Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Zdjęcie

Wyposażenie do akwaterraium

filtracja ogrzewanie oświetlenie wystrój pozostałe tematy

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 alpin_

alpin_

  Żółwiarz

 • Terrarysta
 • PipPipPip
 • 124 postów
 • LokalizacjaPobiedziska

Napisano luty 05 2015 - 21:44

Jest to krótki opis dla początkujących, którzy chcą rozpocząć przygodę z żółwiami wodno - lądowymi

 

Dla naszego podopiecznego potrzebujemy:

 

 • Akwarium które stanie się naszym akwaterrarium
 • Wyspę lub inne wypłycenie
 • Filtr
 • Oświetlenie
 • Ogrzewanie
 • Opcjonalnie inny sprzęt dodatkowy

Teraz parę słów opisu co do wymienionych rzeczy:

 

Akwarium

 

Oczywiście im większe tym lepsze :) Dla żółwi poleca się aby akwarium było bardziej w kształcie kwadratu niż prostokąta, lecz jak wiadomo takowe są tylko na zamówienie. Przed zakupem akwarium musimy mieć świadomość, że nasz podopieczny rośnie i lepiej zakupić już docelowych wymiarów akwarium, niż zakupić mniejsze i potem je wymieniać. Przed zakupem warto poszukać informacji o preferencjach naszego żółwia, czyli czy woli płytszą czy głębszą wodę itd. i w ten sposób dopasować zbiornik.

 

Wyspa lub wypłycenie

 

Jedno z najważniejszych rzeczy dla naszego żółwia. Jest to miejsce na które żółw może wyjść, osuszyć się i zaczerpnąć promieni sztucznego słoneczka. Jak wiadomo żółwie są zmiennocieplne i potrzebują naturalnego lub sztucznego źródła ciepła aby "naładować akumulatory"  Na wyspie lub wypłyceniu w zależności od gatunku żółwia powinna być odpowiednia temperatura dla niego. Również powinniśmy pamiętać o strefie ciepłej i zimnej, gad sam wybierze czy chce się wygrzewać czy po prostu posiedzieć na części suchej.

 

Filtr

 

Odpowiednia filtracja to klucz do naszego sukcesu, która zapewnia dobre samopoczucie i zdrowie naszego gada. Dobór odpowiedniego filtra to kwestia która sprawia najwięcej problemów dla początkujących. Jest wiele szkół i teorii które mówią jak dobrać odpowiedni filtr. Parę z nich:

 • Filtr w ciągu godziny powinien przefiltrować 6X objętość akwarium
 • Filtry są produkowane dla akwariów z rybami, filtr dla żółwia powinien być min. 2X mocniejszy. Np. mamy akwarium 200l, więc dobieramy filtr dla akwarium 400 litrowego.

Należy pamiętać, że bakterie nitryfikacyjne graja pierwsze skrzypce w naszym filtrze i akwarium i potrzebują czasu aby się namnożyć i zagnieździć w naszym baniaczku i filtrze. Minimalny czas to ok. 4 tygodnie.

 

 

Oświetlenie

 

 

Podstawa to źródło ciepła do wygrzewania, czyli żarówka grzybek za kilka złotych, lub markowe oświetlenie lub promiennik ciepła. Dochodzi również świetlówka UVB i pozostałe oświetlenie akwaterrarium (np. LED-y)

 

 

Ogrzewanie

 

Grzałka z wbudowanym termostatem, temp. ustawiona według wymagań danego gatunku

 

 

Dodatkowe wyposażenie

 

Jest to wszystko co pomoże nam w opiece nad żółwiem.

 

 

 

 Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: filtracja, ogrzewanie, oświetlenie, wystrój, pozostałe tematy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych