Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

UVB czy UVA ?

• Zamknięty Temat jest zamknięty
70 odpowiedzi w tym temacie

#21 gosc_organoleptyk

gosc_organoleptyk
  • Guests

Napisano październik 27 2005 - 10:41

[quote name='izowita']
bo latem zolw powinien byc na dworze a swietlowka ma mu jedynie zastapic promieniowanie a jak jest szansa skorzystania z naturalnego to trzeba to wykorzystac u mnie tylko swietlowka pali sie jesienia i zima

#22 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano październik 27 2005 - 11:56

[quote name='izowita']
Owszem, ale w tym czasie ich metabolizm sie obniza, nie jedza nie rosna i sie nie rozwijaja, wiec UVB im nie potrzebne. W terrarium zolw jest aktywny caly rok, a wiec caly rok je i rosnie. UVB jest mu potrzebne przez caly okres aktywnosci. To oczywiste, ze jesli ktos zimuje zolwie to w czasie prawdziwej hibernacji nie oswietla zolwia UVB. Bo tylko wtedy nie jest mu ono potrzebne.

Dodane po 2 minutach:

[quote name='izowita']
No wlasnie chetnie by pewnie troche urosl, tylko skad wziac wapn ;)

#23 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 12:24

Witka .Jestem od dziś na FORUM dlatego dopiero odpisuje.Bardzo wiele prawdy w poprzednich postach.Z racji wysokich kosztów jarzeniówek moje 4 żółwie które zimuje w połączeniu z letnim terra ogrodowym nie mają UV co jest dozwolone,a 5 śródziemnomorski Carlosek nie jest zimowany dlatego gru i sty ma włączoną UV REPTI GLO 8.0 6h dziennie[swtymuluje efekt dnia].Dzieki temu starczy na 5 lat bez uszczerbku na zdrowiu gadów :hihi: :hihi:

#24 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 13:47

1 : ma włączoną UV REPTI GLO 8.0 6h dziennie[swtymuluje efekt dnia].Dzieki temu starczy na 5 lat bez uszczerbku na zdrowiu gadów

Zupelnie nie rozumiem kwestii oszczedzania na zwierzetach. Najpierw sie je kupuje a potem oszczedza sie na ich zdrowiu... Nie obraz sie, ale jest to dla mnie nie do pojecia.

#25 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 13:55

a te świetlówki to co ile w końcu trzeba wymieniać??  ja swoja kupiłem pod koniec października świeciła codziennie do połowy stycznia i teraz świeci znowu codziennie od początku lipca to kiedy musze kupić nową??

#26 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 14:07

1 : a te świetlówki to co ile w końcu trzeba wymieniać??

Powinny swiecic 12h na dzien. Jesli to Repti GLO to po takim uzytkowaniu jest do wyrzucenia po pol roku.

#27 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 15:50

tak to Repti Glo 8.0    więc listopad, grudzien,styczeń, lipiec czyli jeszcze miesiąc góra dwa moge nią świecic..

#28 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 16:04

1 : eszcze miesiąc góra dwa moge nią świecic..

Raczej miesiac niz dwa.

#29 gosc_nulus

gosc_nulus
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 17:26

A świetlówki innych firm świecą dłużej? Znaczy czy promieniują dłużej?

#30 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 17:36

1 : A świetlówki innych firm świecą dłużej? Znaczy czy promieniują dłużej?

Zdarzaja sie, ale nazwami nie sypne.

#31 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 06 2006 - 18:03

słyszałem że Zoomeds'a są bardzo dobre tak Agata pisała  :tak:

#32 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 07 2006 - 20:33

Może kiedyś będzie mnie stać na jarzeniówki co będą swieciły przez 3 pory poza latem.Dziś mogę zapewnić im jak najwięcej słońca latem a zimą pisałem wyżej.Tego roku począwszy od 2 czerwca do 1 sierpnia żółwie były na wybiegu letnim 45 dób co daje lekko licząc 450 h słońca oczywiście do wyboru miały jeszcze zacienione kryjówki.Mam nadzieję że to nie koniec lata :)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

#33 gosc_nulus

gosc_nulus
  • Guests

Napisano sierpień 07 2006 - 20:42

Fakt, faktem, ale naturalne słóńce jest najlepsze! Pozazdrościć Carlos! Moje gadzinki są w miare możliwości po kilka godzin, kilka razy w tygodniu na słóńcu. Ale narazie jest za zimna na poza domowe wycieczki. Co do promiennika Osram UltraVitalux, to jest to bardzo dobra sprawa, ale trzeba uważać. Odległość conajmniej 50 cm od żółwia, i z początku naświetlanie 10 minut dziennie, no nawet tylko 5. Można usmarzyć gada.

#34 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 07 2006 - 21:38

1 : Może kiedyś będzie mnie stać na jarzeniówki co będą swieciły przez 3 pory poza latem.

Nie obraz sie, ale zupelnie nie rozumiem po co ludzie kupuja zwierzeta na utrzymanie ktorych ich poprostu nie stac.

#35 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 08 2006 - 18:23

Asiu to nie jest zwykła chęć posiadania niewiadomo ilu żółwi.Jednego ze stepowców zobaczyłem na sielance ,miał go gościu który prowadził mały sklep w podpoznańskim miasteczku .Nie wiem w jakich okolicznościach trafił on do tego sklepikarza od jakiegoś lumpa co to swoje ego podnosi przy pomocy agresywnego psa. Ewidentnie widać ślady na skorupie od zębów tej bestii. Zlitowałem sie i kupiłem kolejnego żółwia do swej gromady (z żalu  :'() nie uważam sie za super terraryste (choć nad sobą pracuje ), ale żółw po przejściach zasłużył sobie chociaż na warunki które mu stwarzam...

#36 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 08 2006 - 19:47

1 : Asiu to nie jest zwykła chęć posiadania niewiadomo ilu żółwi.

No dobra. To jeden zolw, a reszta ? Ja wielu zolwi tez nie moge przyjac, choc ludzie mnie prosza, zebym sie zajela. Tez nie mam hektarow w domu, zeby zrobic kilkanascie zolwiowych terrariow i tez mnie nie stac na kilkanascie UVB. Dlatego pomaga szukac dobrych domow dla takich zolwi zamiast brac je do siebie i trzyac gromade zwierzat w takich sobie warunkach.

#37 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 08 2006 - 20:48

oczywiscie  kazdy żółw ma swoja historie  moze kiedy indziej o innych biografiach.Prawidlowa wilgotnosc, efekt dnia ,[otym pozniej jezeli was to nurtuje],wentylacja grawitacylna ,prawidlowa sciolka, latem niebagatelna ilosc godzin na zewnatrz,dosc duze terraria[w sumie 5 to ponad 4,5m kwadratowego] ',systematyczne odrobaczanie  ,zimowanie w warunkach idealnych [zapewniam] pomimo wczesniejszych wymian zdan  dieta mimo wszystko oparta gl. na zielsku to chyba troche wiecej niz "TAKIE SOBIE WARUNKI" :tak: 

#38 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 08 2006 - 21:03

moze i troche wiecej. ale skoro oszczedzasz na swietlowkach to pewno na innych rzeczach tez... A swietlowka UVB to nie jest az tak wielki wydatek.

#39 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano sierpień 10 2006 - 12:31

Asiu, a co sądzisz o kwarcówce?

#40 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano sierpień 10 2006 - 12:35

1 : Asiu, a co sądzisz o kwarcówce?

Takiej do szybkiego naswietlania ?
Uwazam je za nienaturalne i niebezpieczne, szczegolnie w rekach niedoswiadczonego terrarysty.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych