Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Skalniaki?

- - - - - żywienie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 09 2003 - 22:27

dr. Robercie, ja niestety nie znam sie dobrze na szkodliwosci roslin dla zolwi, wiec sie chcialem zapytac- czy skalniaki jakie jedza moje zolwie w ogrodku moga szkodzic? Co do mnie, ja tez salate podaje bardzo rzadko- niedaleko mam lake wiec w tym roku nazbiueram duuuuzo mlezcu :D. Mi tez nigdy w zyciu nie przyszlo do glowy by dac chleb czy ziemniaki, ale kiedys na terrarium.com.pl przeczytalem aby jako pokarm zastepczy dac rozdorbniony chleb z mlekiem......

#2 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano marzec 10 2003 - 09:58

[quote name='dr Robert']

A co z kapusta pekinska. Jedni mowia ze w zadnym przypadku bo to kapusta i powoduje wzdecia a inni, ze wlasnie jest odpowiednia bo to prawie jak salata. Przyznam, ze jestem nieco skolowana. Ja dzis testuje owoc awokado (tak dla urozmaicenia) no i tez nie wiem, czy to bylo dobre posuniecie.

#3 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano marzec 10 2003 - 15:14

Awokado być może jest niebezpieczne. Nie jestem tego pewien. Wiem, ze jest trujace dla ptaków, pisał o tym dr Jarek Zajączkowski (http://terrarium.com...4698&t=4667&v=f). Dla żółwi nie wiem, ale na pewno jest za tłuste, więc i tak nie za dużo. Gdy chodzi o rośliny ze skalniaka to są tam prawdopodobnie rośliny z rodzaju Sedum (czyli po polsku rozchodnik), nie są dobre dla żółwi gdyż zawierają wyjątkowo dużo kwasów wiążących wapń (efekt podobny do sałaty, nie umrze od razu, ale duże ryzyko odwapnienia, szczególnie przy dłuższym stosowaniu), ja bym zrobił wybieg z mleczem dla tych żółwi. Szczególnie dużo tych kwasów ma Sedum kwitnące na żółto (takie niskie, nie znam dokładnie nazwy gatunkowej). Wszelki kapustne (kalafior, różne kapusty, brokuły) są niedobre nie tylko ze względu na wzdęcia, ale także dlatego, że tak jak sałata mają sporo kwasów wiążących wapń. W mojej ocenie dla zdrowych żółwi od czasu do czasu odrobina sałaty czy kapusty pekińskiej czy rozchodnika nie zaszkodzi (raz na 1-2 tygodnie) jezeli oprócz tego dostaje inny pokarm.

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 10 2003 - 16:50

Ja mam o tyle fajnie, ze wybieg zolwie maja zaowno na "terenie" z mleczem, konnczyn itp no i ten ze skalniakami, tzn. zolwie od 2 lat maja tam wtbieg na lato- jedzenie im bardzo samakuje, no ale czy to im nie szkodzi? Moze to jednak nie ten rozchodnik? Jak tą roślinke rozpoznac :). Co do kapusty- ja NIGDY jej nie podaje, kiedys musialem wyjechac na kilka dni i zolwie dalem do babci, ktora nie wiem czemu dala kaupste, nie wiem czy t bylo tym spowodowane, ale mialy straszna biegunke.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: żywienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych