Skocz do zawartości

Witaj na naszym forum!

Zarejestruj się już dziś! Zarejestruj się aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, odpowiadać w tematach innych użytkowników, wysyłać prywatne wiadomości i wiele więcej.

Czy rejestrować żółwia?

- - - - - prawo

• Zamknięty Temat jest zamknięty
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 01 2005 - 12:13

Tydzień temu kupiłem żółwia greckiego, oficjalnie, w sklepie zoo Nerro, z papierami, choć trudno to nazwać papierami, bo to zwykłe ksero dokumentu rejestracji, są na nim pieczątki hodowcy i urzędu( z Bielska-Białej) i pieczątka sklepu który go sprzedał. Teraz mam problem - czy iść do starostwa rejestrować tego żółwia na mnie? Po pierwsze, nie chce mi się gdzieś jeździć, po drugie, trzeba za to wybulić 25 zł i pisać jakieś wnioski. Co byście radzili - olać urząd i nikomu nie zgłaszać czy jednak zarejestrować. Co mi da rejestracja? Przecież nie chodzą kontrole po domach i nie sprawdzają co kto hoduje. Poza tym, czy zarejestrują mi żółwia na podstawie jakiegoś ksero? Niestety, paragon ze sklepu gdzieś mi się zgubił.

#2 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 01 2005 - 12:26

[quote name='pawian']
W tym przypadku rejestracja moze byc glownie Twoim osobistym manifestem poparcia dla legalnego obrotu zwierzetami i sprzeciwu wobec przemytu.
Ponadto jesli bierzesz pod uwage ze moze bedziesz chcial w przyszlosci podjac probe rozmnazania to musisz miec legalnych rodzicow, zeby zwierze mialo swiadectwo urodzenia w niewoli czyli legalne pochodzenie.
No i jeszcze pozostaje kwestia tego, ze moze bedziesz chcial go sprzedac.

Tak czy siak 25 PLN to zadne pieniadze bioroc pod uwage koszt zolwia, koszta terrarium z wyposazeniek i koszt utrzymania zolwia. A tak sobie mysle, ze terrarysi powinni propagowac i popierac legalnosc zwierzat.

#3 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano luty 01 2005 - 13:24

całkowicie zgadzam się z asią!żółw i całe wyposażenie do niego napewno tanie nie było więc 25zł to raczej sprawy groszowe w takim wypadku...a przy tym takie sa przepisy więc warto byłoby się z nimi liczyć!przez to że ludzie zwyczajnie je sobie olewaja to te zwierzęta juz niedługo moga wyginąć,pokaz innym że jestes odpowiedzialnym właścicielem i zarejestruj go!

#4 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 01 2005 - 17:24

Idź i zarejestruj będziesz miał czyste sumienie i nikt się do ciebie nie doczepi w przyszłości.Spokojnie możesz iść z kopią dokumentu rejestracyjnego jest to wystarczający dokument.

#5 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 01 2005 - 17:41

Dzięki za wsparcie. Cieszę się, że tacy w porządku ludzie jak wy odwiedzają to forum. Zarejestruję go jutro. Padło też stwierdzenie o rozmnażaniu żółwi. Wyczytałem w mnóstwie tekstów w różnych miejscach że jest to bardzo trudne. Jakie szanse ma taki początkujący lądowo-żółwiowy terrarysta jak ja, na rozmnażanie greckiego? Nawet jeśli za 10, 15 lat przestanę być amatorem i będę już doświadczonym hodowcą, to czy nadal nie będzie to marzenie ściętej głowy?

#6 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 01 2005 - 18:06

Nie jest to takie proste.Do udanego rozmnożenia niezbędna jest hibernacja, po której żółwie przystepują do godów.Nastepną trudnością jest inkubacja jaj które złoży samica.Niezbędny do tego jest inkubator, który zapewni warunki przez cały czas inkubacji(temperatura, wilgotnosć).Niestety nawet te zabiegi nie gwarantują że z jaj wylęgna się zółwie.Jest to jednak możliwe i wielu hodowców rozmnaża te gady z powadzeniem.Chyba najbardziej znaną hodowlą żółwi greckich jest hodowla państwa Orłowskich z Warszawy.Można z nimi się skontaktować:www.zoomarket.pl

#7 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 02 2005 - 10:08

[quote name='minio']
Tak, tylko, ze oni nie rozmnazaja zolwi w Warszawie anie nawet w Polsce.

#8 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 02 2005 - 10:15

Hm, prawdę mówiąc nie wiedziałem o tym, dzięki za informację.Faktycznie żółw którego kupiłem z zoo-marketu na dokumentach rejestracyjnych miał wpisany kraj pochodzenia Macedonia.Ale z informacji podanych na stronie internetowej wywnioskowałem, że oprócz importu z ferm żółwich zajmują się hodowlą i rozmnażaniem w Polsce.Zasugerowałem się pomieszczeniami do hibernacji osobników przeznaczonych do rozrodu.

#9 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano luty 02 2005 - 14:32

W całych Niemczech tysiące ludzi rozmnaża żółwie greckie. Hodowla tego gatunku jest naprawdę doskonale opracowana. Nie trzeba być doświadczonym, aby rozmnozyć ten gatunek. Wystarczy stworzyć żółwiom odpowiednie warunki. A to wszystko jest opisane w literaturze. To łatwy w rozrodzie gatunek

#10 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 02 2005 - 16:05

[quote name='dr Robert']
Cos to zbyt optymistycznie mi zabrzmialo...

#11 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 02 2005 - 16:41

Gdyby tak łatwo się rozmnażały w niewoli to nie byłyby na II załączniku Konwencji Waszyngtońskiej.

#12 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano luty 02 2005 - 18:16

co do hodowli państwa orłowskich powiem tylko tyle że to chyba nie są juz ludzie z ideami tylko nastawieni na zysk...znajomy chciał kupić tam żółwia greckiego i dostał takiego z zapeleniem płuc,na szczęście kazałam mu najpierw pojechać z nim do weta żeby go zbadał więc choroba została szybko wykryta a żółw zwrócony po wielu namowach i sprzeczkach na nowego,zdrowego...ale z zaplecza...trochę to irytujace jak dla mnie wiec więcej się na ten temat nie wypowiem...

#13 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 02 2005 - 22:14

Jeśli jest tak, jak pisze dr Robert, to spróbuję je kiedyś rozmnażać. Na razie mam tego jednego greckiego, jak wytrzyma u mnie dłużej, to w przyszłości może dokupię więcej. Już go dzisiaj częściowo zarejestrowałem, opiszę to dla ludzi mieszkających w Krakowie. Nie idzie się do Starostwa, jak wcześniej sądziłem, bo w Starostwie rejestrują tylko ci spoza Krakowa. Trzeba iść do Urzędu Miasta Krakowa na os. Zgody 2 w Nowej Hucie, na 4 piętro, do p. Sandor w pokoju 411. Tam dostajecie wniosek 2x, trzeba go wypełnić zgodnie z posiadanym dokumentem żółwiowym, zejść na dół do kasy i zapłacić 25.50. Mnie nie wydali decyzji od ręki, bo im komputery siadły. Muszę iść jeszcze raz po wpis rejestracyjny. W sumie kosztowało mnie to około 2.5 godziny i trochę dłuższego jeżdżenia po mieście (śnieżyca!).

#14 gosc_dr Robert

gosc_dr Robert
  • Guests

Napisano luty 03 2005 - 03:45

Nie przesadzam, Testudo hermanni to podstawowy gatunek ?lądowca? rozmnażany w Niemczech i nie tylko. CITES nie ma tu nic do rzeczy bo służy ochronie naturalnych populacji, zresztą według obowiązującego nas teraz prawa UE należy ten gatunek do kategorii A, czyli najwyższej. Wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę z ogłoszeniami w Niemczech, aby zobaczyć wiele ogłoszeń o sprzedaży własnych młodych T. hermanni. Często zresztą dbając o zachowanie różnorodności geograficznej hodowcy podają podgatunek lub miejsce pochodzenia przodków swoich młodych. Na www.terraristik.com po wpisaniu hermanni wykoczyło ponad 150 ogłoszeń, większości sprzedaż a to tylko jeden z serwisów. Na giełdzie w Hamm również jest tego sporo (zresztą po innych zwierzętach widać, że ponad 95% to rozród w niewoli). U naszych południowych sąsiadów też zwykle np. na praskiej giełdzie można spotkać kilka osób z przychówkiem. To nie przemyt, naprawdę przy zachowaniu kilku podstawowych zasad związanych z cyklem rocznym tego gatunku trudno go nie rozmnożyć. Niestety w Polsce jest bardzo niski poziom terrarystyki, dlatego może to dziwić.

#15 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 03 2005 - 19:46

Niski poziom terrarystyki, coś w tym jest. Jak kupowałem greckiego w sklepie, to zacząłem rozmawiać o nim ze sprzedawcą. taka luźna gadka. Ja wcześniej postudiowałem coś na temat żółwi, zresztą mam czerwonolicego od ponad 10 lat. Zorientowałem się, że facet niewiele wie, a w pewnym momencie otworzył sobie popularny atlasik zwierzątek terraryjnych i zaczął sprawdzać po zdjęciach, czy faktycznie ma mi sprzedać greckiego, czy też stepowego. Cyrk! Tylko zastanawia mnie to, dlaczego tak jest. Czyśbyśmy byli głupsi od Niemców czy braci Czechów? Podobno Polak potrafi......

#16 gosc__beatka_

gosc__beatka_
  • Guests

Napisano luty 03 2005 - 22:06

tak Polak potrafi...tłumaczyc samego siebie,swoje błedy i niewiedzę,niestety...

#17 gosc_Asia

gosc_Asia
  • Guests

Napisano luty 04 2005 - 10:33

[quote name='pawian']
Nie. Poprostu zajmujemy sie tym od niedawna. No i sprzedaza jak narazie zajmuja sie przypadkowe osoby. Za jakis czas terrarysci polapia sie, ze powinni kupowac tylko w wyspecjalizowanych sklepach i z wielu zwyklych zoologikow znikna gady i problem niekompetencji sprzedawcow znacznie sie zmniejszt. W kazdym razie ja tak to widze.

#18 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 04 2005 - 13:06

Asiu ale jeszcze niestety troche czasu minie:/

#19 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 06 2005 - 16:57

A wogle jak nie zarejestrujemy żółwia a jest on naszym tylko domowym zwierzatkiem to moga przyjsc sprawdzac i cos zrobic ??

#20 gosc_

gosc_
  • Guests

Napisano luty 06 2005 - 18:27

Tak, teoretycznie moga przyjsc, skonfiskowac zwierzaka i oddac go do zoo, slyszalem rowniez o deportacji do kraju pochodzenia na koszt wlasciciela(ale nie iwem czy to prawda :roll: ) a najbardziej prawdopodobne ze naloza wysokie grzywny. Nie ma roznicy czy jest zwierzatkiem domowym, czy tez jest to hodowla,cyrk czy Bog wie co jeszcze;)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: prawo

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych