Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

UVB czy UVA ?

• Zamknięty Temat jest zamknięty
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano listopad 09 2004 - 18:28

Czym się różnią żąrówki UVB od UVA . Czy trzeba kupować obydwie czy wystarczy jedna ? Jeżeli jedna to która najlepiej ? Czmu zapobiegają te żarówki i do czego one służa ?

#2 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano listopad 09 2004 - 22:09

No więc tak... po pierwsze w ogólnej sprzedaży są świetlówki (żarówki UVB są baaaaardzo drogie). Świetlówka UVB zawiera także UVA (UVA nie ma UVB:) ). Najlepiej więc kupiść świetlówke UVB. W zależności od potrzeb wybiera się też ilość % widma UVB (2%, 5%, 8%, 10%). Dla żółwi i zwierząt słońcolubnych najlepiej 5% lub 8%. Widmo UVA wspomaga płodność, aktywność, kolorystykę gada. UVB pozwala na dobrą przemianę materi i POPRAWNE PRZYSWAJANIE WAPNA DO ORGANIZMU. Howgh

#3 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano listopad 12 2004 - 16:44

Rozumiem: 1. A czy może orientujesz się w jakich cenach są takie żarówki.? 2.I czy są ża rówki ( bo wszyscy mówią o świetlówkach, a ja bym chciala żąrówkę) ? 3. Ilu procentową mam kupić dla żółwia stepowego ? 4. I na ile włączać UVA a na ile UVB ( w zależności na którą się zdecyduje kupić) ? :roll:

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano listopad 12 2004 - 18:16

1. Z tego co wiem to chodziły w cenach około 300zł 2. Tak są zarówki ale są drogie (świetlóki to około 100zł) i można je kupiś np. u Curtusa. 3.8% choć od biedy też 5% 4. Świetlókę włączasz na tyle ile się pali światło w terrarium czyli około 10-12h. Żarówkę tyle samo. Jedynie jeśli ma się kwarcókę to po 20min.

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano listopad 13 2004 - 16:37

Rozumiem a czy naprawde nie ma czegoś tańszego ? Rozumiem że posiadanie żółwia to wydatki, ale narazie nie pracuje. A pozatym widzialam internecie do sprzedania takie żarówki i kosztowały one ok 30 zl czy to mozliwe ? I czy one maja takie same dzialanie co te za 300 zl ?

#6 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano listopad 13 2004 - 17:46

Właśnie m.in.dlatego, że za trzymanie żółwi biorą się osoby nie mające pieniędzy tyle tych zwierząt cierpi i pada. Kupowanie za 30 zł żarówki dającej przez pół roku tylko UVA nie ma sensu. Lepiej nie kupować żadnej! Najtaniej jest kupić świetlówkę, np. Repti Glo 8.0 (co znaczy, że 8% widma to UVB - czyli dla zwierząt żyjących na terenach o dużym nasłonecznieniu), zależnie od długości świetlówki kosztuje ok. 60-80 zł, musi być umieszczona do 10-25 cm od żółwia (z dalszej odległości promienie nie dochodzą). Każda świetlówka która ma UVB ma również UVA, natomiast są też źródła promieniowania które mają tylko UVA i tych nie warto kupować bo nie mają żadnego znaczenia w przyswajaniu wapnia. Oczywiście dochodzi jeszcze kilkadziesiąt złotych na oprawkę. Świetlówki tego typu używa się cały dzień i wymienia raz na 6-8 miesięcy, no najdłużej raz w roku, bo potem chociaż świecą to niestety promieniowanie UV nie przechodzi przez szkło (w trakcie użytkowania UV zmienia właściwości szkła). Inne wyjście to promiennik UV Osram Ultravitalux 300W. Kosztuje ok. 130-140 zł, jak wygląda można zobaczyć na stronie internetowej firmy Osram. Wymaga on jednak dużo przestrzeni gdyż daje jednocześnie dużo ciepła, czyli terrarium typu otwartego od góry, musi być dalej niż 50 cm od żółwia bo można zwierzaka ugotować. Taki promiennik dla żółwia stosuje się ok. 20-30 minut dziennie. Trzeba chronić własne oczy (żółwiowi nie szkodzi). Ma tę zaletę, że wymaga tylko oprawki na żarówkę i starcza na wiele lat (jak się nie rozbije ma żywotność kilka razy dłuższą od zwykłej żarówki). Wada: aby go zamówić trzeba raczej przez regionalnego przedstawiciela firmy Osram bo w sklepach te promienniki nie leżą. Pozostałe żarówki UVB typu Arcadia (de facto są to "poskręcane" świetlówki) są niestety bardzo drogie.

#7 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano styczeń 02 2005 - 11:38

mam już lustrzanke tak jak polecali inni żeby grzała :) i teraz mam zamiar kupic świetlówkę UVB ... tylko nie wiem czy są takie świetlówki o małych długośćiach bo moja ścianka ma 43 cm :/ i jaką moc wybrac bo mam tylko 18 cm wysokości to nie wiem jak to będzie bo jest to dosc blisko żółwia :)

#8 gosc_Karolcia

gosc_Karolcia
  • Guests

Napisano styczeń 02 2005 - 12:31

A jeśli mój żółw całe lato raczej biega po balkonie w dużym nasłonecznieniu czy tez potrzebuje to grzałkę,żarówkę czy świetlówke :lol: z UVB??

#9 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano styczeń 02 2005 - 12:36

Na okresy jesienno/zimowe gdy nie biega po balkonie, tak!

#10 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 25 2005 - 11:42

a jeśli mam otwarte terrarium to terz musze wymieniać tom świetlówke
bo
dr. Robert napisał

wymienia raz na 6-8 miesięcy, no najdłużej raz w roku, bo potem chociaż świecą to niestety promieniowanie UV nie przechodzi przez szkło

więc jak to jest

#11 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 26 2005 - 12:18

Nie przechodzi przez szkło z którego jest zrobiona świetlówka........

#12 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 29 2005 - 10:43

[quote name='igck']
Kto Ci takich rzeczy naopowiadal ? Poprostu przestaja emitowac uvb.

#13 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 04 2005 - 16:57

Świetlówki tego typu używa się cały dzień i wymienia raz na 6-8 miesięcy, no najdłużej raz w roku, bo potem chociaż świecą to niestety promieniowanie UV nie przechodzi przez szkło (w trakcie użytkowania UV zmienia właściwości szkła).

Z tad to wiem.

#14 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano wrzesień 05 2005 - 10:27

[quote name='igck']Świetlówki tego typu używa się cały dzień i wymienia raz na 6-8 miesięcy, no najdłużej raz w roku, bo potem chociaż świecą to niestety promieniowanie UV nie przechodzi przez szkło (w trakcie użytkowania UV zmienia właściwości szkła).
[/quote]

Z tad to wiem.[/quote]
Ok. Skoro uwazasz, ze weterynarz wie lepiej niz fizyk...

#15 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 05 2005 - 15:41

Gwoli scislosci dr. Robert nie jest weterynarzem;), zreszta co to za roznica? wazne ze traci swoje wlasciwosci i zwierzaki wiekszego pozytku niz swiatla z tych swietlowek nie maja...

#16 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano wrzesień 06 2005 - 11:06

Nie jestem weterynarzem, ale zoologiem :). O tym, że świecą nawet kilka lat wiem choćby z własnych doświadczeń. Natomiast po ok. pół roku, czasem później pod wpływem UV zaczyna się proces zmiany właściwości szkła z którego zrobiona jest świetlówka. Staje się ono stopniowo nieprzepuszczalne dla UV podobnie jak normalne szkło. Skąd to wiem ? Z powodu faktu, że producenci nie podają tej informacji na opakowaniach skontaktowałem się jakieś dwa lata temu z producentem, firmą Hagen i taką właśnie dostałem odpowiedź.

#17 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano wrzesień 29 2005 - 15:02

Zastanawiam się czy zestaw Day Glo i Night Glo (dwie żarówki) z firmy Hagen dla całodobowego cyklu będzie odpowiedni dla żólwia stepowego (jeśli tak to jaka moc) :?: Z góry dziękuje za pomoc.

#18 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano październik 26 2005 - 17:09

Zastanawia mnie jedna rzecz. Żółwie w naturze latają po dworku tylko przez krótki okres roku reszte spędzajac pod ziemią lub w norach gdzie promoeniowanie nie dociera A skoro tak - to czy jesli nasze zółwie spędzaja lato na wybiegu to taka swietlówka jest naprawde niezbędna. Przeciez i tak zmniejsza sie ich aktywność i prawie cały dzień spedzaja w jamkach

#19 gosc_organoleptyk

gosc_organoleptyk
  • Guests

Napisano październik 26 2005 - 21:57

jesli bedziesz trzymac cale lato zolwia na dworze ale nie tylko przez pare godzin ale cale dnie to mozesz zaryzykowac zrezygnowanie ze swietlowki zima poza tym my nie zyjemy az w tak cieplym klimacie z ktorego pochodza nasze zolwie tam promieniowanie sloneczne jest silniejsze

#20 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano październik 27 2005 - 08:09

mój żółw jak tylko bylo ok 20 st na dworze latem i nie padało - to był na wybiegu rano ok 9 i siedział sobie tam az do 18-20 czasem 21. Wiec raczej trochę był na dworku. Teraz nie jest zbyt aktywny - wogóle należy do raczej spokojnych osobników - nie taranuje mi terra i nie wspina sie na scianki. Wiekszoc czasu przesypia ale wstaje chetnie wychodzac na jedzonko - połazi trochę i zasypia a potem przenosi sie do domku. Ale i tak zakupię mu swietlówkę na te zimę - latem nie bede jej uzywała tylko znowu zółw pojdzie na wybieg - swierze powietrze to tez jest cos co uwazam ze jest zółwiowi potrzebne :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych