Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

UVA a UVB

oświetlenie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_Oxel

gosc_Oxel
  • Guests

Napisano maj 08 2004 - 11:14

Czym się różnią te dwa typy oświetlenia??? Czy UVA można stosować dla żółwii???

#2 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 08 2004 - 17:54

W skrócie: Roznią sie długościa fali elektromagnetycznej. Pod wplywem promieniowania UVB w skorze gadow dochodzi do syntezy dit. D w D3, a UVA generalnie robi im dobrze. :] Tak, mozesz miec dla zolwi UVA.

#3 gosc_Oxel

gosc_Oxel
  • Guests

Napisano maj 08 2004 - 19:41

Ale co jest lepsze?

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 08 2004 - 19:50

tzn? UVA czy UVB? nie da sie porownac, To tak jakbys zapytal co jest lepsze "picie czy jedzenie". Oba sa potrzebne do prawidlowego rozwoju, stąd swietlowki terrarystyczne w swoim widmie mają zarowno UVA(dla samopoczucia, stymulacja zachowan rozrodczych, poprawne widzenie barw itp., pobudzenie apetytu), jak i UVB (konieczne stricte ze względow zdrowotnych). Ja tam sie na zolwiach nie znam. Nie wiem jakie one mają wymagania co do UV, wiem tylko, ze poruszają sie z predkoscią wystarczającą do upolownaia sałaty :P

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano maj 08 2004 - 19:50

pod jakim wzgledem ?? jezeli chodzi o jaszurki to i jedno i drugie jest wymagane tak jak napisal hari uva daje lepsze samopoczucie , uvb nie doposzczua do krzywicy

#6 gosc_grochu

gosc_grochu
  • Guests

Napisano maj 08 2004 - 21:29

u węży np. żadno nie jest wymagane, gdyż: 1) prowadzą one generalnie nocny tryb zycia 2) ich skóra przepuszcza tylko ok. 1% promieniowania UVA - nie ejst wymagane, generalnie pobudza zwierzęta, sprawia, że lepiej jedzą, poprawia samopoczucie, stymuluje rozród i sprawia, że zachowują się podobnie, jak na wolnośc- dlatgo jest bardzo przydatne UVB - jest niezbędne przy hodowli jaszczurek i części płazów. zapobiega powstawaniu krzywicy, gdyż powoduje wytrącanie witaminy D3, niezbędnej do przyswajania przez organizm wapnia. tak samo jest z małymik dziećmi - wynosi się je na spacer, żeby światło słoneczne polapały - wtedy sa zdrowsze i szybciej rosną (-:

#7 gosc_Oxel

gosc_Oxel
  • Guests

Napisano maj 09 2004 - 15:21

Czyli dla żółwia generalnie potrzebne jest to i to. Aby czuł się dobrze, i był zdrowy... Mam rozumieć...

#8 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 10 2004 - 15:09

Czyli dla żółwia generalnie potrzebne jest to i to. Aby czuł się dobrze, i był zdrowy... Mam rozumieć...

Ma sie rozumiec. Domyslnie swietlowki, ktore sie nazywaja UVB maja rowniez odpowiednia ilosc UVA, choc oczywiscie lepiej to sprawdzic...

#9 gosc_olo xxx

gosc_olo xxx
  • Guests

Napisano maj 11 2004 - 21:19

UVB maja rowniez odpowiednia ilosc UVA

lepiej to sprawdzic...

Asiu a mam pytanie . jak to sprawdzić ... parametry? a jak tak to jakie. (jeśli ma się świetlówkę repti glo 5.0 dla lamparta to czy ona emituje promienie UVA w odpowiedniej ilości A może jakieś inne sposoby

#10 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano maj 11 2004 - 22:29

jeśli ma się świetlówkę repti glo 5.0 dla lamparta to czy ona emituje promienie UVA w odpowiedniej ilości

Tak :tak:

#11 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano maj 13 2004 - 18:15

Sprawdza sie czytajac opis na pudelku, albo pytajac innych o konkretna marke. Repti Glo jak napisala Alicja jest OK.

#12 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano czerwiec 30 2004 - 14:03

Mój żółw obecnie przevbywa dużo na słońcu, oprócz tego w terrarium ma podgrzewany kamień i żarówkę 40 Watową, czy muszę mu teraz kupić świetlówki emitujące UVA i UVB? Czy dopiero na zime? I czy są to niezbędne dla niego akcesoria?

#13 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 30 2004 - 14:32

Swiatlo UVB (swietlowka, ktora takie emituje ma rowniez UVA) potrzebne jest zolwiowi w odpowiednim natezeniu przez 12 godzin na dobe. Jesli twoj zolw tyle czasu spedza na sloncu to swietlowka nie jest mu potrzebna.

#14 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano czerwiec 30 2004 - 14:46

Żółw na słońcu spędza od 4-8 godzin. Tego lata słońca nie ma raczej często, tak więc podejrzewam, że będę się musiała szarpnąć na ten wydatek. Proszę Cie tylko, żebyć napisała mi (bo zpewne orientujesz się doskonale w tej materii) jaki rodzaj Repti Glo kupić.

#15 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano czerwiec 30 2004 - 15:03

Najmocniejsza, czyli 8.0. rozmiar dobrany do terrarium

#16 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano czerwiec 30 2004 - 15:15

Najmocniejsza, czyli 8.0. rozmiar dobrany do terrarium

Lampa zamówiona, dziękuję za pomoc w doborze.

#17 gosc_grochu

gosc_grochu
  • Guests

Napisano czerwiec 30 2004 - 18:44

olo xxx - gekon lamparci to jaszczurka pustynna i powinna mieć w terrarium świetlówkę wydzielającą 8% promieniowania UVB, czyli np. repti glo 8.0, a nie 5.0 (-:

#18 gosc_mrmoon

gosc_mrmoon
  • Guests

Napisano czerwiec 30 2004 - 22:06

a co z płazami? Które potrzebują, a które nie? chcę hodować: Hyperalius Argus. Czy one tego potrzebują? jeśli tak to jaką zastosować? I ile ona kosztuje, tak około? pozdrawiam

#19 Darek

Darek

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisano czerwiec 30 2004 - 22:21

[quote name='grochu']
To mało istotne ponieważ gek za dnia i tak będzie się chował w swojej norce i tylko momentami liżnie tego światła. Równie dobrze może wogóle nie być tej świetlówki, ale jak ktoś ma to w porządku i niezależnie od natężenia. Gekom nocnym poprostu wapń i inne minerały trzeba podawać z pożywieniem np. Reptivit.

#20 gosc_aLLy

gosc_aLLy
  • Guests

Napisano czerwiec 30 2004 - 22:38

tez slyszalem ze daje sie do wystroju kamienie wapienne i wtedy gdy gek poczuje potrzebe wapnia to poprostu lize je i tak uzupelnie nie dobor . wtedy ta swietlowka jest nie potrzebne. Czy to jest sluszne?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: oświetlenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych