Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

CIEPLO, CIEPLEJ.......

ogrzewanie

• Zamknięty Temat jest zamknięty
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_organoleptyk

gosc_organoleptyk
  • Guests

Napisano styczeń 07 2005 - 23:37

to pytanie mnie nurtuje juz od dluzszego czasu....w najblizszej przyszlosci mam zamiar zmienic terrarium na wieksze jednak nie wiem w jaki sposob zapewnic mojemu zolwiowi odpowiednia temperature jaki sprzt powinnam zastosowac? ilu watowy? terrarium bedzie mialo ok 120 cm dlugosci moj zolw jest stepowcem i jeszcze jedno czy dla naszych ulubiencow nadaja sie maty grzewcze i kamienie podgrzewane? slyszalam wiele opinii rozwiejcie moje watpliwosci please

#2 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano styczeń 08 2005 - 02:07

W przypadku stepowca, który pochodzi z terenów o dużej różnicy temperatur nie ma potrzeby stosowania ogrzewania w nocy. Pozostaje więc ogrzewanie dzienne, a tutaj najlepsze będą źródła ciepła, które dają także światło. Trzeba też mieć na uwadze, że stepowce uwielbiają kopać, więc jeśli w ogóle decydujemy się na ogrzewanie podłoża to źródło ciepła musi być odpowiednio zabezpieczone Na pewno w przypadku żółwi nie wolno stosować kamieni grzewczych. Istnieje poważne niebezpieczeństwo powstania chorób związanych z przegrzaniem jednej części ciała. Jeśli stosujemy ogrzewanie od spodu to temperatura podłoża na którym przebywa żółw nie powinna przekraczać 30 stopni. Ale uważam, że w przypadku stepowca nie ma potrzeby tego typu ogrzewania. Ja ogrzewanie od spodu stosuję tylko u tropikalnych gatunków, które muszą mieć również w nocy temperaturę powyżej 20 stopni. U żółwia stepowego czy żółwi z basenu Morza Śródziemnego lepiej zastosować żarówki (typu lustrzanka o skierowanym w jednym kierunku świetle) ogrzewające jedną część terrarium. A jeśli pozwalają finanse oświetlenie typu HQI. Terrarium o długości 120 cm nie jest terrarium dużym i problem ogrzewania tu nie istnieje. A ile Watt - wszystko zależy od różnych czynników; temperatury w domu, konstrukcji terrarium. Ja np. w terrarium 120x60 cm i wysok. 35 cm typu otwartego (czyli prosta skrzynka z OSB, szybą przykryta jest ok. 1/5 powierzchni terrarium) stosuję do ogrzewania i oświetlania lampę HQI o mocy 150 Watt oraz żarówkę o mocy 60 Watt. Do tego świetlówka Repti Glo 8.0. Terrarium stoi przy oknie południowym, ale nisko na ziemi i szczególnie w zimie jest tam dość ciemno. Natomiast wiosną i jesienią przez część dnia zagląda tam słońce. Wówczas HQI wyłączam.

#3 gosc_organoleptyk

gosc_organoleptyk
  • Guests

Napisano styczeń 09 2005 - 18:00

Dziekuje bardzo za wyczerpujaca odpowiedz na zadane przeze mnie pytanie nie spodziewalam sie az tak pozytywnych efektow. Jednak nurtuje mnie następująca mysl: jak zamontowac w terrarium trzy swietlowki na raz? czy one znajduja sie z jednej strony terrarium? czy tez sa rozmieszczone po jego powierzchni?pytam poniewaz wiem że zółw powinien miec w terarium rownież miejsca, do których nie dociera źródło światła. Poza tym dr Robercie czy pan naprawdę jest doktorem? :D

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ogrzewanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych