Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Zdjęcie

Wzór świadectwa pochodzenia

- - - - - prawo

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 HenrykTar

HenrykTar

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 3 postów

Napisano lipiec 01 2016 - 21:45

Dzień dobry. Mam na imię Henryk i piszę do Państwa z pytaniem o wzór świadectwa pochodzenia żółwia. Pokrótce nakreślę sytuację. W sierpniu mój wnuk skończy 10lat. Mieszka z nami po śmierci rodziców. Chłopak ma alergie na prawie wszystkie zwierzęta domowe z sierścią (pies, kot, świnka morska, chomik itp.). Jednak jest bardzo chętny aby posiadać zwierzaka i do tego jak na swój wiek odpowiedzialny (jamnik, którego mieliśmy przed wykryciem u chłopaka alergii praktycznie był pod jego opieką). Dlatego razem z żona chcieliśmy kupić mu na urodziny żółwia wodno-lądowego. Sam jeszcze w latach 70/80 miałem takiego i wiem jaka to radość i satysfakcja z opieki nad żółwiem. Od tamtego czasu dużo się jednak zmieniło i na takie zwierze trzeba mieć pozwolenie. Tak wyczytałem na tym forum w tym temacie http://terrarystyka....owych-w-polsce/. Byłem już w 2 sklepach zoologicznych i sprzedawcy podejrzliwie patrzyli na mnie kiedy pytałem o zaświadczenie pochodzenia. Jeden dodatkowo powiedział że taki papierek to mi może napisać odręcznie i przybić pieczątkę sklepu. Podejrzewam,że to tak nie działa. Dlatego chciałem prosić Państwa o pomoc. Czy istnieje wzór świadectwa pochodzenia? Ktoś może taki pokazać abym miał pewność, że żółw nie jest z nielegalnego źródła.

#2 doru

doru

Mother of psycho żółwie :D

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano lipiec 02 2016 - 00:36

Witaj. Na sam początek odradzam zakup jakiegokolwiek zwierzaka w sklepie zoologicznym. W Polsce są świetni hodowcy żółwi wodno-lądowych, wprawdzie nie żółwi ozdobnych (czerwonolice, żółtolice i żółtobrzuche) ale innych, prostszych w hodowli i co ważne - legalnych gatunków nie wymagających pozwolenia. Są to np. Pelusios castaneus czy Pelomedusa subrufa.

#3 HenrykTar

HenrykTar

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 3 postów

Napisano lipiec 03 2016 - 22:35

Dobrze, dziękuję. W takim razie czy w Tarnowie (woj. małopolskie) lub bliskiej okolicy mogą Państwo polecić hodowcę. I, ponawiam pytanie, czy ktoś dysponuje wzorem świadectwa abym nie został oszukany przy zakupie żółwia?

#4 doru

doru

Mother of psycho żółwie :D

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano lipiec 03 2016 - 23:57

Od polskiego hodowcy dostaniesz potwierdzenie urodzenia zwierzęcia w hodowli wydawane przez powiatowego lekarza weterynarii. Moje wygląda tak, przy czym dotyczy żółwi lądowych. Podejrzewam, że potwierdzenia wydawane w różnych miejscach mogą się delikatnie różnić, ale informacje w nich zawarte powinny być te same (miejsce hodowli, data klucia, gatunek).

Załączony plik  20160704_004419.jpg   148,66 KB   0 Ilość pobrań

#5 HenrykTar

HenrykTar

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 3 postów

Napisano lipiec 04 2016 - 13:11

Bardzo dziękuję.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: prawo

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych