa nie zaplodnione

:tak:

W przypadku jaj żółwia o zapłodnieniu i rozwoju świadczy pojawienie się i powiększanie banderoli. Przy podświetlaniu można nawet zauważyć rozwijający się układ krwionośny.

U jaszczurek tez  :tak:

w ogóle nie składają jaj w ściółce tylko kopią dołki w ziemi.

No, o to mi chodzilo, przeciez to logiczne, ze nie uzywaja sciolki kokosowej  ::) :hihi:

100% klucia jest przy suchym substracie

co do jaj żółwi stepowych mam juz spore doswiadczenie

Trudno o lepszy argument  ;)

#17 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano grudzień 12 2009 - 16:42

W przypadku jaj żółwia o zapłodnieniu i rozwoju świadczy pojawienie się i powiększanie banderoli. Przy podświetlaniu można nawet zauważyć rozwijający się układ krwionośny.

U jaszczurek tez  :tak:

Też są banderole, czy widać żyłki?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmnażanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych