Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

UVB czy UVA ?


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
70 odpowiedzi w tym temacie

#41 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano sierpień 10 2006 - 19:20

Hm... nie wiem jak to określić, chodziło mi o taką małą lampę do opalania się. 

#42 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano sierpień 10 2006 - 19:29

może chodziło Ci poprostu o lustrzanke?

#43 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano sierpień 10 2006 - 19:31


1 : Hm... nie wiem jak to określić, chodziło mi o taką małą lampę do opalania się. 

A jakie ona ma widmo i moc promieniowania ?

#44 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano sierpień 10 2006 - 20:12


1 : może chodziło Ci poprostu o lustrzanke?


Nie, lustrzanka służy jedynie za źródło ciepła.

1 : A jakie ona ma widmo i moc promieniowania ?


Właśnie problem w tym ze nie wiem, to dosc stara lapma (POLAM ZWLE-ZPL) wsiąkły mi gdzieś jej papiery. Na obudowie poza modelem i napięciem pisze tylko "P-280 W LVR-80W". Nie wiem czy to coś wyjaśnia... 
W każdym razie jest nieduża, całość ma 10 x 17 cm zaś jej promiennik wygląda w ten sposób że w środku znajduje się 3 cm świetlówka (lub coś w tym guście) a po obu stronach dwie dłuższe (12 cm) szklane rurki wewnątrz których znajdują się metalowe druty w formie sprężyny.

#45 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano sierpień 10 2006 - 21:53


1 : Właśnie problem w tym ze nie wiem, to dosc stara lapma (POLAM ZWLE-ZPL)

Czyli dla bezpieczenstwa swojego i swoich zwierzat lepiej sie jej pozbadz w jakis ekologiczny sposob.#46 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano sierpień 11 2006 - 10:44

A skoro już jesteśmy przy lampach to mam jeszcze jedno pytanko. Mam jeszcze taką nową lampę Phiplips Infraphil 100W na podczerwień. Gdzieś czytałam że można ją wykorzystywać w hodolwli żółwii. Ma ona ponoć jakieś uzdrawiające działanie (także na ludzi).  :)

Lampa wytwarza ciepło i promieniowanie podczerwone (w ogóle wygląda jak duża lustrzanka tyle że czerwona) i zastanawiam się na czym polega jej działanie oprócz samego wytwarzania ciepła...

#47 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano sierpień 11 2006 - 17:26


1 : zastanawiam się na czym polega jej działanie oprócz samego wytwarzania ciepła...

Wszystko zalezy od tego co sprzedawca byl w stanie wmowic kupujacemu  ;D. Lampa podczerwona oprocz ciepla nie daje nic. Oczywiscie mozna ja stosowac do ogrzewania terrarium, pod warunkiem, ze ciepla nie bedzie za duzo.

#48 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano sierpień 11 2006 - 17:57


1 : Lampa podczerwona oprocz ciepla nie daje nic.


:( No tom się rozczarowała.

Myślałam że to cos więcej niż zwykła duża lustrzanka, a pytam dlatego że nie znam się zupełnie na rodzajach promieniowania.
W każdym razie dzięki za wszelkie informacje.


#49 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano sierpień 27 2006 - 17:49

chcialabym kupic żarówkę firmy osram ultravitalux  ,....... ale czy  po pół roku szkło z którego jest zrobiona też przestanie przepuszczac te promienie? ile czasu dziennie nalezy nią świecic?

#50 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano sierpień 27 2006 - 19:09

Niedawno pytałam o Ultravitaluxa w sklepie z lampami firmy Osram i powiedzieli mi że ich nie ma i nie będzie, gdyż wycofują je ze sprzedaży z powodu jakiejś wady. Jeśli chciałbyś to kupić to pewnie musiałabyś zamówić, bo na sklepach tego normalnie nie mają, ale... w takim przypadku prawdopodobnie powiedzą Ci to co mi, a jesli okazałoby się że jakaś żarówka sie gdzieś ostała... odradziłabym jej kupno w takim wypadku. Mówili za to coś o alternatywnych tego typu żarówkach firm Philips i Sylvania. Co do Philipsa nie ma dokładnych danych o jaka lampe chodzi zaś co do Sylvanii - jest lampa o mocy 250W w kolorze czerwonym cena ok. 95 zl , ale przeczesałam katalogi tej firmy i zima... nie umiem tego znaleźć .... ??? Chyba im się pomyliło z jakąś inną (może podczerwoną). W tym wypadku trudno powiedzieć czy są jakieś zamienniki.

#51 gosc_mielu

gosc_mielu
 • Guests

Napisano wrzesień 19 2006 - 08:51

A czy mozna dac taka zarowke zolwiowi? Oraz co ile miesiecy (12h naswietlania) trza ja wymieniac? ReptiSun UVB 5% świetlówka kompaktowa UVB do terrarium, moc (W) 26, typ R20, ilość (szt.) ZooMed'a aktualnie na http://www.colisa.pl/ kosztuje 95 zl.

#52 gosc_nulus

gosc_nulus
 • Guests

Napisano wrzesień 19 2006 - 13:37

Zależy jaki gatunek żółwia. Ale 5% to raczej mało dla stepa czy greka. W tym wypadku 8%, a najlepiej 10%.

#53 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano wrzesień 19 2006 - 17:13


1 : ReptiSun UVB 5% świetlówka kompaktowa UVB

1. Dla zolwia ladowego 5% to za malo
2. Swietlowki kompaktore nie nadaja sie do duzych terariow tylko do malych w ktorych najmniejsze zwietlowki proste sie nie mieszcza.

#54 gosc_kondi

gosc_kondi
 • Guests

Napisano styczeń 15 2007 - 14:00


Inne wyjście to promiennik UV Osram Ultravitalux 300W. Kosztuje ok. 130-140 zł, jak wygląda można zobaczyć na stronie internetowej firmy Osram. Wymaga on jednak dużo przestrzeni gdyż daje jednocześnie dużo ciepła, czyli terrarium typu otwartego od góry, musi być dalej niż 50 cm od żółwia bo można zwierzaka ugotować. Taki promiennik dla żółwia stosuje się ok. 20-30 minut dziennie. Trzeba chronić własne oczy (żółwiowi nie szkodzi). Ma tę zaletę, że wymaga tylko oprawki na żarówkę i starcza na wiele lat (jak się nie rozbije ma żywotność kilka razy dłuższą od zwykłej żarówki). Wada: aby go zamówić trzeba raczej przez regionalnego przedstawiciela firmy Osram bo w sklepach te promienniki nie leżą.


Właśnie szukam takiego promiennika - udało mi się go znaleźć w jednej hurtowni w Krakowie - ale w zasadzie jest w ciągłej sprzedaży firma pekar na dobrego pasterza - 012 411 30 05 - info dla krakusów). W tej chwili kosztuje 160 zł + opłata utylizacyjna 1,2zł. Warunek zastosowania jest taki, że musi być specjalna oprawka porcelanowa, na razie idę takiej szukać. Wydaje mi się jednak, że w takim przypadku lepiej wydać na lampę, która ma wieloletnią trwałość niż co pół roku wymieniać świetlówkę za 80 zł.Opraw nie liczę, wiem, że do świetlówki są za 80 zł, bo takie widziałem, czy to było drogo czy tanio to nie wiem.

#55 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano styczeń 15 2007 - 14:04


1 : Opraw nie liczę, wiem, że do świetlówki są za 80 zł, bo takie widziałem, czy to było drogo czy tanio to nie wiem.

Drogo. Lada dzień na stronie głównej pojawi się artykuł z dokładna instrukcją i zdjęciami, opisujący jak samodzielnie wykonać układ zasilania świetlówki. Koszt wykonania waha się miedzy  20-25 PLN plus niewielki wkład pracy.

#56 gosc_kondi

gosc_kondi
 • Guests

Napisano styczeń 15 2007 - 14:54

Właśnie teraz rozglądam się za oprawami. Te za 80 zł były w sklepie zoologicznym, nie wiem, może były na przykład do akwarium i specjalnie "bryzgoodporne", a może po prostu żerują na niewiedzy ludzi i można sobie pójść do sklepu z oświetleniem i kupić normalną oprawę. Wiem, że to też zależy od mocy. Właśnie teraz mam problem ze znalezieniem w sieci oprawy do 300W. może ktoś mi coś doradzi. Ja nie mam pojęcia jak się to może nazywać i jak mam szukać. Po prostu - w czym umieścić promiennik Ultravitalux?Na to, że sam będę w stanie zrobić samodzielnie coś takiego to nie liczę - pojęcia typu dławik, starter są mi obce, nie odróżniam napięcia od natężenia i wstyd powiedzieć, ale do majsterkowania mam wyłącznie lewe ręce. Frycowe więc zapłacę tak czy inaczej.


Dodano po 2 minutach:
Aha, no i zupełnie nie mam pojęcia co by się stało gdybym żarówkę o mocy 300W wkręcił do oprawy 100W, bo takie maksimum znalazłem.


Dodano po 3 minutach:
[url=http://http://www.uvguide.co.uk/[/url]tutaj jest angielska strona poświęcona wyłącznie oświetleniu u gadów - dodałem do ulubionych i zacznę sobie czytać, tam tez jest test ultravitaluxa

#57 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano styczeń 15 2007 - 16:12


1 : a może po prostu żerują na niewiedzy ludzi i można sobie pójść do sklepu z oświetleniem i kupić normalną oprawę

Normalne oprawy w sklepach z oświetleniem są tańsze. Chociaż nie mam pewności, czy łatwo jest dostać oprawę bez klosza do świetlówek terrarystycznych. Nie mam w tym doświadczenia. Zrobić na pewno można taniej.


1 : Wiem, że to też zależy od mocy.

Moce żwietlowek terrarystycznych nie są ani duże ani niestandartowe. W zasadzie to nie powinno zależeć od mocy. Moc świetlowki wiąże sie z jej długością i do mocy powinien być odpowiedni dławik (jaest on już w obudowie). Kupowałam ostatnio dwa dławiki 18W i 25W różnica w cenie była poniżej złotówki.
1 : Właśnie teraz mam problem ze znalezieniem w sieci oprawy do 300W. może ktoś mi coś doradzi. Ja nie mam pojęcia jak się to może nazywać i jak mam szukać. Po prostu - w czym umieścić promiennik Ultravitalux?

Poprostu zrobiłeś błąd kupując ten promiennik. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla żółwi. Jest zbyt mocny i zbyt niebezpieczny.
1 : Na to, że sam będę w stanie zrobić samodzielnie coś takiego to nie liczę - pojęcia typu dławik, starter są mi obce, nie odróżniam napięcia od natężenia i wstyd powiedzieć, ale do majsterkowania mam wyłącznie lewe ręce. Frycowe więc zapłacę tak czy inaczej.

Jestem pewna, że z ta instrukcją to nawet Ty zrobiłbyś ten układ zasilania.


1 : Aha, no i zupełnie nie mam pojęcia co by się stało gdybym żarówkę o mocy 300W wkręcił do oprawy 100W, bo takie maksimum znalazłem.

Oprawa by się przepaliła lub stopiła.#58 gosc_kondi

gosc_kondi
 • Guests

Napisano styczeń 15 2007 - 16:33

Jeszcze nie kupiłem ;) po prostu przeczytałem, że to może być dobre rozwiązanie. Na razie szukam. Tak jak w jednym z wątków wspomniałem, żółw to skarbonka i ja chcę w nią wkładać jeszcze i jeszcze, bez żadnego oporu hehe. Zamierzam zbudować mu nowe terrarium (zlecić zbudowanie byłoby dużo lepszym określeniem, ja pozostanę zdecydowanie przy pracy koncepcyjnej) i zastanawiam się jakie oświetlenie (źródło ciepła, UVB i światła) zastosować bo będzie to wyznaczało potem pewne warunki. W przypadku tego promiennika UV ważne są dla mnie również względy ekologiczne. Takie coś starcza na wiele lat, a  jakoś moja bogata wyobraźnia pokazuje mi stosy wyrzuconych i niezutylizowanych świetlówek. Do tego jakoś mam większe przekonanie do rzeczy trwałych, a świetlówki trzeba co pół rokuwymieniać bo tracą swoją moc promieniowania.

#59 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano styczeń 15 2007 - 16:51


1 : Jeszcze nie kupiłem Wink po prostu przeczytałem, że to może być dobre rozwiązanie.

Więc powtórzę. To nie jest dobre rozwiązanie. Dobre rozwiązanie to źródło światła, które pracuje około 12 godzin na dobę i dozuje UVB w bezpiecznych dawkach.


1 : W przypadku tego promiennika UV ważne są dla mnie również względy ekologiczne.

Popieram ekologiczne myślenie, ale dobro podopiecznych dla mnie jest na pierwszym miejscu. Ekologia u mnie w tym przypadku to oddawanie świetlówek do utylizacji i niewyrzucanie ich na śmietnik.


1 : a świetlówki trzeba co pół rokuwymieniać bo tracą swoją moc promieniowania.

Są takie, które żyja rok...

#60 gosc_nulus

gosc_nulus
 • Guests

Napisano styczeń 17 2007 - 21:16

Ta żarówa Osrama ma doskonałe efekty i świetlówki UVB wyimękają porostu, ale dla początkujących UVB w świetlówce znacznie lepsze.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych