Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Żółw stepowy i grecki?

- - - - - rozmnażanie łączenie

 • Zamknięty Temat jest zamknięty
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano listopad 23 2004 - 18:03

W zeszłym tyg i wczoraj moje żółwie kopulowały :shock: mam problem bo jest to żółwica stepowca ok 18 i samiec greckiego ok 13 mam pytanko czy z takiej sytuacji może wyniknąć potomstwo iczy nic się nie stanie z samicą jakieś komplikacje itp.proszę o szybką odp. POZDRAWIAM MATEUSZ#2 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano listopad 24 2004 - 21:42

niestety nic z tego nie wyjdzie :roll:

#3 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
 • Guests

Napisano listopad 25 2004 - 00:33

Ja bym powiedział: nszczęście nic z tego nie wyjdzie. No, może poza przekazaniem paru chorób...

#4 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 09 2004 - 19:34

JAKICH CHORÓB???????????

#5 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 09 2004 - 21:02

Chorób które rózne gatunki przenosza w sobie przyczym sa na nie odporne. Moga to być wszelakie choroby.

#6 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 12 2004 - 13:46

DZIEKI JAK NA RAZIE WSZYSTKO JEST OK

#7 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano grudzień 13 2004 - 12:54

[quote name='ssmateusz']
1. Nie krzycz, czyli nie pisz wszystkiego duzymi literami
2. Chyba nie sadzisz, ze jakies efekty choroby u zolwi jestes w stanie zauwazyc w tak krotkim czasie. Naprawde lepiej dla nich bedzie jak beda mieszkac osobno.

#8 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 29 2004 - 21:58

wspólna hodowla mauretańskich, greckich, czy stepowych żółwi daje różnego rodzaju mieszanki . Ze względu na ochronę gatunkową nie powinno do tego dochodzić ale z drugiej strony interesujące jest posiadanie nowego podgatunku.

Dodane po 03 minutach:

zaprzeczam tym samym że potomstwo NIE MOŻE przyjść na świ :D at
[quote name='Jasiu']

Dodane po 04 minutach:

owszem wyjdzie ale przy odrobinie szczęścia

#9 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 29 2004 - 23:06

Nic z tego NIE wyjdzie z pewnością. Pula genetyczna i rodzaj tych dwóch żółwi wylkucza posiadanie wspólnego potomstwa....

#10 gosc__beatka_

gosc__beatka_
 • Guests

Napisano grudzień 30 2004 - 00:18

wiesz iqck nie byłabym taka pewna,że nic z tego nie wyjdzie, bo tak samo w obrebie kotowatych można spotkać krzyżówki lwa z tygrysem i młode żyją normalnie ale nie mogą mieć potomstwa...nie wiem skąd to madre stwierdzenie o puli genetycznej która jest nie możliwa do połączenia ale jak nie wierzysz to poszperaj w necie,mozna czasem natknąć sie na ciekawe krzyżówki

#11 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
 • Guests

Napisano grudzień 30 2004 - 03:13

Z dwóch różnych gatunków nie wychodzi żaden podgatunek, ale co najwyżej hybryd. Proponuję się podszkolić w systematyce i pojęciach w niej używanych :). Uzyskanie zapłodnionych jaj u wielu gatunków żółwi lądowych nawet w obrębie jednego gatunku często nie jest łatwe. Wie o tym każdy kto rozmnaża "lądowce"; często kopulacja, znoszenie jaj, które potem okazują się niezapłodnione. Na szczęście oba gatunki są od siebie na tyle odległe filogenetycznie, że nie należy oczekiwać potomstwa. Nie wspominam tutaj nawet o synchronizacji pory godowej obu gatunków, bo zapewne są też przeszkody natury fizjologicznej. Nie wiem po co trzymać takie menażerie po jednym osobniku, zamiast skupić się na hodowli jednego. Niewątpliwie warto byłoby tę parę rozdzielić, zarówno ze względu na potencjalne choroby, ale przede wszystkim ze względu na stres, zwłaszcza jeśli samiec jest bardzo napastliwy. To są żółwie ! Choroby zakaźne objawiają się nawet po roku !

#12 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 30 2004 - 11:39

źle się wyraziłam to rzeczywiście żaden podgatunek ale mieszanki międzygatunkowe, są raczej bezpłodne( z tego co wiem). Ale łączenie się w pary powyższych gatunków żółwi jest możliwe i uzyskanie potomstwa również podobnie jak w przypadku gatunków Indotestudo elongata i Indotestudo forstenii oraz żółwi leśnych i żabuti.

Dodane po 01 minutach:

mowa o sztucznych warunkach hodowli

#13 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 30 2004 - 13:08

No ale nie zmienia to faktu że jest to trudne i w większości przypadków nie wychodzi. Zresztą osobnik który wyjdzie z takiego połączenia może być zbyt ... "poróżniony"?? by mógł normalnie funkcjonować. I samo trzymanie i łączenie róznych gatunków, jak już pisano, może doprowadzić do przekazania chorób i w efekcie śmierci zwierząt.

#14 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 30 2004 - 15:06

rozmnażanie osobników tego samego gatunku niesie podobne zagrożenia czasem jeden żółw zarażony sam posiada odporność na tą chorobe a drugi już nie. Nierozumiem słowa "poróżniony" :cry:

Dodane po 02 minutach:

to że niewychodzi nie oznacza że jest nimożliwe
[quote name='igck']

#15 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 30 2004 - 21:51

Poprzez tamto zdanie miałem na myśli że nie wyjdzie z tego nowy podgatunek. Jako "poróżniony" mam na myśli ... np. że będzie miał dwie cechy z dwóch różnych gatunków które się nawzajem wyluczają... rozumiesz o co mi idzie ??:)

#16 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano grudzień 30 2004 - 22:03

no...dobrze rozumiem :)

#17 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
 • Guests

Napisano styczeń 10 2005 - 23:02

A jednak ! W nowej, dokonałej książce "Vermehrung von Landschildkröten? (Rozmnażanie żółwi lądowych) autorstwa Thomasa Vinke i Sabine Vinke (wydawnictwo Herpeton, 2004, http://www.herpeton-verlag.de ) autorzy wyszczególniają uzyskane mieszańce międzygatunkowe w tabeli. I jest tam hybryd z samicy Testudo horsfieldii i samca Testudo hermanni boettgeri. Autorzy opierają się na doniesieniach Steinle z 1977 r. (?Ein ratselhäftes Gelege. Eier von Testudo horsfieldi durch Testudo hermanni befruchtet? opublikowane w DATZ 30(1):33-34) oraz Kirsche z 1986 r. (?Zucht von Landschildkröten und Artenschutz? opublikowane w Zoologische Garten N.F. 56(6):389-402). Nie mam żadnej z tych publikacji i są one dość stare, niemniej jednak ten numer czasopisma ?Zoologische Garten? powinien być w bibliotekach w polskich ogrodach zoologicznych, więc jak ktoś zainteresowany może poszukać. Czasopismo DATZ z 1977 r. poza bibliotekami niemieckimi raczej nieosiągalne. Niestety bez tych artykułów trudno coś napisać czy młode były zdrowe, czy po wylęgu się rozwijały, czy mieszańce były płodne. Czy też padły np. w czasie rozwoju w jaju. Tego bez źródłowych artykułów się nie dowiemy. W innym rozdziale autorzy sugerują jednak, aby jeśli już trzyma się osobniki różnych gatunków razem to tylko w grupach jednopłciowych i postulują unikanie takich międzygatunkowych kojarzeń. Nie sprzyja to zachowaniu czytości gatunku, a to jeden z głównych postulatów prawidłowej hodowli zgodnej z zasadami ochrony. W opisanej sytuacji myślę, że zapłodnienie mało prawdopodobne (synchronizacja cykli rozrodczych), ale kto wie.

#18 gosc_Asia

gosc_Asia
 • Guests

Napisano styczeń 11 2005 - 10:44

[quote name='dr Robert']
Pozwole sobie to podkreslic.
Naprawde, jestesmy terrarystami. Powinnismy zadbac o ochrone ginacych gatunkow a nie tworzyc, Bog jeden raczy wiedziec po co, jakies hybrydy.

#19 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano styczeń 11 2005 - 16:15

no ze np bedzie duzy jak grecki i zielonkawy jak stepowy :D

#20 gosc_

gosc_
 • Guests

Napisano styczeń 11 2005 - 16:47

:wink: heh a wy nie chcieliście mi wierzyć...ale jak było wcześniej; nam zwykłym terrarystom nie wolno mieszać się w tego rodzaju sprawy.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmnażanie, łączenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych