Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Zdjęcie

Młody żółtolicy łuszcząca, delikatna, krzywa skorupa

- - - - - zdrowie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Malinowy

Malinowy

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 1 postów

Napisano czerwiec 27 2015 - 02:27

Witam, od miesiąca mam 2 małe żółwie żółtolice (chyba z tego co wyczytałem na to wszystko wskazuje, Pani w zoologu nie doinformowala mnie dość) jeden jest ruchliwy, równy i ogólnie wygląda na to że rozwija się dobrze. Za to drugi ma popękaną, łuszczacą się skorupę (raczej skorupkę) delikatną w jednym miejscu nad tylną prawą łapką ugina pod naciskem palca. Poza tym jest taka pokrzywiona troche w okolicach tyłu. Wrzucam zdjęcia poglądowe bo ciężko mi to opisać. Żółwie karmię suchym grammarusem i mrożonym, czasem jakaś roślinka typu kończyna,mlecz czy babka, kiedyś wrzucilem ślimaka z którym sobie za bardzo poradzic nie mogły, a w przyszłym tygodniu chce im wrzucić danio, mieczyka lub stynkę :)  Mam żarówkę grzewczą i UVB 5%.

Proszę o odpowiedź czy martwić się ew. zaczać leczenie, obserwować lub uspokoić się bo wszystko OK :)

Pozdrawiam

Załączone pliki

#2 joanna27

joanna27

Mother of cripple żufi

• Moderator globalny
  • 645 postów
  • LokalizacjaClifden

Napisano czerwiec 27 2015 - 12:04

Witamy na forum. Spokojnie. Łuszcząca się skorupa to nic innego jak objaw wzrostu Twojego gada. Stare tarczki odpadają aby zrobić miejsce nowym, większym. Elastyczny pancerz w tylnej części to też nic niepokojącego u takiego malca. Stwardnieje podczas wzrostu. Niepokoją mnie jednak odrobinę zapuchnięte oczy u jednego z żółwi. Jest to prawdopodobnie spowodowane kiepską dietą. Podaj im ze dwa razy w tygodniu kawałeczki surowej, drobiowej wątróbki. Jest bardzo bogata w witaminę A. Dietę musisz zmienić na już. W podpiętych tematach na górze strony masz wypisane składniki dobrej żółwiowej diety. Musisz maluchom zapewnić jak największą różnorodność pokarmów, tylko wtedy będą się zdrowo rozwijać. Włącz do diety pokarmy bogate w wapń-ryby w całości, krewetki w pancerzykach no i przede wszystkim ślimaki. Takim malcom możesz nagniatać skorupki, powinny zjeść bez problemu. Podawaj też naturalną sepię w kawałkach. Jeśli po zmianie diety oczka nie wrócą do normalnego stanu będzie trzeba udać się do weterynarza na zastrzyk witaminowy więc nie lekceważ rad :) Z pokarmów, które podajesz mrożony gammarus jest ok jednak z suszonego raczej bym zrezygnowała. Jest ubogi w witaminy i inne składniki mineralne. które malcom są teraz niezbędne. Jeśli możesz wypełnij tabelkę znajdującą się w tym temacie: http://terrarystyka....atu-przeczytaj/Może będziemy jeszcze mogli w czymś pomóc. Bardziej doświadczonemu oku łatwiej jest wychwycić wszelkie nieprawidłowości :) Jeszcze jedno pytanie. Czy "podejrzany" gad zmienił jakoś swoje zachowanie? jest ospały, świszczy przy oddechu, ma wydzielinę z nosa, nierówno pływa? A co do podgatunku to przynajmniej jeden z Twoich gadów to żółtobrzuch. Do pełnej identyfikacji potrzebuję innych zdjęć. Jeśli chcesz wklej zdjęcia tutaj: http://terrarystyka....-identyfikacji/ zgodnie z instrukcjami.

#3 joanna27

joanna27

Mother of cripple żufi

• Moderator globalny
  • 645 postów
  • LokalizacjaClifden

Napisano lipiec 18 2015 - 06:49

Jak żółwie?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zdrowie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych