Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Transport zwierząt wewnątrz Uni Europejskiej

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_snakes

gosc_snakes
  • Guests

Napisano czerwiec 29 2004 - 20:17

Witam,

ostatnimi czasy pojawiły się skrajnie różne opinie dotyczące możliwości legalnego przywozu sobie okazów z państw Uni Europejskiej.
Część osób była zdania iż wolno wozić wszystko i bez problemów, inni zaś twierdzą iż nie można wozić nic i niezgłoszenie czegokolwiek na granicy to przemyt.

Po dokładnym sprawdzeniu sytuacji po wstąpieniu do Uni Europejskiej i uzyskaniu opini odpowiednich organów, sprawa wygląda następująco:

1. Aspekt ochrony gatunków, leżący w gestii Ministerstwa Środowiska - chodzi tutaj głównie o zwierzęta CITES'owe.
Wesług odpowiedzialnych osób w Ministerstwie (nie będę podawał nazwisk), na prywatny przewóz gatunków CITES wewnątrz Uni NIE JEST POTRZEBNE żadne zezwolenie ani jakiekolwiek dokumenty. Odpowiednie dokumenty - czyli świadectwo CITES, świadectwo zarejestrowania czy inny dokument potrzebny jest do zarejestrowania zwierzęcia w Starostwie Powiatowym w Polsce.
Czyli innymi słowy - przywieziony z Niemiec czy Czech Boa constrictor może być bez problemu zarejestrowany w Polsce na podstawie uzyskanych tam dokumentów.

Ograniczenie dotyczy WYŁĄCZNIE gatunków znajdujących się w załączniku A Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 776/2004.
Na wszelkie gatunki z tego załącznika potrzebne są dodatkowe dokumenty i pozwolenia - powiedziano mi w Ministerstwie iż nie powinno być problemu z ich otrzymaniem.

2. Aspekt weterynaryjny, leżący w gestii Głównego Inspektoratu Weterynarii.
W przypadku gadów, nie zostały one zaliczone do zwierząt domowych (pieski, kotki etc.) dla których ustawodawstwo jest takie samo w całej Uni Europejskiej.
Dlatego każde państwo ma swoje odrębne przepisy i wymagania regulujące taki przewóz.
W przypadku przywozu prywatnego, polskie przepisy nie precyzują żadnych wymagań i po konsultacji z działem Administracyjno-Prawnym Głównego Inspektoratu Weterynarii otrzymałem ich oficjalne stanowisko iż NIE SĄ POTRZEBNE żadne dodatkowe dokumenty poświadczające przebyte badania ani też NIE JEST POTRZEBNA żadna kwarantanna tych zwierząt.
Należy pamiętać jedynie, iż w przypadku przejazdu przez inne kraje EU mogą one mieć swoje dodatkowe wymagania weterynaryjne. W większości przypadków polegają one na konieczności posiadania świadectwa zdrowia wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii w kraju w którym zwierzę zostało nabyte - sugeruję zawsze mieć takie zaświadczenie przy kupnie zwierząt.
Należy również pamiętać o odpowiednich, humanitarnych warunkach transportu - są one dostępne w rozporządzeniu, na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. W chwili obecnej nie mam pod ręką odnośnika do nich.

Podsumowując - w większości przypadków (wszystkie zwierzęta spoza listy na załączniku) zakup okazów na terenie państw unijnych wygląda dokładnie tak samo jak ich zakup w Polsce.
Na granicy natomiast nie mamy żadnego obowiązku niczegokolwiek zgłaszać czy pokazywać. Oczywiście dotyczy to wyłącznie zakupów prywatnych.

Mam nadzieję, że to drobne "śledztwo" z mojej strony i ninejszy post zakończą wszelkie spekulacje na ten temat.

Pozdrawiam wszystkich
Łukasz

#2 gosc_alicja

gosc_alicja
  • Guests

Napisano czerwiec 29 2004 - 22:20

Myślę, że to rozwieje wiele wątpliwości. Dzięki, Łukasz :wink: Przyklejam.

#3 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano styczeń 31 2005 - 21:25

EJ nie Kapuje ludzie pomuzcie mi jest taki motyw . MAM pare węży zbozowych nie mam na nich zadnych papierów kupiłem je z lublina ze sklepu gekon chcem je zarejestrowac jestem z białegostoku nie mam pojęcia jak mam to zrobic pokoleji .chcem wieedziec krok po kroku jak sie rejestruje ile to kosztuje itp i czy konieczna jest rejestracja węzy z urodzonych w niewoli czekam na szybką pomoc i wskazówki

#4 gosc_pyton90

gosc_pyton90
  • Guests

Napisano kwiecień 18 2005 - 12:28

Z tego co wiem węży zbożowych nie trzeba rejestrować tak jak (chyab) wszystkie węże właściwe . Rejestrować trzeba zwierzęta znajdująe sie na liście CITES. A zbożówki sie na nich nie znajdują.

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano kwiecień 18 2005 - 15:45

Zbożówki nie podlegają rejstracji. Rejstruje się dusiciele (wszystkie).

#6 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano listopad 08 2005 - 20:14

A zolwie greckie s na liscie CITES???

#7 gosc_madka

gosc_madka
  • Guests

Napisano listopad 08 2005 - 20:25

#8 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano grudzień 02 2005 - 13:50

Reasumując. Bo w sklepach straszyli mnie wysokimi cenami,kwarantanną itp. Pod koniec miesiąca jadę na Słowację. Chcę przywieźć lamparciego odmianę barwną. Czy muszę mieć jakieś specjalne zezwolenia?Czy coś zmieniło się w kwestii przepisów? Post jest sprzed dawna, więc wszystko możliwe.

#9 kuzyn

kuzyn

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 74 postów

Napisano luty 20 2007 - 10:37

Chial bym odkopac ten temat bo wlasnie teraz jest dla mnie aktualny obecnie jestem w Anglii a moja zbozowka w polsce niemam na nia zadnych papierow poza jakims tam certyfikatem ktoey dostalem z hodowli ale ten niejest podpisany ii nawet niema na nim zadnego adresu Jak wyglada wywoz weza do angli to wyspa wiec moga miec jakies swoje ograniczenia mam nadzieje ze ktos mi odpowie bo to dla mnie bardzo wazne Z góry Dzieki

#10 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 20 2007 - 11:41

Jak wyglada wywoz weza do angli to wyspa wiec moga miec jakies swoje ograniczenia

O to to chyba musisz zapytać w Anglii ;)

#11 kuzyn

kuzyn

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 74 postów

Napisano luty 21 2007 - 00:08

gdymym mógl dowiedziec sie tego tutaj to nie zxawracal bym wam glowy :)

#12 qwer0

qwer0

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 3289 postów

Napisano luty 21 2007 - 00:23

gdymym mógl dowiedziec sie tego tutaj to nie zxawracal bym wam glowy Smiley

gdybysmy mogli dowiedziec sie tego tutaj, to na pewno bysmy C o tym napisali ;]

#13 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano lipiec 21 2007 - 16:42

e tam. bierzesz weza do bagazu i jedziesz  ;D zbozówki nic nie potrzebuja! chodzi mi tu o dokumenty potwierdzające, ze jest twoja. Dokumenty takie musza miec boa i pytony (dusiciele).

#14 gosc_paga852

gosc_paga852
  • Guests

Napisano sierpień 06 2007 - 21:20

Czyli jak np. jade do Niemiec kupuje odmiane barwoną agamy brodatej , "pakuje" ją do bagażnika i nic nie mówie na granicy tak ?? A później na legalu hoduje ją sobie w Polsce ??

#15 gosc_Rasky

gosc_Rasky
  • Guests

Napisano sierpień 20 2007 - 20:45

Bardzo  pomocny topic , jak ktos nie wiedzial to wie , jak ktos nie był pewny to sie upewnil :)

#16 gosc_Byczek707

gosc_Byczek707
  • Guests

Napisano październik 24 2007 - 17:43

Hmm.Przepraszam ale link podany przez snakes nie działa :( Czy znajduje się na tej liście Morelia Spilota variegata ??? Proszę o podanie poprawnego linka. Pozdrawiam.

#17 hohliczek

hohliczek

Newbie

• Terrarysta
  • Pip
  • 1 postów

Napisano luty 12 2008 - 21:06

Chcialabym sie zapytac jezeli mam Legwana Zielonego w Polsce i nie mam zadnych papierow na niego... poniewaz mam go po tacie... Czy moge go jakos przwiesc do Londynu bo tam mieszkam....??? ???

#18 gosc_pat

gosc_pat
  • Guests

Napisano luty 20 2009 - 12:59

Witam Panowie:D:] Ja mam obecnie mały problemik,mieszkam w UK jestem posiadaczka pytona tygrysiego i chciala bym go przywiesc do PL.... Co mam robic? Jaki transport najlepiej jest dla niego wybrac? Jak to jest z rejestracja  go w UK a pozniej w PL? dzieki za pomoc.

#19 Opetana

Opetana

Advanced Member

• Terrarysta
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisano luty 20 2009 - 15:56

Z tego co Pamietam to zwierzeta wjezdzajace do Anglii musza miec papiery potwierdzajace ich stan zdrowia wydane przez laboratorium weterynaryjne we Wroclawiu, jesli ich nie ma obowiazuje kwarantanna 3 m-ce oczywiscie trzeba oplacic koszty kwarantanny, mozna tez sprobowac przewiesc nic nie mowiac ale jak znajda to zwierzak musi zostac na granicy. Nie wiem jak sie to ma do wywozu zwierzat z UK... Pat najlepiej odwiedz weta on napewno udzieli Ci informacji. Ps. mojej znajomej udalo sie "przemycic" chomika  w pudelku na kanapki ;D

#20 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 21 2009 - 20:02

Ps. mojej znajomej udalo sie "przemycic" chomika  w pudelku na kanapki Grin

No i z czego tu się cieszyć?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych