Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

żółw czerwonolicy, akwarium/terrarium

- - - - - warunki hodowli

• Zamknięty Temat jest zamknięty
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_cubchare

gosc_cubchare
  • Guests

Napisano grudzień 14 2009 - 20:28

witam, mam już żółwia czerwonolicego od jakiś 10 lat (na 5 urodziny dostałem ;)), jest wielkości dłoni i musze mu kupić nowe terrarium. teraz jest w małym akwarium, bez sprzętu, szkoda mi go, ale nigdy nie miałem funduszy na nowe akwarium. ale zbliżają się święta... ;> chce kupić akwarium o wymiarach ok. 80/45/45 (na większe nie mam miejsca). więc prośba moja jest taka. co w tym akwarium musi sie znajdywać? na pewno woda ;) i wysepka. filtr, światło, grzałka. potrzebuje rad, jak urządzić akwarium, jakie filtry (i inne urządzenia) polecacie, jak rozplanować elementy wystroju, może zdjęcia, jak wyglądają wasze akwaria. byłoby to dla mnie niezwykle pomocne, bo zupełnie sie na tym nie znam ;d zaznaczam, że mój budżet nie jest zbyt duży, chciałbym się zmieścić w 500zł. z góry dziękuje ;d

#2 Ambitna

Ambitna

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisano grudzień 14 2009 - 22:08

chce kupić akwarium o wymiarach ok. 80/45/45 (na większe nie mam miejsca).

Za male, jak nie masz odpowiednich warunkow to oddaj zolwia komus kto mu je zapewni.

Co do fitra to takie z gabka nie zabardzo sie sprawdzaja, lepiej kupic zewnetrzny przelewowy, ale jest w wiekszosci dosc glosny. Do ogrzewania mozesz wstawic pod akwarium ( nie cale) mate albo kabel grzewczy.

Potrzebny jest jeszcze promienik ciepla, i promieni UV  ( w czesci ladowej)

#3 gosc_cubchare

gosc_cubchare
  • Guests

Napisano grudzień 14 2009 - 22:12

hmm, według moich obliczeń powinno być dobre. żółw ma ok. 15cm długości, akwarium ma miec 5x3 długości żółwia, więc myślałem że tyle mu wystarczy. a co do filtrów to może jakiś konkretny model? jak już mówiłem, nieznam się na tym zupełnie.

#4 Ambitna

Ambitna

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisano grudzień 15 2009 - 07:27

A ile litrow ma te twoje akwarium?  Postaram sie czegos poszukac, ale na filtrze powinno pisac na ile litrow wody jest on przeznaczony.

#5 Kuper136

Kuper136

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1476 postów

Napisano grudzień 15 2009 - 09:16

filtrów to może jakiś konkretny model?

poszukaj kubełkowych nie zajmują miejsca w akwarium i są bardzo wydajne

ale na filtrze powinno pisac na ile litrow wody jest on przeznaczony.

No jest napisane, ale czym czym większy filtr nic nie zaszkodzi a raczej pomoże, bo nie polecam filtra który jest na max np 200l a ty masz 200l, bo nie będzie zbyt wydajny

#6 gosc_cubchare

gosc_cubchare
  • Guests

Napisano grudzień 15 2009 - 15:49

A ile litrow ma te twoje akwarium?  Postaram sie czegos poszukac, ale na filtrze powinno pisac na ile litrow wody jest on przeznaczony.

obecne czy nowe?

poszukaj kubełkowych nie zajmują miejsca w akwarium i są bardzo wydajne

niestety, jak dla mnie- za drogie. a może filtr denny?

#7 gosc_KamilVDono

gosc_KamilVDono
  • Guests

Napisano grudzień 15 2009 - 18:17

Z tego co policzyłem to masz mieć około 170L
Jeśli chodzi o filtr to polecam ci "Magi-1000"  filrmy RESUN 1000L na godzine denny trzeba czyścić co tydzień (ja tak musiałem)
więc tak jakby ci to policzyć to wychodzi:
około 170zł za akwa
75 na filtr
oświetlenie około 50 zł
grzałka 50 zł
wyspa 50zł
żwir, roślinki itp. 50zł
w razie czego zawsze 50 zł dodatkowo (Ja jak robie kosztorys to tak robie)
Razem 495 zł więc powinieneś więc 5zł zostaje ci na hamburgera ;D
Jeśli masz jakieś pytania jeszcze to spróbuje

#8 gosc_cubchare

gosc_cubchare
  • Guests

Napisano grudzień 15 2009 - 18:37

dziękuje bardzo! ;d pomogło mi ;d ja znalazłem akwarium za 105zl ;) niedaleko znalazłem sklep zoologiczny tanimi akwariami ;) a powiedzie mi, jak zrobić żółwiowi wyspe? jakie sposoby proponujecie? korzeń, kamień, półka w akwarium (widziałem jak koleś zrobił z drewna taką jakby półke)? na allegro widziałem też taki dryfujący pień (pisty w środku). co jest według was najlepsze? (i najtrwalsze, bo żółwie to niszczyciele)

#9 Ambitna

Ambitna

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisano grudzień 15 2009 - 18:51

Fajnie wygladaja wlasnie korzenie, tak naruralnie, mozesz tez z jakiegos duzego kamienia, lub taka szklana polka z podestem (tylko trzeba dopasowac do danego akwarium), mozesz tez przykleic szybe w akwarium i do jednej czesci (tej wiekszej) nalac wody a na ta mniejsza dac podloze i jakies dekoracje, tylko w tym ostatnio rozwiazaniu trzeba zapewnic bezpieczne zejscie do wody, ja osobiscie polecam albo korzen albo przedzielnie akwa/

#10 gosc_cubchare

gosc_cubchare
  • Guests

Napisano grudzień 15 2009 - 18:58

a macie może zdjęcia waszych akwariów? szalenie mnie interesuje jak wygladają wasze ;) chciałbym się w ten sposób wzorować na czymś urządzając własne ;D ja w internecie znalazłem taką stronę fajną o żółwiach czerwonolicych, tam jest dużo informacji.http://www.czerwonolicy.waw.pl/ Edit: http://i46.tinypic.com/nd6b86.jpg - na zdjęciu mój żółw i podglądowy rysunek jego przyszłego domu ;) (czerwona linia to kształt akwarium, niebieska to poziom wody) myśle że tyle powinno mu wystarczyć ;D

#11 gosc_Walu

gosc_Walu
  • Guests

Napisano grudzień 16 2009 - 06:17

Witam jestem tu nowy ale z żółwiami bawię się już dobrych kilka lat. A więc akwarium które planujesz jest trochę za wąskie i zgodzę się z twoimi wyliczeniami, że w tej chwili jest zgodne z zaleceniami, ale gadzina mimo swoich latek może zacząć znowu rosnąć po zmianie warunków (czytaj polepszeniu) życie zna takie przypadki, także zastanów się dobrze czy na pewno nie uda Ci się kupić i zmieścić czegoś większego lub chociaż szerszego. Grzałka do wody, jeżeli jej nie miał do tej pory to dalej jej nie potrzebuje tutaj możesz śmiało zaoszczędzić, wystarczy, że temperatura wody zimą w dzień nie spada poniżej 20C. Filtr polecany przez wielu żółwiarzy to Aqua Nova NCF-1500 co prawda jest to wydatek ponad 200pln ale czyścić go trzeba raz na 3-5 miesięcy. Za oświetlenie wystarczy zwykła lampka biurkowa, to jakieś 20-30pln także tu też niedrogo, bo rozumiem, że na ze względu na cenę uvb nie ma co liczyć. Wyspę możesz zrobić sam najlepiej podwieszaną, kilka listewek w markecie budowlanym skręcić razem, parę złotych to kosztuje a najlepiej wygląda no i można ze względu na cenę co jakiś czas zmienić. Żwir możesz zebrać sam, ale z mojego doświadczenia wiem, że lepsze są otoczaki takie 3-5 cm kamienie, najłatwiej utrzymać czystość.

#12 gosc_cubchare

gosc_cubchare
  • Guests

Napisano grudzień 16 2009 - 19:13

kurde, ten filtr kubełkowy wydaje sie być coraz ciekawszy, choć nieco zniechęca mnie jego rozmiar ;/. znalazłem kilka pozycji poniżej 200zl, np: AquaNova NCF 600 lub 100 (gorsza wersja tego polecanego przez Walusia, myśle że też byłaby dobra), Eheim Classic 2213, Hagen Elite Cristal Flo 40 - 9W, Hailea h12 1200l/h, JBL Cristal Profi 250 lub Jebao 302 1000l/h (wszystkie znalezione na stronie aquatika.pl). wszystkie są do akwariów ok. 250l, z czego moje ma mniej niż 200, więc myśle, że byłyby dobre (technicznie jak i finansowo - 200zl chyba dam rade uzbierać). tylko powiedzcie mi szczerze, czy nie lepiej kupić 2 zwykłe filtry? z czym jest mniej roboty? i co jest tańsze w eksploatacji i utrzymaniu (wiem, że musze co jakiś czas wkłady dokupywać itp), oraz co jest łatwiejsze do utrzymania w czystości (chodzi mi teraz o filtr)?

#13 gosc_Walu

gosc_Walu
  • Guests

Napisano grudzień 16 2009 - 19:30

Odpowiedź jest jedna, kubełek, mam jeszcze większy filtr od ponad roku, i nie musiałbym, żeby nie awaria go w ogóle otwierać, filtry wewnętrzne mają same wady u żółwi, zajmują cenne miejsce w akwarium, jeżeli trzeba je czyścić to cały syf przedostaje się do akwarium, gdzina ma szansę go oderwać od szyby. Jest taka zasada, że filtr dla żółwia kupuje się co najmniej 2 razy większy niż zaleca producent dlatego, że jest to wyliczane dla ryb a one znacznie mniej brudzą czyli w twoim wypadku musisz się rozglądać za sprzętem do co najmniej 350 litrowego akwa. Rozmiar tego filtra o którym Ci pisałem to jego główna zaleta, większa powierzchnia filtracyjna.

#14 gosc_cubchare

gosc_cubchare
  • Guests

Napisano grudzień 16 2009 - 19:41

ale mi chodzi o to ze nie mam za bardzo gdzie trzymać ten filtr ;D dlatego wolałbym jakiś w miare mały, który gdzieś upchne

#15 gosc_KamilVDono

gosc_KamilVDono
  • Guests

Napisano grudzień 16 2009 - 19:56

Wyspe zrobiłem ze ... starego akwarium ;D wyciąłem jedną ściankę i ułożyłem na "górce" ze styropianu tak, że idealnie pasowało. Nasypałem ziemi, posadziłem roślinki i trawe.
Ja mam 3 filtry jeden bez gąbki, który ma tą rurke giętką pod żwirkiem i tak brud nie opada tylko zostaje wessany przez drugi filtr. A trzeci filtr jest czyszcząco napowietrzającym. (Filtry to do 80L, do 90L i 150L + donica hydropompniczna czy jakoś tak) i woda jak kryształ tylko zależy ile chcesz dawać na prąd bo moje to 200zł rocznie (z grzałką i lampką) za prąd więc mama mi każe dawać połowe kasy za prąd a ja bym ci radził zrobić coś co będzie napowietrzać ci bo powinieneś mieć kilka rybek i ślimaków (bo żółw musi mieć żywy pokarm). No to tyle z mojej strony. W razie czego pisz.

No żeby dwóch modów musiało Cię poprawiać ! Ortografia !

#16 gosc_cubchare

gosc_cubchare
  • Guests

Napisano grudzień 16 2009 - 20:31

a jakie rybki/ślimaki sie nadają?

#17 gosc_Walu

gosc_Walu
  • Guests

Napisano grudzień 16 2009 - 21:07

ale mi chodzi o to ze nie mam za bardzo gdzie trzymać ten filtr ;D dlatego wolałbym jakiś w miare mały, który gdzieś upchne

W takim razie albo skuteczna filtracja, albo miejsce tutaj niestety nie ma kompromisów.
Powiem Ci tylko, że też tak kombinowałem jak Ty i skończyło się na kilkakrotnych wydatkach i w końcu na porządnym kuble,
Praktycznie wszystkie ślimaki wodne się nadają, ryby też tylko szkoda drogich kupować, także gupiki, neonki, molinezje, kosiarki, mieczyki wszystkie tanie  :tak:

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: warunki hodowli

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych