Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Piasek a Torf ?

podłoże

• Zamknięty Temat jest zamknięty
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 21 2004 - 21:27

Mam żólwia od 7 lat zawsze był trzymany na piasku i nic mu sie nie działo nie jad go a słyszałem że są takie przypadki. Ale jak ktoś trzyma go np. w korze i torfie to on może też przecierz zjeść torf i to mu nie zaszkodzi ? Ach przecież torf zatrzymuje wilgoć a zółw stepowy nie może mieć wilgoci w terrarium. W każdej książce o żółwiach pisze że trzymamy go w piasku. Niewiedziałem czy dobrze pytać o coś takiego na nowym temacie ale jeśli nie powinienem to niech moderatorzy umieszczą ten post w innym temacie. Pozdr.

#2 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 21 2004 - 21:56

Czy torf zaszkodzi?- Nie mam pojęcia Trzymaj poprostu żółwia na piasku, a nie na torfie..... Pozdr. Łukasz

#3 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano wrzesień 21 2004 - 23:09

Bywają przypadki zatkania torfem, ale rzadsze niż piaskiem. Najlepsza jest mielona kora z ogrodniczego, a na części terrarium (ja to mam w dużej, płaskiej kuwecie) darń - czyli kawałek łąki w pojemniku. Dzięki umieszczeniu jej w płaskiej kuwecie może być podlewana i rośliny przez wiele tygodni są zielone, ale jak wyschną też żółwiowi to nie szkodzi. Dodatkowo zwierzę może wybierać sobie różne ziółka z takiego kawałka łąki (staram się aby to był kawałek nie tylko z samą trawą).

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 21 2004 - 23:16

No dobra, a co z tą wilgocią z torfu.....? Szkodzi ona czy nie? Czy wogóle jest jakakolwiek wilgoć jeżeli terrarium nie jest spryskiwane... Pozdr. Łukasz

#5 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano wrzesień 22 2004 - 00:22

Jak nie ma wody to torf wysycha na pył i ma to tę wadę, że u wielu żółwi powodować może schorzenia oddechowe. Torf odradzam, zresztą co to za pomysł w ogóle, czy żółwie występują na torfowiskach :).

#6 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 22 2004 - 08:35

Dobra dzięki mam jeszcze jedno pytanko cZy w piasku żół wykopie sobie nore ?? Aha jeszce jedno nie chciałem pisaćnowego posta zauważyłem że mój żół jak siedzi pod żarówką to on tam zasypia i nie idzie się zchować czy to normalne?

#7 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 23 2004 - 12:16

[quote name='-@Jacek@-']
Nie bo mu sie piasek bedzie osypywal, to chyba normalne.

[quote name='-@Jacek@-']
widocznie mu tam dobrze. A moze gdzie indziej ma za zimno. Nic nie piszesz o temperaturach w najcieplejszym i najchlodniejszym obszarze terra.

[quote="Kuklik1"]Czy torf zaszkodzi?- Nie mam pojęcia
Trzymaj poprostu żółwia na piasku, a nie na torfie..... [/quote]
Czy moglbys poprzec swoja wypowiedz jakimis argumentami ?

#8 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 23 2004 - 23:11

[quote="Asia"]Kuklik1 napisał(a):
Czy torf zaszkodzi?- Nie mam pojęcia
Trzymaj poprostu żółwia na piasku, a nie na torfie.....

Czy moglbys poprzec swoja wypowiedz jakimis argumentami ?[/quote]

Oczywiście, że mogę swoją wypowiedź poprzeć agrumentami (żadko zdaża mi się pisać coś wcześniejszy tego nie sprawdzając no chyba, że to w moim poście wcześniej zaznacze):

1. "Żółw grecki zamieszkuje tereny o klimacie stepowym, i takie warunki należy stworzyć w terrarium. Wilgotność nie większa niż 50% ale równocześnie nie mniejsza niż 30%. Jeśli chodzi o podłoże nie ma idealnego materiału. Najczęściej polecany jest piasek bądź piasek z domieszką torfu, rzadziej sam torf."
(a tu jest link- http://www.terrarium.../zolwgrecki.php )

2. Mój kolego trzyma od kilku lat swojego żółwia na pisaku i jak narazie nic złego sie temu żółwiowi nie stało...

Ale z tego co teraz tutaj czytam, to żeczywiście piasek nie jest najlepszy.
Niestety ja nie jestem jakimś specjalistą do spraw żółwi więc mam nadzieję, że ta pomyłka zostanie mi wybaczona.

Pozdrowionka,
Łukasz

Dodane po 02 minutach:

[quote name='Kuklik1']
O kurde, nieźle mi wyszło to zdanie :D

A oto jak miało brzmieć to zdanie: Mój kolega od kilku lat trzyma swojego żółwia na piasku i jak narazie nic złego sie temu żółwiowi nie stało...

#9 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 24 2004 - 10:15

[quote="Kuklik1"]"Najczęściej polecany jest piasek bądź piasek z domieszką torfu, rzadziej sam torf."
(a tu jest link- http://www.terrarium.../zolwgrecki.php ) [/quote]
Wierzyc we wszystko co jest napisane w internecie to ryzykowna sprawa. W internecie pisza czesto, ze zolwie mozna karmic salata.

[quote name='Kuklik1']
Pokaz mi step na ktorym znajduje sie piasek....

[quote name='Kuklik1']
To sie zdarza ale po co ryzykowac ? :roll:

[quote name='Kuklik1']
Wybaczamy :D

#10 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 25 2004 - 14:50

Mój stepowiec mieszka na pogłożu z kokosa, takie torebki i mieszanka. jest zadowolony - a czy mu dobrze?

#11 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano wrzesień 25 2004 - 16:35

u moich stepowych stosowałam piasek(podjadały go i dodatkowo zdarzało się że wchodził im w oczka i podrażniał spojówki), torf(szybko wysychał i się bardzo pylił przez co moi ulubieńcy do dziś dnia maja problemy z oddychaniem gdy znajda się w poblizu czegoś pylącego) jednak moim zdaniem ani jeden ani drugi podkład nie jest dobry. Sama stosuję korę bukową pociętą na dość duże kawałki, takie żeby nie mieściły się do pyszczków moich stepowych. Uważam że to najlepsze podłoże.

#12 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 25 2004 - 21:21

Ja trzymam stepowce od kilkunastu lat na piasku lub żwirku i wszystko jest ok. Casem dodaję trochę kawałków gliny i ziemi. Od paru lat mi się rozmnażają. Staram się aby to był piasek rzeczny a nie kopany - ma dużo pyłu.

#13 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 25 2004 - 22:22

hej klops podaj mi swoje gg :D Wracając do tej senności to w najcieplejszym miejscu jest 37 stopni a tym zimniejszym 30 stopni

#14 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 26 2004 - 21:42

[quote name='-@Jacek@-']
No to za cieplo... Zdecydowanie za cieplo. Szybko zrob cos...

#15 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano styczeń 01 2005 - 16:08

ja w najciepleszym mam 28 a w najchłodniejszym 24... czy taka temp moze byc ?

#16 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano styczeń 01 2005 - 19:39

Troszkę za niska ta temperatura w najcieplejszym miejscu. Powinna byćź około 32-33 stopni.

#17 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano styczeń 22 2005 - 15:20

no teraz ma okolo 31-33 :) tylko co zrobić żeby żółwiowi łatwiej sie oddychało bo teraz mam samą kore a kiedyś torf podjadał... wiecie co może mu pomóc w oddychaniu bo czasem tez pomaga sobie pyszczkiem oddychać :/

#18 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 04 2005 - 23:36

ja mam pewne pytanko, czy mozna pomieszac ta kore z piskiem??albo nawierzch kore, a pod spodem piasek?? :?

#19 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 05 2005 - 13:39

Hmmmmm... ale po co??

#20 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano marzec 05 2005 - 14:10

dla urozmaicenia :P a tak serio, to chcialam najpierw przy zakupie zolwia kupic piasek (w sklepie tez sa na piaasku) a potem dokupic ta kore, dlatego sie pytam czy to moznaby zmieszac jakos :?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podłoże

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych