Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Zdjęcie

nowe terrarium dla stepowca :)

terrarium

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 06 2016 - 10:53

Witam,buduję dla stepowca terrarium o wymiarach 100x60x60 (długość,szerokość,wysokość) otwarte u góry,z przodu przesuwna szyba o grubości 4mm.
Lampa UVB 10.0 ,oraz lustrzanka 100W będzie wykorzystana,w terrarium kamienie polne,wygotowane,płaskie w jednym z narożników,gdzie będzie wisieć lustrzanka,20-30cm obok będzie UVB wisieć,obie około 30cm nad ziemią. Na załączonym foto przy darni z trawą w drugim przeciwległym narożniku będzie właśnie wyspa grzewcza ustawiona,a żarówka UVB z drugiej strony trawy,pomiędzy trawą a jedną kryjówką. Jedna kryjówka to doniczka ceramiczna wkopana do połowy i przysypana od góry,widoczna na zdjęciu. Druga kryjówka będzie zrobiona w podobny sposób,lecz wykorzystam połowę z osłonki od storczyka,i będzie w pełni na ziemi stać.  Chcę pod wyspą dać darni jeszcze,tam gdzie będzie się wygrzewał. Wysokość podłoża to od 10 do 20cm u tylnej ścianki. W przyszłości będę robić ściankę,którą tylko wstawię do terrarium. Jakie podłoże jeszcze mogę wykorzystać? Przy obydwóch kryjówkach dam troszeczkę sianka,i zakupię susz liściasty z drzewa brzozy,bądz samemu ususzę. Czy kawałki kory,co są dostępne w sklepach zoologicznych,gałęzie będą odpowiednie by mu ułożyć w terrarium by miał przeszkody? Jakie wysokie robić,by czasem nie spadł i nic sobie nie uszkodził?
Oczywiście na zdjęciu z lewej strony widoczny jedna miseczka,która będzie wykorzystana na basen,druga będzie ustawiona przy trawie i taka sama funkcja. Dodatkową miseczką będzie miseczka na pokarm,i zamierzam też mu podawać świeże rośliny,typu bratki,rzeżucha,zioła i będą podawane w specjalnych podstawkach wymiennych. Oczywiście higrometr będzie założony nad kryjówką,a termometr przy wyspie grzewczej.
Co byście jeszcze zmienili,co byście doradzili w takim terrarium?
Dzięki z góry za podpowiedzi,i mam nadzieję,że udzieliłem wszelkich potrzebnych informacji,a jeśli nie- udzielę ich.
Według papierów to żółwik ma 6cm i końcówka 2012roku,ale to będę sprawdzał dokładnie ,jak będę na wizycie u weterynarza,w ramach kontroli.
Zdjęcie może być trochę niewyraźne,ale wieczorem mogę zrobić lepsze.

Załączone pliki

#2 doru

doru

Mother of psycho żółwie :D

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 06 2016 - 12:02

Witaj :) Postaram się nawiązać do wszystkich informacji, które podałeś. Dla większej czytelności wypunktuję, bo trochę tego jest.

1. Konstrukcja terrarium - osobiście jestem bardziej za terrarium zamkniętym od góry (przynajmniej częściowo), ponieważ łatwiej wtedy utrzymać odpowiednią wilgotność, a ta dla młodego żółwia jest bardzo ważna. Zobaczysz jak to się będzie sprawować, zawsze możesz kupić kawałek płyty i po prostu położyć na część terrarium.

2. UVB - nie piszesz dokładnie jaka, ale domyślam się że punktowa. Nie wiem czy dotarłeś do informacji że oświetlenie UVB trzeba wymieniać co pół roku-rok (w zależności od tego jak długo żółw przebywa w terrarium, jeśli np. siedzi na wybiegu całe lato to spokojnie co rok). Przy następnej wymianie rozważ świetlówkę liniową, bo przy kompakcie żółw korzysta z UVB na niewielkim terenie (producent podaje 50 cm od źródła, ale na tej odległości promieniowanie jest już nikłe). Świetlówka liniowa powinna mieć długość ok. 60-70% terrarium.

3. Lampa grzewcza - obawiam się, że 100W na odległości 30 cm po prostu usmaży Ci zwierzaka. Ja mam 40 W na tej odległości i jest 33 stopnie w tej chwili. Zmierz koniecznie tą temperaturę.

4. Podłoże - z tego co widzę na zdjęciu (w razie czego mnie popraw) to w terrarium masz kostkę bukową i korę/brykiet kokosowy (?) i to tylko przy tylniej ściance, z przodu jest czysta płyta. Takie podłoże nie nadaje się dla żółwia, jest niestabilne, suche, kostka bukowa pleśnieje przy kontakcie z wodą. Najlepszym podłożem jest ziemia (bez nawozów sztucznych) i darń właśnie, spokojnie możesz mu dać darń nawet na połowę terra lub więcej. Dno i boki na wysokość podłoża wyłóż grubą folią żeby zabezpieczyć płytę przed wilgocią i wsyp mu tyle ziemi ile się zmieści - stepki lubią kopać i ryć, sprawisz mu przyjemność takim podłożem :) Podłoże trzeba spryskiwać (najczęściej raz dziennie, zależy jak trzyma się wilgotność). Na sianko też uważaj, sprawdzaj czy nie pleśnieje (bo lubi).

5. Pozostałe wyposażenie - higrometr dobrze umieścić nisko, żeby mierzył wilgotność w której bezpośrednio przebywa żółw, a nie wyżej. Termometr tak samo, dlatego najlepsze są urządzenia z czujką na kablu.
Basen wystarczy jeden, stepy rzadko z niego korzystają, a drugi tylko zabierze maluchowi miejsce do wędrówek.
Wszelkie tuby korkowe, korzenie jak najbardziej nadają się do urozmaicenia terenu. Z wysokością ciężko określić - ale żółw spadając z takiego konara na miękką ziemię nie powinien zrobić sobie wielkiej krzywdy.
Z czego planujesz robić ściankę?

Czym poza świeżymi ziołami zamierzasz go karmić?
Żółwika zmierz sam suwmiarką, lekarz może nie mieć jak ;) wieku też Ci dokładnie nie określi bo żółwie rosną w różnym tempie.

Pozdrawiam!

Przenoszę temat do odpowiedniego działu: Akwaterraria i terraria oraz sprawy techniczne

#3 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 06 2016 - 12:30

ad 1. Będę miał przymknięte,parę listewek będę mieć do których będą zamocowane właśnie lampy.

ad 2. tak ,dotarłem do tej informacji i liczę,że średnio dla pewności co 6-7miesięcy będę wymieniał. To UVB liniową założyć mu w przyszłości?

ad 3. mogę podnosić właśnie tą lampę góra dół więc dostosuję odpowiednio wysokość nim go wpuszczę.

ad 4. Tak,jest teraz pusta płyta,a dziś będę uzupełniał dalej podłoże. Tak,kostka bukowa, a korę jak mu zostawię czy będzie przeszkadzać? Darń dam na połowie właśnie,tylko muszę iść po nią,a biorę z działki,gdzie nie jest nawożona itd- typowa trawa łąkowa,sama wyrosła tam :)
O wilgoć przy płycie się nie martwię,przy składaniu terrarium wszystko było zabezpieczane silikonem neutralnym bezbarwnym. Będę się starać by urozmaicenie nie było wyższe niż 5-7cm.

ad 5. Akurat w chwili obecnej mam zamówione takie urządzenia,czekam aż przyjdą. To większy basen mu zostawię.

Co do karmienia - oprócz ziół to mlecz,świeże trawy plus karma ze sklepu zoologicznego z witaminami plus wapno,którymi będę posypywał zioła oraz susz. Zioła chcę moczyć lekko w wodzie bądź zraszać i sypać wapno na to,bo innego pomysłu nie mam by mu podawać ;/
Akurat weterynarz do którego się będę udawał to specjalista od zwierząt egzotycznych i jedyny u mnie w miejscowości,kolejny najbliższy to Poznań,a następnie Wrocław niestety.

I pytanie z innej półki - jakie światło jest neutralne dla żółwia,tzn nie widoczne,którym bym mógł oświetlić terrarium w nocy? Czerwone,np dioda LED ciepła?

Użytkownik Kedzios edytował ten post kwiecień 06 2016 - 12:38

#4 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 06 2016 - 13:04

Liniowa UVB będzie o niebo lepsza niż punktowa. Korę musisz obserwować, bo niekiedy też lubi zapleśnieć. Trzeba też patrzeć czy żółw jej nie zjada bo może zaczopować jelita i będzie problem. Sama w sobie kora też nie jest zbyt stabilna, najlepiej jak pod spodem jest właśnie uklepana ziemia. 

Nocne oświetlenie odpuść, ja wiem, że fajnie wygląda, ale żółw jest zwierzęciem dziennym i w nocy musi mieć spokój (moje potrafią się budzić nawet jeśli świeci się moja lampka w pewnej odległości od terrarium). 

A karmę ze sklepu wywal, więcej szkód niż pożytku przynosi ;) Odpowiednią ilość witamin żółw dostaje w roślinach, karmy mają zazwyczaj za dużo białka, nadmiar witamin też szkodzi, a skład dostępnych w PL preparatów pozostawia wiele do życzenia. Postaw na zwykłe chwasty, jest ich mnóstwo i można je pozbierać na spacerze (trzymasz w lodówce w pojemniku na żywność nawet 2 tygodnie), żółw na naturalnej diecie pięknie, równo rośnie i jest zdrowy. Do suplementacji wystarczy wapń - sepia (zazwyczaj sprzedawana jako "dla ptaków"), skorupki jajek... Sepię można dawać w całości, wtedy żółw skrobiąc ściera listwę rogową i zapobiega to jej przerostowi.

Z ciekawości - do którego weta się wybierasz?

#5 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 06 2016 - 13:18

to popatrzę co mają w sklepie i napewno dziś będę kopać jeszcze darń :)

to raczej odpuszczę.

a co do wielkości terra nie będzie za duże?:)

a taka w postaci proszku,do posypywania pokarmów czy lepiej będzie taką jak piszesz? Czy mógłbyś podesłać linka do przykładowej? Bo dziś będę w zoologu to kupię mu.

do tego : http://www.weterynar...php?sLang=pl   lek.wet. Mateusz Brzezewski.   Do tego Pana się udaję,a brat z gekonami korzysta z jego usług wraz z ptasznikami,oraz zbożówką.

#6 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 06 2016 - 13:47

Kup taką sepię w całości, w razie czego bardzo łatwo zamienić ją w pył - wystarczy poskrobać nożem :) coś takiego: http://sklep.sizalne...y-1-sztuka.htmlsą sprzedawane albo luzem na sztuki albo pakowane (Vitakraft, Trixie itd.) Ważne żeby nie była barwiona tylko naturalna, a tak to nie ma znaczenia czy pakowana, jakiej firmy.

Terra na pewno za duże nie będzie, może się tak wydawać ale żółwie potrafią dużo chodzić.

#7 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 06 2016 - 14:06

to dziś taką sepię zakupię,a to wapno co mam i tak zużyję :)

do końca roku chcę zrobić już docelowe,mianowicie 2m x 1,5m wysokość 60cm :)

#8 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 06 2016 - 14:18

Super :) a planujesz wybieg zewnętrzny? To najlepsze co może być dla stepowca w naszym klimacie.

Zwróć uwagę, czy ten suplement zawiera wit. D3. Jeśli tak, to stosuj go bardzo rzadko a uzupełniaj sepią. Jeśli to czysty suplement wapnia to nie musisz go ograniczać.

#9 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 06 2016 - 14:35

lub wymiary 2m x 2m,obecne terrarium ma takie wymiary ze względu na to,że gadzinka ma w granicach 6-9cm :)

tak,też planuję,aczkolwiek muszę przemyśleć jak bo mieszkam  w wynajętym mieszkaniu,a ogródek jest,napewno na noc bym go nie mógł zostawić,a w dzień nie wiem czy ktoś go nie przywłaszczy sobie :(

Tak,zawiera wit D3. Mogę później wrzucić jego nazwę i fotkę.

#10 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 06 2016 - 15:57

Jeśli masz balkon to możesz mu wystawić skrzynkę z ziemią/darnią na balkonie. Od góry zabezpiecz siatką (sroki i inne ptaki potrafią być wredne) i niech łapie słońce :) Przy takim rozwiązaniu w lato spokojnie mógłby zostawać na noc. Jeśli nie masz balkonu a boisz się kradzieży zwierzaka, to przynajmniej jak jesteś w domu zorganizuj mu coś w tym ogródku i wychodź z nim.

#11 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 06 2016 - 18:33

mam balkon,więc myślę,że coś tam wykonam i zrobię mu coś :)

wstawiam fotki przed uzupełnieniem podłoża,czyli reszta zostanie uzupełnione darnią około 10cm wysokości, doniczki które są widoczne będą odwrócone,lecz muszę dociąć deskę,na której wiszą. Pierwsza,ta brązowa będzie zawierać lustrzankę REPTI BASKING SPOT LAMP,druga- czerwona będzie zawierać lampę UVB REPTISUN MINI 10.0. Pod lustrzanką widoczna jest wyspa,która będzie zrobiona z 4 kamieni płaskich.

Dodatki- przeszkody będą w obecnym położeniu lub minimalna zmiana. Dołączam foto witamin bądź wapna,zakupiłem sepię,którą usadowię kolo miski z suszem i jedzonkiem.

Jak się uda to zrobię dziś zdjęcie maluszka i wstawię.

Zmienilibyście coś w takim terrarium? Czy będzie idealne dla niego?:) Lampę liniową UVB założę w przyszłym miesiącu.

Załączone pliki

#12 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 06 2016 - 22:01

Wapń jest bez D3, śmiało używaj :) 

Koniecznie wywal te drewienka, teraz zdjęcia są wyraźne i widać jakie to malutkie - łatwe do połknięcia.No i ta darń z ziemią jak najszybciej bo się maluch będzie ślizgał po gołej płycie. Reszta gra i buczy :)

#13 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 07 2016 - 09:25

a co byś wykorzystał zamiast tych drewienek? ;/ bo prawie 3/4 terrarium będzie w darni bo tyle powinienem mieć prosto z działki :) narazie nie wstawiam go tu,najpierw uzupełnić,dociąć szybę :)

lampy tak będą mogły wisieć mu? czy inaczej je lekko ułożyć?

#14 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 07 2016 - 10:50

U mnie 100% powierzchni obecnie pokrywa ziemia, po prostu dosyp ziemi i tyle - to i darń stanowi najlepsze podłoże dla żółwia, spełnia każdą funkcję - utrzymuje wilgotność, jest stabilne i nie osuwa się spod łap, zwierzę może w nim kopać. Możesz ją trochę wymieszać z piaskiem, ale samego piasku nie dawaj.

Lampy mogą być :)

#15 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 07 2016 - 12:47

a czy mógłbyś dodać zdjęcie Twojego terrarium?

postaram się uzupełnić ziemią,aczkolwiek chcę zrobić dwie strefy właśnie,ze darń + ziemia na 3/4 terrarium,a reszta inne podłoże. Jakieś pomysły?

#16 Daedin

Daedin

Pan Skorpion

• Administrator
  • 934 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano kwiecień 07 2016 - 13:35

Mogłabyś! Lepiej ładnie przeproś bo jej psycho-żółwie Cię odwiedzą i zniszczą :P

P.S.
Te domki dla żółwi z balików to jakiś standard? Bo już któryś raz widzę je u żółwi lądowych.

#17 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 07 2016 - 15:35

Mogłabyś! Lepiej ładnie przeproś bo jej psycho-żółwie Cię odwiedzą i zniszczą :P

P.S.
Te domki dla żółwi z balików to jakiś standard? Bo już któryś raz widzę je u żółwi lądowych.

@Daedin nie strasz kolegi bo ucieknie, ja mam taki bezpłciowy nick że można się pomylić :D

Te domki się sprawdzają bo są łatwo dostępne i spełniają dodatkową funkcję - żółwie lubią się na nie wspinać ;) Ja osobiście miałam kiedyś z rollbordera tak zrobione ale już nie mam, nie podobał mi się.

U mnie wygląda to mniej więcej tak (kot gratis):

Załączony plik  20151201_124139.jpg   89,36 KB   1 Ilość pobrań

Załączony plik  20160131_215438.jpg   120,73 KB   1 Ilość pobrań

Mniej więcej, bo miejsce znajdowania się miski na żarcie i korzeni jest zmienne, w zależności od humoru lokatorek ;)

Najlepszym pomysłem jest ziemia, darń, a tam gdzie bardziej sucho (pod lampą i okolice) - różnego rodzaju kamienie. Według mnie poza plusami przydatności dla żółwi jest jeszcze jeden - wygląda to najbardziej naturalnie :) Młode żółwie większość życia w naturze spędzają w ukryciu, w dość wilgotnych norach, dlatego sucha strefa w terrarium nie powinna być duża.

#18 Kedzios

Kedzios

Member

• Terrarysta
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano kwiecień 07 2016 - 18:43

Jakie mega masz.ja wlaśnie uzupełniam darnią,a strefę suchą narazie te drewienka,które zamienię napewno.

Jakie roślinki wykorzystujesz w terrarium do ozdoby? I co wykorzystałaś na ściankę? Ja będę robił ze styropianu,z kryjówkami pokryte ciemną fugą.

Dziś wpuszczam Ahmeda do nowego domu,po wizycie u weterynarza:)

Użytkownik Kedzios edytował ten post kwiecień 07 2016 - 18:45

#19 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano kwiecień 07 2016 - 21:13

Żywych roślin obecnie nie mam, kiedyś był krzaczek rozmarynu ale zdechł. Ten krzaczek to jakiś plastik na skałce z zoologa (brzydki i poniszczony już przez dwa małe czołgi, ale nie mam serca wyrzucić bo lubią go napastować). W prawym rogu wisi Trixie Croton chyba, na ściankach to jakieś sztuczne bluszcze i liście ze sztucznego kwiatka (takie tam wykorzystanie śmiecia, muszę to zmienić bo wstyd :D) Tylna ścianka jest robiona przeze mnie i jest tam dużo niedociągnięć. To kora robinii akacjowej, gałązki i mech przyklejone silikonem do kawałka podkładu korkowego pod panele.

Z roślinami wszelakimi możesz kombinować, o ile nie są trujące - przy czym żółwie zazwyczaj wszystko zjedzą albo zdepczą. Jak nie zjedzą/zdepczą to roślina padnie bez dobrego oświetlenia - jak u mnie.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: terrarium

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych