Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Zdjęcie

Tło i schronienie dla żółtwia stepowego

terrarium wystrój

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bugs

Bugs

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 3 postów

Napisano grudzień 16 2016 - 10:40

Witam, chce zrobić żółwiowi tło do terrarium. Terrarium jest szklane z przodu przesuwane szyby, góra zakryta( z kratką wentylacyjna). 
Chciałem zrobić tło ze styropiany (tył i boki terra). Ze styropiany chce zrobić tło strukturalne. Styropian będzie ponadpalany dzięki czemu będzie miał efekt struktury.

Doł tła tam gdzie żółw może sięgnąć chce pokryć dość grubą warstwą klejową zaprawy uelastycznionej firmy atlas. Górę prawdopodobnie też ale już mniejszą warstwą. Myślałem też żeby całość pokryć klejem i posypać podłożem z kostki kokosowej. 
Chce też z kawałków styropianu uformować płaskie kamienie które do siebie skleję i pokryje też tą zaprawą i zrobie z niej schronienie dla żółwia (cos w tym stylu http://www.zoofaktor...sizer-800.jpg).Całość też oczywiście pokryć zaprawą i może tym podłożem, lub sama zaprawa z pigmentem.
Wystraszyłem się trochę czytając wypowiedzi niektórych osób, że styropian z zaprawą to słaby pomysł niebezpieczny dla żółwia.

W takim razie jak dodatkowo zabezpieczyć tą część tła do której żółw sięgnie?  

#2 doru

doru

Mother of psycho żółwie :D

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano grudzień 16 2016 - 13:02

Dla żółwia stepowego niestety nie nadają się wszelakie ścianki i ozdoby ze styropianu i zaprawy. Ma bardzo silne listwy rogowe i pazury, rozniesie to w mig. 

Co to kryjówki - możesz zrobić np, z donicy ceramicznej odpowiedniej wielkości (wiem, nie wygląda to zbyt naturalnie ale zdaje egzamin) albo pobawić się jakimiś zaprawami cementowymi, zrobic formę i odlać sobie taką kryjówkę. Ewentualnie posklejać ze sobą prawdziwe odpowiednie kamienie.

Jak duży jest żółw i jakiej wielkości jest terrarium?

#3 Bugs

Bugs

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 3 postów

Napisano grudzień 16 2016 - 14:58

Dla żółwia stepowego niestety nie nadają się wszelakie ścianki i ozdoby ze styropianu i zaprawy. Ma bardzo silne listwy rogowe i pazury, rozniesie to w mig. 

Co to kryjówki - możesz zrobić np, z donicy ceramicznej odpowiedniej wielkości (wiem, nie wygląda to zbyt naturalnie ale zdaje egzamin) albo pobawić się jakimiś zaprawami cementowymi, zrobic formę i odlać sobie taką kryjówkę. Ewentualnie posklejać ze sobą prawdziwe odpowiednie kamienie.

Jak duży jest żółw i jakiej wielkości jest terrarium?

Terarium 80x40x45  żółw nie wiem dokładnie ok 13 cm. Zaprawy cementowej nie będzie niszczył? To może zaprawa cementowa na styropian ?? 

#4 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano grudzień 16 2016 - 20:35

Nie pamiętam jakiej zaprawy używałam kiedyś ale tworzyło to litą "skałę" i się nie kruszyło. Jak będzie po położeniu cienkiej warstwy na styropian - nie wiem, ale podejrzewam że może się skruszyć.  Terrarium masz już za małe jak na takiego osobnika, a robiąc ściankę dodatkowo zabierzesz mu cenną przestrzeń. Dla żółwia tej wielkości minimalne wymiary dostępnej dla niego powierzchni to 100x50 cm.

#5 Bugs

Bugs

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 3 postów

Napisano grudzień 20 2016 - 08:35

Nie pamiętam jakiej zaprawy używałam kiedyś ale tworzyło to litą "skałę" i się nie kruszyło. Jak będzie po położeniu cienkiej warstwy na styropian - nie wiem, ale podejrzewam że może się skruszyć.  Terrarium masz już za małe jak na takiego osobnika, a robiąc ściankę dodatkowo zabierzesz mu cenną przestrzeń. Dla żółwia tej wielkości minimalne wymiary dostępnej dla niego powierzchni to 100x50 cm.

Ale używałeś zaprawy na styropian czy zrobiłeś coś "ala" odlew ? Nie pamiętasz co to była za zaprawa? Masz zdjęcie swojego terra ? 

#6 doru

doru

• Moderator globalny
  • 312 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano grudzień 20 2016 - 21:49

Używałaś, jestem babą ;)

Robiłam odlew w misce wyłożonej folią, nie mam zdjęcia kryjówki samej w sobie ale mam zdjęcia ówczesnego terrarium - była wkopana w ziemię bo służyła jako podpora do wykonania jamy.

Załączony plik  20150616_193121.jpg   121,36 KB   0 Ilość pobrań

20151201_124139.jpg

Niestety owa kryjówka stłukła się podczas przeprowadzki, dlatego obecnie korzystam z większej tuby korkowej przeciętej na pół albo dziewczyny zakopują się w ziemi po czubek skorupy tam gdzie uznają, że miejsce jest stosowne :)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: terrarium, wystrój

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych